İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Esgin'in ısrarla takip ettiği yatırımlar ve önerileri...
01 Temmuz 2019 Pazartesi, 08:15

Geçen hafta perşembe akşamı AS TV'de Yerel Yönetimler programında konuk ettiğimiz AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin'in bazı açıklamalarını bundan önceki yazımızda kaleme almıştık. Esgin'in program içinde özellikle İzmir, Bursa, İstanbul otoyolu ile İzmir, İstanbul arasını 3,5 saate düşüreceğini bir kez daha açıkladı.
Ardından otoyolun beklenilenden önce bir tarihte açılacağını bu tarihinde muhtemelen Kurban Bayramı öncesi çok büyük aksilik olmaz ise yol önümüzdeki ağustos ayının ilk haftasında açılması planlanmış durumda.
Yolun açılması ile özellikle akşamları ve hafta sonu çekilmez duruma gelen Bursa Mustafakemalpaşa ve Bursa Karacabey güzergahının ortak noktası olan yoldaki tıkanmaların ve gecikmelerin önüne geçilecek.
Esgin'in yolun daha verimli hale gelmesi için bazı önerileri var.

Bu bağlamda İstanbul İzmir otoyoluna bağlantı olarak;
Hasanağa ve Akçalar Sanayi Bölgesi bağlantı yolu,
Demirtaş Sanayi Bölgesi otoyol bağlantı yolu,
Teknosab bağlantı yolu,
Mustafakemalpaşa sanayi bölgesi ve ilçe merkezi bağlantı yolu da Esgin'in programda fazlasıyla durduğu konuların başında geliyor.
Bizim de kişisel tahminimiz odur ki bu dört bağlantı yolunun faaliyete geçmesiyle Bursa'nın 2023 ihracat hedefine önemli katkı sağlar diye tahmin ediyorum.
Biz de bu konuda tüm Bursa'nın üzerine düşeni yapmasını ve ortak hareket tarzını benimsemesi gerektiğini düşünüyorum.
Süreci hep beraber takip edelim.

BURSA'DAKİ MUHTARLIKLARA KADIN ELİ DEĞDİ...

Şunu net olarak ifade etemek gerekir. Demokrasinin uçbeyleri olarak nitelendirdiğimiz muhtarlıklarda genel olarak erkek muhtarlar egemen.
Genele baktığımızda kadınlar daha çok aza olarak görev yapıyor.
Geçmişte bu da yoktu.
Öte yandan
Son seçimlerle beraber kent genelinde kadın muhtar sayısındaki artış da dikkatlerden kaçmıyor.
Misal olarak önceki yıllarda bir elin parmaklarını geçmeyen kadın muhtar sayısı son yerel seçimlerde 54'e yükseldi.
Bunu da önceki gün kadın muhtarlarla buluşan AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç'in açıklamalarından sonra öğrendik.
Dağılıma baktığımızda en çok kadın muhtar sayısı 16 ile Osmangazi'de.
Diğer ilçelerde de dağılım şu şekilde oluştu: Yıldırım'da 11, Nilüfer'de 11, Gemlik'te 4, Mudanya'da 3, Orhangazi, Harmancık ve İnegöl'de 2'şer; Mustafakemalpaşa Keles'te 1.
Ya da diğer bir deyişle 1058 muhtarın 54'ü kadın muhtar...
Bu sayının artması için önce kadınların muhtarlıklara aday olması gerekiyor. Bunun artması ile beraber kadın muhtar sayısında da artış beraberinde gelecektir.
Biz de bu noktada tüm muhtarlarımıza başarılar diliyoruz.

YILDIRIM KENT KONSEYİ'NDE BİNGÖL DÖNEMİ

Yerel seçimlerin ardından kent konseyleri de seçim sürecine girdi. Bu bağlamda kent konseyleri sırasıyla seçimini gerçekleştiriyor.
Önceki gün de Yıldırım Kent Konseyi'nde seçim heyecanı yaşandı. Mevcut başkan Ömer Aykan'ın aday olmadığı kongrede tek aday vardı.
Eğitimci M.Akif Bingöl'ün tek aday olarak girdiği kongrede Bingöl başkanlığa seçildi. Bizler de hayırlı olsun dileklerimizi iletiyoruz.