İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İYİ Parti'nin (B) planı devrede
23 Nisan 2018 Pazartesi, 08:22

Erken seçim kararının TBMM'de çıkmasının ardından gözler YSK'ya çevrilmişti. YSK'nın İYİ Parti hakkında vereceği karar merak ediliyordu.
Ama artık o karara gerek kalmadı.
Neden mi?
Dün CHP'den 15 milletvekili istifa ederek İYİ Parti'ye katıldı.
İstifa eden milletvekilleri ile İYİ Parti'nin milletvekili sayısı 20'ye ulaşarak grup kurma hakkını elde etti.
Bu ne demek?
İYİ Parti'nin 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecek seçimlere katılacağı demek.
Öte yandan İYİ Parti'nin grup kurmasıyla Meral Akşener'in cumhurbaşkanı adayı olması için 100 bin imzaya da gerek kalmadı.
Zaten her fırsatta Akşener bizim (B) planımız var açıklamasını yapıyordu. Ama o (B) planı açıklamasında CHP'den ayrılanlarla grup kurma fikri kimsenin aklına gelir miydi?
İşte orası soru işareti...
İstifa eden milletvekilleri kimler mi?
Bursa'dan Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayış-oğlu bulunuyor. Öte yandan istifa eden diğer milletvekilleri de şunlar: Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Mehmet Göker, Mustafa Tuncer, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Nihat Yeşil, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Afyon Milletvekili Burcu Köksal, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer.
Özellikle Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun istifası sonrası aklımıza ilk gelen bu iki isim zaten aday olmak istemiyor muydu sorusunu aklımıza getirdi... Belki iki ismin gönlünde yerel yönetimlerde yöneticilik yapmak geliyor.
Aydın daha önce Osmangazi Belediye Başkan adayı olmuştu, Kayışoğlu da CHP'nin Mudanya adayı olursa şaşırmamak gerekir...

Gözler müstakbel aday adaylarında

Yüksek Seçim Kurulu memuriyetten siyasete geçmek isteyenler için takvimi açıkladı.
Onlar için kısaca 26 Nisan 2018 mesai bitimine kadar istifa edebilirler dedi. Bu süreçte kimler milletvekili olmak için kamu kurum veya kuruluşlarından istifa edecek...
Özellikle bu bağlamda geçmişte AK Parti'ye büyük rağbet vardı.
Bu dönemde rağbet olacağını tahmin ediyoruz.
Onun dışında diğer siyasi partilere de rağbet olacaktır.
Bir önceki seçim dönemi istifa edip farklı partilerden aday adayı olan isimleri hatırlatalım.
Başbakanlık Danışmanlarından Gürsel Dönmez, Mustafakemalpaşa Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Murat Güçyılmaz, Vergi Müfettişi Şener Öztürk Selçuk Türkoğlu, Numan Şeker de aday adayı yada aday gösterilen memur kökenli isimlerdi.
Bu isimleri çoğaltmak mümkün. Bu yazdığımız isimler bu yıl da aday adayı olursa şaşırmamak gerekir!
Öte yandan yine yerelde başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiren Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Atilla Ödünç ve Yıldırım Belediye Meclis Üyesi Selim Yıldırım da aday adayı olmak için meclis üyeliklerinden önümüzdeki günlerde istifa edecekler.
Önceki dönem belediye meclis üyelerinden Erdal Türkoğlu da aday olabilir.
AK Parti Gürsu İlçe Başkanı Mustafa Yıldırım ve Orhangazi İlçe Başkanı Mustafa Kaya da aday olmak için istifalarını hazırlayan isimler.
Bir de partileri tarafından aday gösterilmeyen 11 ilçe başkanı var. Onların içinden de aday adayı olacak isimler var.
İlerleyen süreçte onları da kaleme alırız...