İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Gıda UR-GE'ye görüşme dopingi
29 Eylül 2017 Cuma, 07:22

Dün normalde Bursa, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya ev sahipliği yapacaktı.
Fakat;
Başbakan Binali Yıldırım, Çorum'daki Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempoz-yumu'na Bakanlar Kurulu üyelerinin tam kadro katılmasının istemesinin ardından Bursa'daki Gıda Zirvesi'nin açılışını yapması beklenen Bakan Fakıbaba açılışa gelemedi.
Gerçek olan şu: Bakan olmasa da açılışa katılım gerçekten güzeldi.


Bundan dolayı BTSO yönetimini tebrik etmek gerekir.
Kişisel düşüncem odur ki;
Bursa Ticaret Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay'ın göreve başlamasının ardından en önemli yaptığı icraatlardan biri de komiteler aracılığıyla ticari buluşmalar gerçekleştir-mesidir.
Dün de Bursa böyle bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.
BTSO Gıda Komitesi tarafından 2.'si gerçekleştirilen UR-GE faaliyetleri kapsamında 40 firma stant açarak görücüye çıktı desek yalan olmaz.
Görücüler arasında Mauritus'tan, Kazakistan'a, Meksika'dan Çin'e, Almanya'dan Suudi Arabistan'a 40 ülkeden onlarca işletmenin sahiplerinin görüşmeleri BTSO üyeleri açısından oldukça verimli geçmiş.
Bu görüşmeler 1 Ekim 2017 tarihine kadar devam edecek.
Bu arada ikili görüşmelerde Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kuruluşu BESAŞ'a olan ilgi de dikkatlerden kaçmadı.
Özellikle Arap ülkelerinden gelen misafirler BESAŞ'ın benzeri bir tesisin kendi ülkelerinde kurulması için yardım isteklerine ziyaretlerimiz sırasında şahitlik ettik.

Ne yazdıysak o...

Daha önce bu köşeden 6 Eylül 2017 tarihinde AK Parti'de değişim devam eder mi başlıklı köşe yazımızda il başkanlığının ardından değişimin nerelere sıçrayacağı konusuna değinmiştik.
O zaman İl Gençlik Kolları Başkanı M.Tarık Kaderli'nin yerine kim gelir, sorusuna cevap olarak AK Parti MKYK üyesi Tarık Köse ismini yazmıştık.


Yazdığımız gibi, AK Parti Bursa Gençlik Kolları Başkanı olarak Tarık Köse önceki gün atandı.
Bundan sonraki süreçte Köse, genel merkezdeki görevlerinden ayrılarak İl Gençlik Kolları Başkanı olarak çalışmalarına devam edecek.
Biz de hayırlı olsun diyoruz.

Çevre yolunda Bursa'nın yöresel ürünlerine ambargo mu var?

Dün gıda zirvesinde karşılaştığımız Bursalı kestane şekeri üreticisi Mümin Akgün ile ayaküstü sohbet etme fırsatı yakaladık


Akgün oldukça dertli...
Dünyada birçok ülkeye ihracat yapan bir firmanın ortağı olarak iki yere ürünümü satamadım diye üzülüyor, Akgün.
Onlardan ilki hava yolu şirketleri, diğeri de Bursa çevre yolundaki bir dinlenme tesisine.
O dinlenme tesisinde işin garibi Akgün'ün anlattığına göre Bursa'ya özgü hiçbir ürün yok.
Akgün'ün bahsettiği tesiste şu an Bursa döneri yerine İstanbul'dan bir döner firmasının isim hakkını alan bir yatırımcı, yine aynı tesiste İnegöl köftesi yerine başka bir şehrin köfte markası var Kısaca Bursa'nın markası olan kestane şekeri ve havlu, döner yok. Akgün, çözüm önerisi olarak şunu söyledi: İlgili kurumlar; dinlenme tesisi başvurularında ön şart olarak yöresel ürün şartını koymalıdır.