İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Çağlayan'ın icraatları ve bütçe başarısı
24 Nisan 2018 Salı, 08:22

Geçen cuma akşamı Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan'ın misafiri olarak soluğu Orhangazi'de aldık. Ziyaret sebebimiz Çağlayan'ın icraat toplantısı...
Bu toplantı biraz farklı...
Genelde gündüz saatleri alışık olduğumuz icraat toplantısı mesai bitiminde akşam namazını müteakip gerçekleşti.
Öte yandan toplantıya sadece gazeteciler değil;
Orhangazi'de kurulu STK'ların yöneticileri, muhtarlar, partililer ve vatandaşlar davetli idi.
İlçede büyük bir salonda gerçekleşen icraat toplantısına katılan sayısı yaklaşık bin kişiydi.
Bu açıdan bakınca ilk.
Yine toplantının Kuran-ı Kerim ile başlaması da oldukça güzeldi...

Kaya adaylığını açıkladı

Toplantıda ilk konuşmayı AK Parti Orhangazi İlçe Başkanı Mustafa Kaya yaptı. Kaya, HAS Parti'nin AK Parti'ye ilhak olmasının ardından ilçe başkanlığına seçilen isim.
Allah için hatipliği de fena değil.
Belki birçok siyasetçiye göre de iyi...
Kaya, konuşmasına merkezi hükumetin yaptıklarını anlatarak başladı.
O da dört yılda yatırım olarak 129 milyon ve sosyal yardımlaşma kanalıyla da 12 milyon TL olmak üzere toplamda iktidarın ilçeye desteği 141 milyon TL...
Bunlar Ankara merkezli yatırımlar.
Kaya konuşmasında yol gösterici muhalefet yaptığı için MHP'yi överken, her şeye muhalif olduğu için de CHP'yi eleştirdi.
Sonrasında satır arasında muhalefet bir daha beni bulamaz diyerek 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde aday adayı olacağının sinyalini verdi.

Kürsüye hakim, ne söylediğini bilen başkan...

Kaya'dan sonra mikrofonu Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan aldı. Öncelikle Çağlayan hakkında şu tespiti yapalım. Kürsüye fazlasıyla hakim. Dersini iyi çalışmış. Çalıştıklarını da sade ve akıcı dille gelen misafirlere anlatmayı fazlasıyla başardı.
Bence bu noktada bir- çok siyasetçinin Çağlayan'dan öğrenecekleri var.
Gelelim Çağlayan'ın ne söylediklerine;
Konuşmasına,
"Geçmişte Orhangazi 6 mahalle ve 55 bin nüfusa hizmet veren bir belediye 30 Mart 2014'ten sonra bütünşehir yasası ile 31 mahalle ve 80 bin nüfusa hizmet eden bir belediye konumuna geldik." sözleriyle başlayan Çağlayan ardından belediyenin mali portresi anlamında geçmişe vurgu yaptı.
Çağlayan başkanlık makamına oturduğunda belediyenin aylık 2 milyon 300 bin TL sabit gideri, toplamda da 24 milyon TL borçla belediyeyi devraldıklarını açıkladı.
Dört yıllık icraatları sonucunda 236 milyon TL'lik yatırım gerçekleşmiş.
Ama bu süreçte belediyeye kamulaştırma yoluyla 56 adet gayrimenkul alımını Çağlayan gerçekleştirmiş. Yine 50 metrekare ve altında bulunan 60' a yakın, toplamda 135 gayrimenkul satışını gerçekleştirmiş. Sonuçta 76 milyon TL gelir elde edilmiş. Belediyenin toplam gayrimenkul sayısı 750'ye yakın...
Kısaca gayrimenkul noktasında sattıklarından daha fazlasını geri koymuş Çağlayan bir de üstüne üstelik gelir elde etmiş...
Hizmetler noktasında birçok başarılı işe imza atmış.
İmza atılan işlerde insana hizmet algısı öne çıkıyor.
Bize de başarı dilemek düşüyor...

Hukuk öğrencisi Çağlayan...

Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan asıl mesleği serbest muhasebeci mali müşavir. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olan Çağlayan ikinci üniversite için kolları sıvamış.
Makedonya merkezli Uluslararası Vizyon Üniversitesi 1. Sınıf öğrencisi olan Çağlayan bir yandan belediye başkanlığı görevini yaparken diğer yandan da finallere çalışıyor.
Bize de derslerinde başarılar dilemek düşüyor.