İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Keles Kocayayla'da coşkulu hafta sonu...
23 Temmuz 2019 Salı, 08:30

Bursa'da yoğun iş stresi yaşayanlar hafta sonunun çabuk gelmesi için dua ediyor desek abartmış olmayız. Bursa bu anlamda şanslı...
Dağı, ovası, yaylaları ile farklı günübirlik tatil alternatifleri bulunan bir kent.
Bu bağlamda alternatiflerden biri de Keles Kocayayla...


Kocayayla'da hafta sonu birbirinden güzel etkinlikler vardı.
Etkinliklerden ilki 4. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği diğeri de Keles Belediyesi Kocayayla Kültür Şenliği...
Her iki etkinlikte de ev sahibi olarak bulunan Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin organizasyondan yüzünün akıyla çıktı.

GELELİM ETKİNLİKLERDEN DETAYA

Cumartesi ve pazar gün sahne alan Orhan Hakalmaz, Yusuf Güney ve Türk Dünyası'ndan gelen sanatçılar ve yöresel sanatçıların konserleri bölge halkından tam not aldı.
Öte yandan;
İki gün boyunca Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Bursa'dan 37 turla yaklaşık bin 500 insanı festival alanına taşıdı. Yine üç dağ ilçesi Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık'tan 8 minibüs ile toplamda 40 tur düzenlenerek 700 civarında insanımız festival alanına taşınmış..


Keles merkezden iki gün boyunca ring seferleriyle bölge halkı festival alanına getirildi.
Büyükşehir de yöre halkından bu çalışmasından dolayı takdir aldı.

ZİYARETÇİ SAYISI 55 BİNİ GEÇMİŞ

İki gün boyunca Keles Kocayayla'ya gelen sayısı 55 binli rakamları geçmiş. Bu da gösteriyor ki Bursa'da eko turizme ilgi büyük...
Bursa'nın bu alanda yürümesi şart.
Diğer güzellik ise Türk Dünyası'ndan kardeşlerin buluşması bu da oldukça önemli. Çok yakın bir tarihte Keles Kocayayla'nın bölgenin çekim merkezi olacağını bugünden tahmin etmesi zor olmasa gerek...

AKTAŞ'IN GÜREŞE ÖZEL İLGİSİ VAR...

Öte yandan yağlı güreş müsabakaları açısından değerlendirecek olursa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'tan da birkaç cümle bahsetmek gerekiyor. Aktaş'la beraber Bursa yağlı güreşlerde atağa geçti.
Gerçekleşen birçok güreşte Aktaş'ın himayesindeki güreşçiler ödül aldı. Temennimiz odur ki bu güreşçiler ilerleyen yıllarda Kırıkpınar'da daha büyük ödüller alır.
Biz festival için emeği geçenleri bir kez daha tebrik ediyoruz.

DÖRT DAĞ İLÇESİNDEN GELENLER İÇİN ALTERNATİF YOL ÖNERİSİ...

Özellikle cumartesi ve pazar günleri Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık'tan gelenlerin ortak kullandıkları Doğancı Barajı'ndan başlayıp merkeze doğru İzmir Yolu'nun Bursa'ya gidiş yolunda tarafik oldukça sıkışık.
Özellikle kentin alt tarafı ve üst tarafına gidecekler mecburi yolu kullanıyor. Bu yolu kullananlar trafiğin rahatlaması için iki önerisi var.
Onlardan ilki Misi civarındaki lambaların sinyalizasyonunun altı saniye yandığını bir dakika beklediğini söylediler.
Önerinin ilki altı saniyelik sürenin artırılması.
Diğer bir öneri de Bursa'ya girmeden önce geçmişte kullanılan su deposu yolunun tadilatla açılması durumunda özellikle şehrin yukarısında oturanlar bu yolu kullanır, Trafik de belirli ölçüde rahatlayabilir diye öneride bulunmuşlar.
Biz de bu öneriyi iletmiş olalım.

LGS'DE YERLEŞME ORANI YÜZDE 95,5

Dün LGS'lere giriş sonucu belli oldu.
Daha doğrusu hangi öğrencinin hangi liseye girdiği dersek daha doğru olacak. Bu bağlamda Bursa'dan sınava giren öğrenci sayısı 36 bin 635 idi. Sınava giren öğrencilerin yüzde 95,5'inin bir okula yerleştirildiğini İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger'den öğrendik.
Kalan yüzde 4,5'luk kısmın da muhtemelen özel okullara gireceği tahmin ediliyor.