Levent BATUR

Levent BATUR

leventbatur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Diagne parasına komple takım
04 Nisan 2019 Perşembe, 08:39

Bursaspor'un gelir tablolarında belirtilen mevcut gelir gider yapısına bakıp gelecek öngörüsünde bulunmanın mali açıdan kulübü nelerin beklediğinin üzerinde tüm Bursasporluların düşünmesi gerekiyor. 2018 yılı 11 aylık giderlerini yıllıklandırarak hesaplarsak kulüp merkezine 11 milyon TL, altyapıya 10 milyon TL, yeni stada yaklaşık 5 milyon TL, amatör branşlara 7,5 milyon TL, faaliyet giderlerine 17,5 milyon TL harcamışız. Ödediğimiz faiz de 23 milyon TL.

Kabaca 120-125 milyon TL civarındaki gelirin yüzde 60'ı yani yaklaşık 75 milyon TL'si saha içine girmeden gidiyor. Futbolcu ve teknik adam giderleri, bonservis gelirleri ve borçlanarak karşılanmaya çalışılıyor.
Gündemde olan TFF ve Bankalar Birliği'nin yapılandırma çalışması sonucu yaratılacak ek kaynağın da faizleri kulüp giderlerine ekleneceğinden önümüzdeki sezon ekstra bir getiri sağlayamazsak (Bonsevis, bağış, gayrimenkul satışı vs) 1 Diagne parasından az bir rakama yani 50 milyon TL'lere 25 kişilik kadro ve teknik ekip oluşturmak zorunda kalacağız. Bu mevcut kadroya harcananın yarısından az. Bu kadroyu oluşturacak finansal mühendisliğe ve sportif akla ihtiyaç var.

Kolay mı? Çok zor. Sığ tartışmaları bırakıp, enerjiyi doğru harcamalıyız.
Reçete acı...