Hava Durumu

Mustafa Bozbey, Bursa'da seçimleri nasıl kazandı?

Yazının Giriş Tarihi: 01.04.2024 09:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 10:22

Yerel seçimler için sandık başına giden seçmenler, Türkiye siyasi tarihinde ender görülen bir olaya imza attı.

2000’li yılların başından bu yana yapılan seçimlerde görmeye alışık olduğumuz sonuç haritalarındaki sarı rengin hakimiyeti son buldu.

AK Parti, kalesi olarak gördüğü illerde resmen “kızıl” bozguna uğradı.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli kentlerde durumunu pekiştiren CHP, Bursa’da ise tarihi bir başarı yakaladı.

CHP, yıllardır AK Parti’nin yıkılmaz kalelerinden biri olarak görülen Bursa’da,  Büyükşehir Belediyesi’ni ve 6 ilçeyi kazandı.

CHP’nin adayı Bozbey, “CHP’nin 44 yıllık hasreti: Bursa’da ikinci Mustafa Başkan dönemi yaşanır mı?” başlıklı yazımda değindiğim gibi neredeyse yarım asır sonra Bursa’da bir ilki başardı.

CHP’nin Bursa’daki son seçim zaferi  1977 yılında Mustafa Eroğlu tarafından alınmıştı. 12 Eylül Darbesi sonrası görevden alınan Eroğlu, Bursa’da sadece 2 yıl 9 ay görev yapabilmişti. Eroğlu’nun 47 yıl önceki zaferinin ardından Bursa’da seçimi kazanmak yine başka bir Mustafa'ya nasip oldu.

(BESAŞ ekmek kuyruğundaki insanlar - BURSA)

EMEKLİLER VE EMEKÇİLER “KIRMIZI KART” GÖSTERDİ

Başta emekliler olmak üzere tüm emekçi kesimler, enflasyon karşısında ezilmenin hesabını sandıkta sordu.

Genel seçimlerde enflasyonu düşürme sözü veren Cumhur İttifakı, yerel seçime kadar vaatlerini gerçekleştirme konusunda sınıfta kaldı.

Enflasyonla mücadeledeki başarısızlık, düşük işçi ve emekli maaşları, Cumhur İttifakı’nın ülke çapında büyük oy kaybetmesine neden oldu.

Güne sürekli zam haberleriyle uyanan vatandaş, “Artık yeter.” dedi.

YRP SURDA GEDİK AÇTI

Başta “beka” olmak üzere bazı sebeplerden dolayı genel seçimlerde Cumhur İttifakını destekleyen YRP, yerel seçimlerde yolunu ayırdı.

İslami hassasiyetle yola çıkan AK Parti’nin faiz, likayat ve Gazze konusundaki tutarsızlığına tepki gösteren muhafazakar seçmen için YRP adeta can simidi oldu. Sedat Yalçın'ın sahadaki performansı ve oluşturduğu etkinin Bozbey’in işini ne kadar kolaylaştırdığı açıkça ortada.

BOZBEY: BU KENTTE BAŞKA BİR GÜNE UYANACAĞIZ

Dün gece seçim sonuçlarını, Seçim Koordinasyon Merkezi’nden takip eden Bozbey, önemli mesajlar verdi.

“Bizler bu sabah bu şehirde yaşayan milyonları gülümseteceğiz ve mutlu yaşatacağız diye söz verdik.” diyen Bozbey, herkesin yoksulluğun olmadığı, onurlu ve  insanca bir yaşamı hak ettiğini söyledi.

Hiç kimsenin ötekileştirilmediği bir yaşamı Bursalılara armağan edeceğini ifade eden Bozbey sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Bizim yarım kalan hayallerimiz vardı. İşte bugün o hayallerimizi tamamladık. Yarından itibaren bu kentte başka bir güne uyanacağız.”

GÜNÜ SÖZÜ

“Boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur.”

-Süleyman Demirel

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.