İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Salman'ın yönetim kurulu listesindeki sürprizler
26 Şubat 2018 Pazartesi, 07:25

Bursa son 35 gün içinde devletin en üst kademesindeki iki ismi Bursa'da ağırladı. Önce Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Bursa'ya İl Kadın Kolları Kongresi için gelmişti.
O zaman Bursa tarihi bir kalabalıkla Erdoğan'ı takip etmişti.
Dün de Başbakan Binali Yıldırım AK Parti'nin 6. Olağan Kongresi Tofaş Spor Salonu'ndaydı.
Önce Binali Yıldırım'ın konuşmasından önce neler yaşandı ondan bahsedelim.
Kongrede divan başkanlığına Bursa'dan sorumlu Koordinatör Genel Başkan Yardımcısı Murat Yıldırım seçildi.
Yıldırım'la beraber Bursa Koordinatör Milletvekili Muhammet Balta, Muhammed Karaman ve Gülten Kapıcıoğlu da divanda görev alan isimlerdi.
Hüseyin Şahin dışında tüm milletvekilleri konuşma yaparken, Şahin'in konuşma yapmaması gözlerden kaçmadı.
Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mehmet Müeezzinoğlu konuşmasında önceki dönem il başkanı Cemalettin Torun ve istifa eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye de teşekkür etmesi siyasetin vefası ve nezaketi olarak yorumladık desek yalan olmaz.
İl Başkanı Ayhan Salman da konuşmasında birlik beraberlik kurgusu üzerinden 2019 seçimlerine vurgu yaparak daha başarılı olacakları sözünü vererek kongrenin hayırlı olmasını diledi.
Salona yaklaşık üç saat gecikme ile gelen Başbakan Binali Yıldırım konuşmasına 18.24'te başladı.
Konuşma 19.04'te sona erdi.
Kırk dakikalık konuşmasında Bursa'nın manevi şahsiyetlerini anarak başlayan Yıldırım'ın bu konuşması oldukça güzeldi.
Özellikle 15 yıllık AK Parti iktidarında Bursa'ya neler yaptıklarını anlatan Yıldırım'ın konuşması zaman zaman alkışlarla ve sloganlarla kesildi.
İşte o konuşmadan ayrıntılar;
AK Parti iktidarında Bursa'nın ihracatı 15 yılda 3 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkmış, 7 bin 886 derslik yapılmış 400 km bölünmüş yol, 59 sağlık tesisi 80 km çevre yolu yapılmış.

Listede yeni isimler

Yıldırım'ın konuşmasının ardından geçilen oylamada listede sürprizler gördük.
Daha önce yönetimde yer almayacağını duyurduğumuz; Mehmet Zahit Yanar, Esra Ulviye Sever Doğan yönetim kurulu listesinde yoktu. Onlar yeni dönemde İl Disiplin Kurulu'nda görev yapacaklar.
Bu kurulda yönetim listesinde yer almayan Sadettin Cangül ile beraber Ali Çağrı Demirel de bulunuyor.
Önceki yönetim kurulu listesinde yer alan Muharrem Durmuş, Mustafa İlik, Sema Sertalp, M.Tarık Kaderli yine yedeklerden asile gelen M.Akif Kılıç ve Sezgin Arda da yönetim listesinde yer almadılar.
Sezgin Arda, yedek yönetim kurulu listesinde yer alırken, Mustafa İlik ile Mehmet Akif Kılıç da İl Demokrasi ve Hakem Kurulu'nda görev yapacaklar.

Değişiklikleri AS TV'de önce izleyiciler öğrendi

Yeni yönetim kurulu listesinde ilk defa yer alan isimler Eşref Kurem, Adnan Türkyılmaz, Ahmet Bircan Yener, Kübra Laloğlu, Muhammed Daştan, Necmettin Cantürk, Nurdan Sarıca Bağcı, Zuhal Uyguntürk, Havva Karaman ve Dinçer Yaşa oldu.
Birçok isim değişikliğin beş ile sınırlı kalacağını düşünüyordu. Seçimden önce yapmış olduğumuz yayında biz ise değişikliğn 10 olduğunu AS TV ekranlarında paylaşmıştık.
Bu bağlamda değişiklik sayısını ilk AS TV seyircileri öğrenmiş oldu.
Neticede AK Parti'yi 2019 yılına hazırlayacak A Takımı belli oldu.
Bize de hayırlı olsun demek düşüyor.