İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Gürsu'da Işık 'ışık' saçmaya devam ediyor
15 Kasım 2019 Cuma, 08:24

AS TV'nin bir ekran klasiği haline gelen Sönmez Medya Buluşmaları her hafta birbirinden değerli konukları ağırlamaya devam ediyor. Bu bağlamda bu haftaki konuğumuz Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık oldu.
Deveci armuduyla geçen haftalar içinde Bölge Milletvekili Atilla Ödünç'ün TBMM'de gerçekleştirdiği tanıtımla ülke gündemine giren Gürsu yerelde de belediye başkanı Mustafa Işık'ın çalışmalarıyla dikkat çekiyor.
Önce bir hatırlatma yapalım:
Geçen dönem meclis üyesi olarak girdiği Gürsu Belediyesi'nde Cüneyt Yıldız'ın hain bir saldırı sonucu şehit edilmesinin ardından başkanlık koltuğuna geçen Işık yapmış olduğu başarılı hizmetlerin karşılığı olarak, partisi tarafından bu yıl gerçekleşen yerel seçimlerde aday gösterildi.
O da kendine güvenenleri mahcup etmedi.

Tekrar partisi adına başkanlık koltuğunu kazandı.
Işık'ın en önemli özelliği farklı zamanlarda halkın ihtiyaç sıralamasını belirleyen anketler düzenlemesi.
Geçmişte bu bağlamda ilk sırada ihtiyaç olarak hastane öne çıkarken şimdi eğitim öne çıkıyormuş.
Bu arada yeni açılan hastanede her gün 3 bin kişiye poliklinik hizmeti verildiğini öğrendik.
Işık az parayla çok iş yapan yerel yöneticilerden. Ya da diğer bir deyişle aynı işi emsal fiyatlarından çok düşüğe yapan ya da yaptıran başkan.
Işık, belediyenin parasını kendi parası olarak görüyor.
Bundan dolayı da birçok belediye ödeme sıkıntısı yaşarken Gürsu Belediyesi o sıkıntıyı yaşamıyor.
Yeri geldiğinde birçok hizmeti satın alma yerine belediye personeliyle çok ucuza mal edebiliyor.
Dün de bu bağlamda konuğumuz olan Mustafa Işık'a bizler soru yönelttik, o da üşenmeden samimiyetiyle yanıtladı.

'ELLER SADECE ARMUT TOPLAMAK İÇİN KALKIYOR'

Işık'ın bu dönem en çok dikkat çeken icraatlarından biri de sosyal sorumluluk projeleriyle öne çıkması.
Bu bağlamda yapmış olduğu yabancı öğrencilerin Gürsu'da sosyal çalışmalarda bulunması. Benim de dün bu bağlamda Işık'ın yapmış olduğu açıklamalara ulusaldan gelen tepkileri sordum.
Özellikle dün Işık'ın bizim ellerim armuda kalkıyor ve topluyor haberi başta olmak üzere yapmış olduğu açıklamaları sordum.
Gerçekten de Gürsu'da eller sadece armut toplamak için kalkıyor. Işık, bu anlamda ailesi ile beraber kadınlara pozitif ayrımcılık uyguluyor. Kadınlara el kalkmayacağını vurguluyor.
Bu tür açıklamalardan dolayı Işık, oldukça pozitif tepkiler almış.
Öte yandan Işık'ın yaptığı Adrenalin Park diğer belediyelere de örnek oldu. Işık'ın açıklamalarından buraya her geçen yıl daha çok ilginin olduğunu öğrendik. Bölgenin daha çok cazibe merkezi olması için Işık, çalışmalarına devam edecekmiş. Öte yandan Adrenalin Park'la beraber bölge mahallelerde ticarette olumlu etkilere vesile olmuş.
Yine bu parkla ticaret hızlanmaya başlamış..
Gürsu'nun birçok alanda hibe almasının sebebi de Işık, bu bağlamda bir birim kurmuş. Bu birimin tek işi bu tür hibe projeler araştırmak ve bu projelere yönelik çalışmalar yapmak olduğunu da öğrenmiş olduk.

UYGULAMALI MESLEK YÜKSEKOKULU

Işık'a diğer sorduğum bir soru ise tarımsal faaliyetlerle ilgiliydi. Bu noktada Işık, önce ovayı korumak asli görevimiz diyerek önemli bir bakış açısını ortaya koydu.
Sonrasından ise bölgede deveci armudu başta olmak üzere birçok ürünün yetiştiğine dikkat çekti. Öte yandan Uludağ OSB ile beraber bölgeye MYO kazandırma hedefi de Işık'ın hedeflerinden. Uygulamalı eğitim verilebilir ve Gürsu'ya değer katar düşüncesinde.
Bizim sohbetimizden ortaya çıkan Gürsu'da Işık "ışık"saçmaya devam ediyor...
Bize de takip etmek düşüyor.