İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İşverenler ordusu, işsizler ordusunu bekliyor...
22 Kasım 2019 Cuma, 09:14

Son günlerde Bursa'da hareketlilik oldukça fazla. Kimi zaman bakan geliyor, kimi zaman da bir buluşma.
Dün de o buluşmalardan birine şahitlik ettik.
Ama öncesinde şunu çok duymuşuzdur: İşsiz çok fazla...
Ama işçi arayan da en az onun kadar var.
Doğru hamle nedir?
İş arayan ile işçi ya da daha doğrusu işgücü arayanı doğru yerde, doğru zamanda, dosdoğru bir şekilde buluşturmak.
Bu bağlamda dün Merinos AKKM önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.
O buluşmanın adı Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması.


İş arayanlar ile işgücü arayanların buluştuğu istihdam buluşmasına bu yıl 13 holdingden 69 firma, 13 şirketler grubundan 56 firma ve 155 firma olmak üzere toplam 280 şirket stant açarak katılmış.
Bunların içinde otomotiv firmasından tutun, özel hastanelere kadar 280 firmanın katıldığı buluşmada firmalar bir yandan başvuru alıyor, bir yandan da görüşmeler yapıyordu.
İşsiz olanlar da firmalara özgeçmişini bırakmak için uğraşıyordu.
Geçen yıl bu buluşmaya 52 bin ziyaretçi gelmiş.
Yarın akşama kadar devam edecek buluşmada bu yıl hedef bu rakamın da üzerine çıkmak.
Peki kaç kişiye istihdam olanağı sağlanmış bir önceki yılda...
Bu sorunun yanıtı 5 binli rakamların üzerine çıkmış.
Bu yıl ise hedef en az 7 binli rakamların üzerine çıkmak. Umarım bu beklentinin kat kat üstüne çıkılır beklentiler karşılanır.
Ama gerçek olan şu: Bursa'da işsiz var, ama işgücü arayan daha fazla...
Kısaca, Merinos AKKM'de işverenler ordusu, işsizler ordusunu bekliyor...
Bizden hatırlatması...

AKTAŞ: BİNTED'İN TEK GÖREVİ İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLAMAK

Dünkü buluşma Bursa Büyükşehir Belediyesi, İŞKUR Bursa İl Müdürlüğü, BTSO ve Bursa Kent Konseyi'nin ortaklaşa yapmış olduğu bir organizasyon.
Başta Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, İŞKUR Bursa İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen , Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan ve Bursa Emniyet Müdürü Tacettin Aslan da açılışta standları tek tek gezdiler.


Ama protokol konuşmalarında Başkan Aktaş'ın değindiği bi konu var: Onu biz daha önce yazmıştık. Merinos AKKM'nin işletilmesi BİNTED'den alınıp BURFAŞ'a devredildi.
BİNTED'in bundan sonraki asli görevi insan kaynakları istihdamı Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin işgücü ihtiyacını karşılayan kurum bununla beraber özel şirketlere de eleman konusunda yardımcı olacak.
Kısaca Bursa Büyükşehir Belediyesi bir sosyal sorumluluk projesi olarak BİNTED'i devreye sokarak önemli bir eksikliği gidermiş olacak.

CANBOLAT HER YERDE

Öncelikle şu tespiti yapmak gerekir. Medya önüne fazla çıkmasa da Bursa Valisi Yakup Canbolat halkın önünde halka dokunan tüm projelerde her zaman ön planda.


Son birkaç gün içinde Vali Canbolat önce Ankara'da imza töreni ardından dün istihdam buluşması, ondan önceki gün otizm derneği yöneticilerini kabul etti.
Sevecen ve babacan tavırlarıyla halkın gönlünde taht kuran Vali Canbolat'a bizler de görevinde başarılar diliyoruz.

TÜRKAY: 2019'U FIRSAT YILI OLARAK GÖRMEK GEREKİR

AS TV'nin bir ekran klasiği haline gelen Sönmez Medya Buluşmaları her hafta birbirinden değerli konukları ağırlamaya devam ediyor. Bu bağlamda bu haftaki konuğumuz BUSİAD Başkanı Ergün Hadi Türkay oldu.
Türkay'la ekonomiye ilişkin hem yereli hem geneli konuştuk. Konuştuklarımız arasında dikkat çeken önemli bir ayrıntı ise oldukça önemliydi.
Türkay'dan 2019 ve 2020 değerlendirmesini istedik.


Türkay, 2019 yılını fırsat yılı hazırlanma yılı olarak görüyor. Bu yıl ona göre pazar hazırlama ve benzeri çalışmaların hızlandığı bir yıl oldu. Keza bu yıl iş insanlarının ihracat pazarlarıı aradığı yıl oldu ve bunda da başarılı oldu dedi.Ardından da ilave etti 2020 yılı çok iyi olacak.
Bize de inşallah demek düşüyor.