Hava Durumu

3 Mart’ın 100 yılı kutlu olsun!

Yazının Giriş Tarihi: 03.03.2024 08:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 08:00

Bugün tarihlerden 3 Mart. Yüzyıl önce bugün ülkemizde önemli 3 yasa kabul edildi. Bu yasalar neydi? Onları sizlere bir anımsatmak istiyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 3 Mart 1924 tarihinde kabul edilen üç yasa, hukuk devletinin temeli ve Cumhuriyet’in yol haritası çizen nitelikteydi.

Bu üç yasa ile ikili hukuk ve ikili eğitim sisteminin yanı sıra hilafet de kaldırıldı.  Böylece demokratik, laik hukuk devleti yolunda en büyük adım atıldı.

Kabul edilen ilk kanunla, dinin ve ordunun siyaset aracı olarak kullanılmasının önlenmesi amaçlanmıştır. Şeriye ve Evkaf Bakanlığı (Din İşleri ve Vakıflar Bakanlığı)  kaldırıldı. Yerine Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü kuruldu.  Şeyhülislamlık, şeri mahkemeler ve fetva usulü tarihe karıştı.
İkinci olarak kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğretim Birliği Yasası) ile kız çocuklarına erkek çocuklarıyla eşit eğitim imkanı sağlandı ve bilimsel düşüncenin önü açıldı. Medreseler kapatıldı.

Üçüncü kanun ile de hilafet kaldırılarak, laiklik ilkesinin temeli atıldı.

Erkanı Harbiye kapatıldı. Yerine Genel Kurmay Başkanlığı kuruldu.

Cumhuriyet’in eşsiz hukuk devriminin sacayağını oluşturan ve Türkiye’nin çağdaş dünyanın onurlu bir üyesi olmasının önünü açan 3 Mart Devrim Yasalarının kabul edilmesinin 100. yılı kutlu olsun!

BBŞB BAĞIMSIZ ADAY: METİN YILDIRIM

1973 yerel seçimlerinde AP ‘den İsmet Tavgaç, Bursa Belediye Başkanı seçilir. Bu seçimde 2 bağımsız aday vardır. Hasan Alanbay ve Daim Üftadeoğlu. 1977 seçimlerinde CHP’den Mustafa Eroğlu seçildiği seçimde Adil Edesen ile Yusuf Çağatay bağımsız adaydırlar.

1984 seçimlerinde ANAP’tan Ekrem Barışık seçilirken Mümin Kaşif Gençoğlu ve Hazım Adanur bağımsız aday olur. 1989 seçimlerinde Teoman Özalp DYP’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilir ve bir kadın aday olarak Fahriye Güney seçimlere bağımsız katılır. 2004’de ise AK Parti’den Hikmet Şahin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olurken Serpil Arslan, Alinaz Surya Aksakal ve Gülcan Taşkıran bağımsız aday olarak seçimlere katılır. 2009’a geldiğimizde AK Parti’den Recep Altepe Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirken; 6 bağımsız adayımız vardır. İkbal Polat, Alinaz Surya Aksakal, Mehmet Altıntaş, Özkan Ünal, Mustafa Dursun ve Cemil Bütün. 2014’de AK Parti’den yeniden Recep Altepe seçilir. Orhan Kılıç ve Bahtiyar Sipahioğlu bağımsız aday olur. 2019’da ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’den Alinur Aktaş olur. Bağımsız aday Osman Uğur’dur.

***   

31 Mart 2024 seçimlerinde de Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan bir bağımsız adayımız var. Adı Metin Yıldırım.

Kendisi 1966 Ankara Polatlı doğumlu. Kafkas kökenli 1968 yılında İnegöl’e göç eden, Köy Enstitüsü mezunu öğretmen bir babanın ev hanımı bir annenin çocuğu. İlk orta öğrenimimi İnegöl’de tamamladı. 1984 yılında ODTÜ Felsefe Bölümünü kazandı.  3 yıl devam ettikten sonra okulu bıraktı.

1987 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü’nden ön lisans mezunu oldu. 1989 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünü kazandı ve 1994 yılında mezun oldu.

İyi derecede İngilizce biliyor. Üniversite öğrenciliğim döneminde Marmaris ve Bodrum’da profesyonel turist rehberliği, ilerleyen dönemde Antalya Side’de turizm işletmeciliği yaptı. İnşaat ve gayrimenkul sektöründe çalışıyor.

Metin Yıldırım, Podyum Park’ta basın lansmanı düzenledi. Metin Yıldırım, toplumun büyük bir kesiminin siyasilerden ve partilerden bıktığını savunarak, “Seçmen iki kutup arasında gidip gelmesin, alternatifi olduğunu görsün diye, farkındalık yaratmak adına aday oldum.  1 oy ile 100 bin oy almam benim için önemli değil” dedi.

Bursa’nın deprem riski ve kentsel dönüşüm konusundaki projelerini de anlatan Bursa Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Adayı Metin Yıldırım, kentsel dönüşümün Bursa’da maalesef rantsal dönüşüm haline geldiğini öne sürerek özetle şunları söyledi:

“Tarım ve Hayvancılığı destekleyecek projeleriyle birlikte Sokak Hayvanları için doğal yaşam alanları yaratılmalı. Belediye üretici marketleri açarak, çiftçiye, köylüye, üreticiye satın alma garantili gelir getirecek çalışmalar yapacağım. Kooperatifleşme konusunda detaylı çalışmam var. Belediye eliyle üniversite öğrencilerine yurt, ilköğretim okulu öğrencilerine 1 öğün yemek, halka ucuz ekmek gibi projelerimi hayata geçireceğim. Bursa’nın trafik sorunu için, uydu kentler projesi oluşturacağım.  Şeffaf belediyecilik ilkesiyle hareket ederek, ihaleleri naklen yayınlayacağım.

Uludağ’ın peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğim.  Bursaspor’un yeniden eski günlerine dönmesi için de, kent dinamiklerini harekete geçirip, paydaşlar bularak Bursaspor’u kalkındıracağız.  Halka ulaşma ile ilgili bir sorunum yok, zaten halktan bağımsız aday olmam konusunda yoğun talep geldi. Ben her zaman halkla iç içe siyaset yaptım, yine öyle olacak”

Kuşkusuz siyasi ve toplumsal ortamın realiteleri göz önüne alındığında bir bağımsız adaylık zorlu görünüyor. Ama bu noktada bile bile yola çıkıp, düşüncelerini dile getirmek ve yarışta olmak da ayrı bir cesaret işi. Başarılar diliyorum.

------ ------ ---

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.