İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kader mahkumlarının meyve ve sebzeleri...
25 Ekim 2019 Cuma, 08:48

Allah düşürmesin dediğimiz yerlerden biri de cezaevleridir. Kader mahkumu olmak zordur. Ama o zorluğun üstesinden gelmek de ayrı bir sabır işidir.
Dün işte o sabrın meyvelarini ve sebzelerini yerinde görme fırsatını yakaladık.


Nasıl mı?
Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı'nın danışmanı değerli dostumuz Can Aydoğan'ın davetiyle sabahın ilk saatinde soluğu Bursa E Tipi Cezaevi'nde aldık.
Bulunma sebebimiz Bursa E Tipi Cezaevi mahkûmlarının Bursa Ticaret Borsası'nın desteğiyle ektiği ürünlerin hasadına şahitlik etmek desek abartmış olmayız.
Dile kolay eskiden yediemin arazisi olan alan cezaevine tahsis yapıldıktan sonra belediyenin desteği ile 360 kamyon nebati toprakla alan ıslah edilmiş.
Toplam 10 dönümlük alanın 7 dönümü tarıma elverişli hale getirilmiş.
Öte yandan Bursa Ticaret Borsası'nın katkılarıyla gerçekleştirilen 8 metreye 40 metre toplamda 320 metrakare serada organik tarıma yakın ürünler yetiştirilmiş.
Bu seradan bu yıl iki kez salata ekimi bir kez de domates ekimi gerçekleşmiş. Yaklaşık 6 tona yakın ürün alınmış.
Sadece bu 320 metrakare alandan üç kere ürün alınmış.
Kalan 7 dönümden de toplamda 20'ye yakın çeşit ürün hasadı gerçekleşmiş.
Bamyası, biberi, domatesi ilk akla gelenler.
Burada üretilen ürünler anında rafa dizilmeden satılmış.


Üretimde ise kader mahkumları çalışıyor. Onlara hem uğraş hem de gelir... Öte yandan E Tipi Ceazevi'nde yatan 2 bin 650 mahkumun yaklaşık 500'ü cezaevinde farklı projeler altında gerçekleşen üretimlerde de çalışıyormuş bu bilgiyi de bu köşeden paylaşmış olalım.

II. ABDÜLHAMİD'İN OKULU TARİHİ MİSYON İÇİN GÜN SAYIYOR...

Önce bir soruyla başlayalım: Osmanlı Padişahı II.Abdülhamid'in Bursa'da meslek okulu yaptırdığını biliyor musunuz?
Muhtemelen birçoğumuz hayır diyecektir.
Ama doğru yanıt evet.
Hem de okulun arazisi kurulduğu yılda bugünkü Hürriyet'ten başlayıp Hipodroma'a kadar uzanıyor.
Kurulduğu an itibarı ile adı"Nazari ve Ameli Hüdavendigar Hamidiye Ziraat Mektebi" bu okul 21 Mart 1891 tarihinde açılmıştır.
Hedef tarımsal üretime destek olmak.
Bugün itibarı ile okul 118 yaşında.


Zaman zaman farklı kurumlara bağlanan okul şimdi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyetlerine devam ediyor.
Adı da"Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi"
Dün de dostumuz Can Aydoğan'ın davetlisi olarak bu okulu ve müdürü Yunus Yıldırım'ı ziyaret ettik.
Tarihi okul binasına girdiğimizde Hababm Sınıfı'nını çekildiği Üsküdar'da Validebağ Korusu içerisinde bulunan Adile Sultan Kasrı'nı anımsatıyor. Ama 118 yılın yorgunluğu tavanları ve duvarları başta olmak üzere her santimine yansımış.
İşte bu noktada okulun restorasyonu başlamış.
Okulun içindeki üç tarihi bina iki yıllık süre içinde bitecek.
Okulun şu anki alanı 600 dönüm...
Bu alanın içinde binaların bulunduğu alan ise 50 dönüm. Yüzölçümüne baktığımızda BTÜ'nün iki katı. Öğrenci sayısı ise 600.
Tarıma dair her şey okulda öğretilmeye çalışılıyor. Öte yandan okul içinde müze gibi bir alan var. Burada birçok ürünün yerli tohumu var.
Dile kolay bu tohumların her biri en az 100 yıllık. Hedef bu tohumlardan üretim gerçekleştirerek yerli tohumculuğu kısaca bu üretimi ülke geneline yaymak.
Kısaca tarihi bir misyon...


Öte yandan Bursa Ticaret Borsası ve "Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" BEBKA'ya 611 bin TL'lik proje yazmışlar. Bu proje de kabul edilmiş.projeyle okuldan mezun olacak öğrencilere uygulamalı kariyer eğitimi planlanmış.
Neticede okulda bir yandan Bursa Valiliği tarafından yapımı gerçekleşen restorasyan çalışmaları , bir yandan öğrencilere yönelik proje, bir yandan da okul müdürünün gayretleri. Umarım bu gayretlerin sonu yerli meyve ve sebze ve milli besicilik olarak geri döner. Sultan II. Abdülhamid'in de ruhu şad olur...

ÖDÜNÇ'ÜN KONUKLARI...

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç'ün önceki gün TBMM'de konukları vardı. Bu konuklar biraz farklı siyasetten uzak isimlerdi. Onlar Gemlik Cumhuriyet İlkokulu'nda göevli öğretmen Berna Çetik'in öğrencileri ve velileri.


Siyasetten uzak sohbette Ödünç öğrencilerle hem vakit geçirdi hem de onlara Gazi Meclisimizi anlattı ve gezdirdi.