İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onlar kaçacak biz kovalayacağız
22 Ocak 2018 Pazartesi, 08:28

Dün Bursa tarihi günlerden birine ev sahipliği yaptı. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin il kadın kolları kongresi için Bursa'ya geldi...
Evet tarihi bir gündü...
Erdoğan, partili Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk kez Bursa'ya geldi.
Ardından Afrin'de başlayan operasyon sonrası Bursa'ya gelmesiyle vereceği mesajlar oldukça önemliydi.
Öte yandan yine yerellik açısından değerlendirdiğimizde ise partisinin muhalefette olduğu yerde miting ve kongre yapması AK Parti Bursa teşkilatı açısından bir ilkti.
İl Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı değişimi sonrası da yeni başkanların yönetiminde olan Bursa'ya gelmesi açısından da ilkti...
Yine içeride ve dışarıda konuşma yapması açısından bir başka ilkti.
İçeride kadınlara, dışarıda mitinge gelenlere konuşma yaptı.

Miting konuşması 18 dakika sürdü

Dün saat 14.50'de hastane alanında vatandaşlara konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması yaklaşık olarak 18 dakika sürdü.
Miting alanındaki konuşmasında üç ana unsur dikkat çekti.
Onlardan ilki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin harekâtı,
İkincisi ise ekonomik veriler,
Sonuncusu ise Bursa'dan çıtayı daha da yükseltmesi...
Gelelim dışarıdaki konuşmaların ayrıntılarına;
Konuşmasına Zeytin Dalı Harekâtı ile başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan bölücü terör örgütü unsurları için de "onlar kaçacak biz kovalayacağız" diyerek net konuştu.
Ardından HDP'nin sokak çağrısı için uyararak, " Sakın ha bu çağrıya kanıp da sokaklara çıkmaya kalkışanlar olursa bedelini çok ağır öderler. " dedi.
Ardından ;
Ekonomik olarak da ihracatı artan, İMF'ye borcu biten, dolar rezervi 150 milyar doları aşan Merkez Bankası'nı anlattı...
Son olarak da Bursa'nın referandumda Türkiye ortalamasının üzerinde bir oy oranına sahip olduğunu hatırlatıp teşekkür etti.
2019 seçimlerinde daha fazlasını istiyorum imasıyla teşkilatlara birlik beraberlik içinde çalışın mesajı verdi.

Bursa'ya 15 yılda 32 katrilyonluk yatırım

Erdoğan, kongre salonundaki konuşmasında ise AK Parti iktidarında Bursa'ya yapılanları sıraladı. İşte o yatırımların özeti.
15 yılda 32 katrilyonluk yatırım...
8 bin derslik...
20'si hastane olmak üzere toplamda 55 sağlık tesisi.
Erdoğan onları da ayrıntılarıyla sıraladı:
İşte o yatırımların bazıları: İnşaatı devam eden bin 355 yataklı Şehir Hastanesi, Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez'in desteği ile yaptırılan 750 yataklı Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi...
Hızlı trenin 2018 yılında Bursalılarla buluşacağı müjdesini Erdoğan'dan aldık desek yalan olmaz.
Bu arada son 15 yıldır Bursa'ya yapılan toplu konut sayısı ise 20 bini geçmiş.
Toplamda 332 km'lik bölünmüş yol 18 baraj ve 15 gölet AK Parti iktidarında yapılmış.
Gemlik'in dönüşümü ve Uludağ çalıştayı da Erdoğan'ın değindiği konulardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hem salon hem de miting alanı konuşmasında: Şu anda Mehmetçiğimizin Rabbim yardımcısı olsun. Özgür Suriye Ordusu'nun Rabbim yardımcısı olsun. Polisimizin, güvenlik güçlerimizin, korucularımızın Rabbim yardımcısı olsun. Zaten bugün namazlarda bütün Müslümanlar duadaydı. Sadece burada değil, Afrika'da bile herkes ellerini duaya açmıştı. Duadaydı. Yalnız değiliz. Her şey bir tarafa, Allah bizimle beraber. Sevgili peygamberimiz, yalnız kaldığında, Hazreti Ebubekir-i Sıddık'a bir şey söylüyor. 'Ya Ebubekir, korkma. Allah bizimle beraberdir' konuşması da oldukça anlamlıydı. Mitinge katılanların duaya biz de dahil, hep bir ağızdan amin dememiz de birlik ve beraberliğin simgesiydi.