İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın'ın borçla imtihanı...
08 Mayıs 2019 Çarşamba, 08:13

Son yerel seçimlerde Orhangazi Belediye Başkanı seçilen Bekir Aydın'ı yaklaşık on yıldır tanırım. İlçede hem ticaret odasında görev yapmış hem de siyasette bulunmuş sözünün eri mert bir isimdir bu özelliğinden dolayı Orhangazililer Aydın'ı çok sever.
Seçimlerden önce de ayağı yere basan projeleri ile dikkatleri toplayan Aydın'ın seçimlerden önce verdiği sözlerin başında Orhangazililere karşı şeffaf olacağı sözüydü.
O şeffaflık noktasında elinden geleni yapıyor.
Sözünü tutuyor.
Bu bağlamda ilk olarak;
Göreve gelir gelmez de belediyenin mali durumu hakkında halkı belediyenin resmi internet sayfasından bilgilendirdi.
İşte bu noktada mevcut durumu halkla paylaşan Aydın'ın bu davranışı takdir kazandı.

Aydın'ın internet sayfasından açıkladığı mali tablolara göre;
Belediyenin gelir hanesinde vergi gelirleri 13 milyon 278 bin TL 801 TL 01 kuruş yine kira gelirleri 3 milyon 187 bin 030'lira 09 kuruş yer alıyor.
Toplam gelir hanesi ise 25 milyon 498 bin 554 lira 96 kuruştan oluşuyor.
Gider hanesine baktığımızda ise; Esnafa olan borçların fazlalığı dikkat çekiyor. Toplam esnafa olan borç miktarı 83 milyon 323 bin 884 lira 29 kuruş.
Bu borcun 31 milyon 931 bin 222 lira 90 kuruşu icralık olmuş durumda.
Cari prim ve vergi borçları ise 8 milyon 46 bin 125 lira 20 kuruş yapılandırılmış borçlar ise 35 milyon 727 bin 268 lira 35 kuruş.
Öte yandan bankalara olan borç tutarı ise 9 milyon 595 bin 498 lira 07 kuruş, depozito ve teminatların toplam tutarı 9 milyon 504 bin 006 lira 9 kuruş.
Kısaca toplam borç miktarı ise 146 milyon 196 bin 782 lira 40 kuruş.
Gelirle gider arasında uçurum var...
Bir de çalışan sayısını beşyüzün üzerinde olduğunu hatırlatalım.
Aydın bir yandan borcu düşürmek bir yandan da hizmet etmek için çalışmalarını devam ettiriyor.
Bu rakamlara bakınca bize de Orhangazi'de belediye başkanlığı koltuğuna oturmak ateşten gömlek giymekle eşdeğer demek düşüyor.
Bu ateşten gömleği giyerken de görev almaktan kaçmayan Bekir Aydın'a bu vesile ile Aydın'a tekrar görevinde başarılar diliyoruz.

EDEBALİ OFİSİNİ AÇTI

Son seçimlerde partisi tarafından tekrar aday gösterilmeyen Yıldırım Belediye önceki dönem başkanı İsmail Hakkı Edebali yavaş yavaş iş hayatına alışmaya başlıyor.
Asıl mesleği yüksek inşaat mühendisi olan Edebali, harita mühendisi olan büyük oğlu Yekta Onur ve iç mimar olan küçük oğlu Yusuf ile ortaklaşa büro açarak çalışma hayatına kaldığı yerden devam etme kararını verdiler.
Bu arada Edebali aktif siyasete döner mi?
Onu da zaman gösterir.
Bizler de bu vesile ile;
Geçen hafta içinde bürolarını açan İsmail Hakkı Edebali'ye hayırlı olsun dileklerimizi iletiyoruz.

OSMANGAZİ VEKALETLE TOPLANACAK...

Belediyelerin mayıs ayı meclis toplantıları başladı ve devam ediyor. Bugün sırada toplantısını gerçekleştirecek belediyelerden biri de Osmangazi Belediyesi.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yurtdışında olduğu için yerine meclis toplantısına vekalet edecek isim Murat Demir'in olması bekleniyor...