İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Millet İttifakı'nın Bursa'daki şifreleri...
19 Şubat 2019 Salı, 08:36

Perşembe akşamı Yerel Yönetimler Programı'nda konuk ettiğimiz İYİ Parti Bursa İl Başkanı Yahya Bahadır ile yerel seçimler öncesi CHP'yle gerçekleştirdiği ittifakın şifrelerini konuştuk.
Beklentileri neydi?
Masadan umdukları gibi ayrıldı mı?
Bu soruları programda biz kendisine sorduk o da samimiyetle yanıtladı.
Öncelikle bu tür görüşmelerin her zaman karşılıklı fedakarlık yapılması ile sonuçlandığını ifade etti.
"Biz de CHP de fedakarlık yaptık orta yolu bulduk" dedi.
İttifakın meclis listesi dağılımında nelere dikkat edildiğini Bahadır'dan öğrendik.
Onlardan ilki her iki partinin öncelikle hem yerel de hem büyükşehir meclisinde temsil edilmesi için özel gayret gösterildiğini programımızda ifade etti.
Şifrelerden bir diğeri de iki partiden biri seçimi kazanırsa muhakkak ittifakın diğer partisinin seçilen meclis üyelerinden biri başkan yardımcısı olacak...
Bunların dışında her iki parti de ilçelerinde Mustafa Bozbey'in programlarında bulunacaklar.
Bunların yanı sıra Bahadır, Bursa'da özellikle Büyükorhan ilçesi başta olmak üzere birkaç ilçede seçimlerden oldukça umutlu.
Onlar kazanacağını düşünüyor.
Kazanır mı kazanmaz mı onu biz bilemeyiz.
Ama bizim bildiğimiz seçimlerde bir renk olacağı.
Biz de bu köşeden seçimlerde başarı dilemiş olalım.

OZAN ARİF'İN CENAZESİNE İYİ PARTİ'DEN ÜÇ OTOBÜS

Geçen hafta içinde vefat eden cumartesi günü de memleketi Samsun'da toprağa verilen Ozan Arif'in cenazesine Bursa'dan da ciddi katılım olduğunu öğrendik.
Bazı isimler cenazeye kendi araçlarıyla giderken bazı isimler de İYİ Parti'nin tahsis ettiği üç otobüsle cenazeye giderek Ozan Arif'e son görevlerini yerine getirmişler.
Bizler de merhuma Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyor,sevenlerinin başı sağ olsun diyoruz.

LİSTELER YSK'YA VERİLİYOR

Yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Bu bağlamda bazı siyasi partiler aday listelerini dün YSK'ya teslim etti. Resmi açıdan baktığımızda teslim edemeyenler için bugün süre saat 17.00'de bitiyor. Listelerin verilmesinden sonra eksiklik varsa bunlar da 21 Şubat 2019 saat 17.00'ye kadar ilgili seçim kurullarına teslim edilmesi gerekiyor.
Süreci tekrar kısaca bir hatırlatalım.
Geçici listeler 22 Şubat 2019 tarihinde açıklanacak aynı zamanda bu tarih itirazların başlayacağı tarih.
1 Mart 2019 seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde, bu durum ilçe veya il seçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek.
2 Mart 2019 aday listelerindeki eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmeleri için son günü.
3 Mart 2019 ise kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına başlanacak.