İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yıldırım'da uyumayan kütüphane açılış için gün sayıyor...
17 Ekim 2019 Perşembe, 09:21

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz'ın seçim öncesi vaatlerinden biri de ilçeye uyumayan kütüphane kazandırmaktı.
Hatırlatmakta fayda var: Yıldırım için okuma ve eğitim konularında diğer ilçelere göre biraz geride bundan dolayı pozitif ayrımcılık uygulamak gerekli.
Bu bağlamda en büyük katkı ve pozitif ayrımcılık ise okumaya ve spor tesislerine yapılan yatırımlar olacaktır. İlçede açılışı yapılan her spor tesisi,kütüphane, okul cehaletle savaşım demektir.
Bu bağlamda yapılan her türlü hizmeti desteklemek gerekli.
Bugün ilçede Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi'nin açılmasıyla bu halkadan biri tamamlanmış oldu.

Şimdi sırada diğer halka var. O da kütüphane...
İşte bu noktada Yıldırım Belediyesi tarafından yapılması planlanan uyumayan kütüphanenin özelliği 24 saat açık olması.
İsteyen istediği saatte kütüphaneye gelebilecek.
Önce yer tahsis edildi.
İlk kütüphane yeri tahsisi olarak önceki dönem belediye başkanı İsmail Hakkı Edebali tarafından yaptırılan Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'nün ikinci katında karar kılındı.
Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Demirok'tan edindiğimiz bilgilere göre önümüzdeki günlerde açılış gerçekleşecek kütüphane yaklaşık bin 250 metrekareden oluşuyor.
Kütüphane alanıysa toplam 835 metrekare aynı anda 250 kişinin oturabileceği ve faydalanabileceği şekilde planlanmış.
Bunun yanı sıra 86 kişinin oturabileceği konferans salonu da var.
Öte yandan yine 24 kişinin bulunabileceği 48 metrekare okuma salonu, 20 kişinin toplantı yapabileceği 60 metrekare toplantı salonu ve aynı anda 64 kişinin faydalanacağı 180 metrekare büyüklüğünde kafeterya da planlanan kütüphanede bulunuyor.
Hem dijital hem de baskılı neşriyatın bulunacağı kütüphanenin 2019 yılı içerisinde faaliyete geçmesi bekleniyor. Kütüphanenin açılmasıyla ilerleyen yıllarda buna yenilerinin de dahil olmasıyla Yıldırım'da önemli bir eksiklik giderilmiş olacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE GÖREV DEĞİŞİMİ...

Uzunca süredir Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği'nde bir görev değişiminin olacağı kulislerde konuşuluyordu.
O değişikliğin ilk ayağı önceki gün gerçekleşti.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan'ın getirilmesi kesinleşti...

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden olur yazısı ilgili bakanlığa gönderildi. Akhan'ın bu hafta sonu veya en geç önümüzdeki hafta başında görevine başlaması bekleniyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak görev yapan İsmail Yılmaz'ın da başka bir göreve atanacağını da bu köşeden yazmış olalım.
O görevin de muhtemelen BUSKİ Yönetim Kurulu Üyeliği olacağı kulislerde konuşuluyor.

POLİTİK BAKIŞ'IN KONUĞU ESGİN

AS TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan Politik Bakış her hafta birbirinden değerli konukları ağırlamaya devam ediyor. Politik Bakış'ın bugünkü konuğu AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin olacak. Esgin ile gerçekleşen Barış Pınarı Harekâtı, milli maç başta olmak üzere yerel ve genel son siyasi gelişmeleri konuşacağız. Esgin'in katılacağı Politik Bakış programı bu akşam 20.30'da AS TV'de...
Vakti olanlar kaçırmasın...