İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Erdem: Bunun hesabı kongrelerde sorulur
31 Ekim 2019 Perşembe, 08:12

Cuma akşamları AS TV'de yayınlanan çekimleri dün tamamlanan Sönmez Medya Buluşmaları'nda bu haftaki konuğumuz Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem oldu.
Uzun yıllar başkan yardımcısı olarak görev yaptığı ilçede son seçimlerde CHP'den başkan adayı olan ve seçilen Erdem'le görevde başkan olarak 200 günü , hem ilçesine yapmış olduğu yatırımları hem de CHP'yi konuştuk dersek abartmış olmayız.
Erdem'le sohbete 2006 yılında başlayan Nilüfer'de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ile sohbete başladık.
O da bu yılki yürüyüşlere katılımın oldukça yüksek olduğunu ifade etti.
Ardından Cumhuriyet hepimizin,sahip çıkmak boynumuzun borcu diyerek konuşmayı özetledi.
Ardından ise arkadaşlarımızla beraber sorularımızı arka arkaya sorduk.

Ben de bu bağlamda son yerel seçimlerde Bursa'da istediği sonucu alamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bursa Büyükşehir Belediyesi için içimde ukde kaldı sözüyle başladım.
Ardından kaybedilen seçimlerde sorumluluk kimin, daha önce il başkanı Hüseyin Akkuş'un ifade ettiği gibi bir kesimin oy verip vermediğini ardından bu sonuçların örgüt içi seçimlere etki edip etmeyeceğini sordum.
O da net yanıt verdi. Seçim sürecinin en başından itibaren Mustafa Bozbey ile bir- çok kez seçimler konusunda istişarede bulunduk. Bu süreçte anketlere göre yüzde 2,5 önde olduğumuzu zannediyorduk. Ama çıkan sonuçlar anketlerin tam tersi oldu.
Bu süreçte bazı isimlerin ihmali olmuş olabilir.
Öte yandan sandıklar açıldığında gördük ki bazı yerlerden istediğimiz sonucu alamadık; seçimlerden sonra Sayın Akkuş ve Sayın Bozbey arasında yaşanan tartışmalar kamuoyuna yansıdı.
Ama bu seçimlerin sonucu çoğu kez her yerde tartışıldı.
Neticede seçimleri kaybettik.
Bundan sonraki seçimlerde ders çıkarmalıyız.
Ama bu sonuçların hesabı Akkuş'a kongrelerde sorulacaktır diyerek verdiğimiz soruya net yanıt verdi.
Anlaşılan o ki kongre seçim sürecine giren CHP'de büyük hesaplaşma yarından da daha yakın.
Bu hesaplaşmanın ilk ayağı delege seçimlerinde başlayacak.
Ardından ilçe kongrelerine kadar uzayacak.
Nihayet İl kongresinde bitecek.
Bu arada söz kongrelerden açılmış iken kongrelerde genel merkezin tavsiye kararı olan tek adaylı kongrelerin CHP'de gerçekleşmeyeceğini kongrelerin muhtemelen çok adaylı olacağını düşünüyor Erdem.Biz kongre sürecinde çok kavga ederiz ama kongreden sonra kol kola yürümesini de biliriz diyerek olağan kongre sürecini de özetlemiş oldu.
Bize düşen ise Erdem'e başkanlık görevinde başarılar dilemek.

POLİTİK BAKIŞ'IN KONUĞU MEHMET TUNÇAK

Her perşembe saat 20.30'da AS TV'de sunumunu yaptığımız Politik Bakış programında her hafta birbirinden değerli konukları ağırlamaya devam ediyoruz.
Politik Bakış'ta bu haftaki konuğumuz AK Parti önceki dönem milletvekillerinden il genel meclisi ve il başkanlarından halen genel merkezde Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Mehmet Tunçak olacak.
Tunçak'la yaşanan son dış ve iç gelişmeler başta olmak üzere Bursa'yı konuşacağız.
Vakti olanlar kaçırmasın!

KURUCULAR BULUŞUYOR...

AK Parti kurucu il yönetimi ve kurucu ilçe başkanlarının katıldığı geleneksel hale getirdiği aylık olağan buluşmalar aralıksız devam ediyor.
Bu ay kurucular AK Parti Mudanya kurucu ilçe başkanı Mevlana Şimşek'in ev sahipliğinde Mudanya'daki BURFAŞ tesislerinde gerçekleşecek.