İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Gemlik'te M.Uğur Sertaslan'ın 5 ayı...
06 Eylül 2019 Cuma, 08:16

Sönmez Medya olarak ilçe belediye başkanlıklarına ziyaretlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Bu bağlamda dün de Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'ı makamında ziyaret ettik...
Refik Yılmaz'ın 9 yıllık görev süresinin ardından son yerel seçimlerde belediye başkanlığı koltuğuna oturan Sertaslan'a hem hayırlı olsun dedik hem de neler yaptı, ya da yapmadı hepsini olmasa da bir kısmını kendi ağzından öğrenme fırsatını yakaladık.
Ama öncesinde şu tespiti yapmak gerekir:
Gemlik muhalefetin iktidar olduğu ilçe...
Yine bir başka tespitimiz ise
Gemlik deniz ve sayfiye yeri noktasında bundan 40 yıl önce Mudanya'nın önündeydi.
Deniz denince Gemlik, sayfiye yeri denince, Kurşunlu, Kumsaz, Gençali, Karacaali, akla gelirdi.
Şimdi deniz denince ilk akla gelen Mudanya.

Bu açıdan bakınca Gemlik, Mudanya'nın gölgesinde kalmış durumda.
Belki bunda yerel yönetimlerin, belki de merkezi idarenin eksikliği var.
İşte bu noktada Sertaslan ilçesinin aleyhine oluşan havayı olumluya çevirme adına gayret ediyor.
Bu noktada farklı siyasi partiden olmasına rağmen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve AK Parti milletvekili aynı zamanda Gemlikli olan Zafer Işık ile diyalogları da oldukça iyi.
Sertaslan, ortak paydamız Gemlik diyor.
Gemlik'ten İstanbul'a deniz ulaşımının olması da Gemlik'e artı değer katar.
Sertaslan seçimlerden önce 60'ın üzerinde proje açıklamış. Bunların ilk 8'i sosyal projelermiş. Bu projelere de yavaş yavaş başlanmış.
Şu ana kadar yaptıkları neler mi?
Önce en sondan başlayalım; bu minvalde okulların açılması münasebetiyle bin 584 öğrenciye Gemlik Belediyesi eliyle kırtasiye yardımı gerçekleşmiş.
Bunun yanı sıra Gemlik Zeytin Festivali de geçen hafta içinde yapıldığını da hatırlatalım.
Festivallerden önce de ramazan ayı içinde 22 gün etkinlik her gün bin aileye iftar yemeği ve yaklaşık 3 bin erzak yardımı da hayırseverlerin desteğiyle belediye koordinasyonunda sağlanmış.
Gerek kırtasieye gerek sosyal yardımları, gerekse festival etkinlikleri bütçelerinin büyük bir kısmı hayırseverlerin sponsorluklarıyla gerçekleşmiş.
Öte yandan Gemlik'in Cihatlı bölgesine yapılan konutlarla ilgili olarak ilk üç etabında sorun yok ama diğer etaplarda ise sıkıntı gözüküyor. Bu noktada bakanlıktan gelecek duruma göre hareket edecek Sertaslan.
Belediye içine yönelik faaliyetleri noktasında ise 512 çalışan arasında hiçbir sıkıntının olmadığını ve iç huzurun sağlandığını söylüyor. Gemlik'te kentsel dönüşüm noktasında belediye bünyesinde bir müdürlük kurulduğunu bununla ilgili olarak da yakın bir tarihte anlaşma yaptıkları danışmanlık şirketinin Gemlik'in eski mahallelerinde 19 hektarlık alanı kapsayan bölgede çalışmalara başlayacağını söyledi.
Buradan çıkacak sonuç Sertaslan'ın yol haritasını belirleyeceğe benziyor.
Bize de takip etmek ve başarılar dilemek düşüyor.

CUMHUR İTTİFAKI HAFTA SONU SÖĞÜT'TE

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'yi anmak için düzenlenen şenlikler bu hafta sonu Söğüt'te gerçekleşecek.


Şenliklere bu yıl daha çok ilgi var. Bu ilginin sebebi Cumhur İttifakı. Bu bağlamda MHP ve AK Parti teşkilatları şenliğe fazlasıyla ilgi gösteriyor. Gerek AK Parti gerekse MHP'den ciddi sayıda katılımcının Söğüt'e gitmesi bekleniyor.
Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de etkinliklere katılması bekleniyor. Öte yandan bazı Yörük derneklerinin Söğüt'te çadır açacağını da buradan yazmış olalım.