İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Toplu Konut İdaresi'nden Büyükorhan'a 100 konut
16 Ekim 2017 Pazartesi, 07:21

Bursa'dan hak ettiği değeri bulamayan ilçelerin başında Büyükorhan geliyor. Gözden uzak olunca gönülden de ırak oluyor.
Ama bu uzaklığı Büyükorhan Belediye Başkanı Hasan Taş yakın etmeye çalışıyor. Zaman zaman bizlere telefonla ulaşarak, ilçesi hakkındaki son gelişmeleri bizlere aktarıyor.
Dün de telefonla görüştüğümüz Taş, ilçesine yapılan son yatırımları bizlerle paylaştı.
Öncelikle Büyükorhan'ın en önemli sorunlarından biri olan içme suyu probleminin çözümü için düğmeye basılmış.
Mevcut durumda on bir kaynaktan içme suyu ihtiyacını karşılayan Büyükorhan'da bir göletin yapımı ile bu sorun kökten çözülecekmiş.
Büyükorhan Kocadere Göleti'nin ihalesi DSİ tarafından önümüzdeki 19 Ekim 2017 tarihinde gerçekleşecek.
Göletin beş yüz elli gün içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

Görecik Yaylası'na bungalov evler

Öte yandan TOKİ tarafından Büyükorhan'ın Hocahasan Mahallesi'nde yapılması planlanan 192 konut ile ilgili çalışmaların sona erdiğini öğrendik. Bu arada projede planlanan 192 konutun revize edilerek 100'e düştüğünü Taş, bizimle paylaştı.
TOKİ tarafından 2+1 ve 3+1 şeklinde planlanan konutların 2018 yılına girmeden önce temelinin atılacağı müjdesini veren Taş, bizim aracılığımızla Büyükorhanlılara müjde vermiş oldu.

Taş bu arada Görecik Yaylası'na 50 tane bungalov tipi ev yapımı için düğmeye basmış. Proje hazırlanmış Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'na (TKDP) verilmiş. Projenin çıkması eli kulağındaymış.
Büyükorhan ile Dursunbey'i birbirine bağlayan Kınık ve Mazlumlar mahallelerindeki çevre yolu inşaatı ve dere yolunun ıslah çalışmalarının önümüzdeki hafta 11 milyon muhammen bedelle ihaleye çıkacağını öğrendik. Bu bedelin yüzde 50'si hibe şeklinde bazı bakanlıklardan karşılanacak. Belediyenin kasasından çıkacak para 5 milyon 5 yüz bin TL...
Kısaca Büyükorhan'da belediye bütçesinin kat kat üzerinde hizmetler Taş'ın marifetiyle gerçekleşiyor.

Faruk Çelik sahaya indi

Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Faruk Çelik'in geçen hafta içinde ameliyat olduğunu ve bir süredir evinde istirahat ettiğini biliyoruz.
Tekrar eski sağlığına kavuşan Faruk Çelik'i etkinliklerde görmeye başladık.

Bu bağlamda davet edildiği her etkinliğe katılmaya çalışan Faruk Çelik'i hafta sonu iki önemli etkinlikte gördük. Onlardan ilki Bursa'dan Hasan Tuğcu'nun başkanlığını yaptığı İTÜ mezunlarının Bursa'da açtıkları İTÜ evinin kurdele kesimiydi.
Diğeri de doğduğu topraklar baba ocağı olan Artvin'in Yusufeli İlçesi Kobaklı Köyü'nün (Yüksekoba) dernek binası açılışıydı.
İki açılışta da konuşma yapan Çelik formunun zirvesindeydi.