Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ata Lions’un Laikliğin Kabulü ve Atatürk Gecesi

Yazının Giriş Tarihi: 07.02.2024 08:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 08:02

Bursa’da da 2013 yılında kurucu başkan Avni Bayramoğlu tarafından kurulan Ata Lions Kulübü, her yıl laikliğin kabulü haftasına denk gelecek şekilde geleneksel olarak Atatürk Gecesi’nde bir araya geliyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliği olarak laiklik, 5 Şubat 1937 yılında anayasasının değiştirilmez hükümleri arasına girdi. Bu yıl devletin temel nitelikleri arasında yer alan laikliğin 86. yılı kutlanıyor.

Şu anda başkanlığını Hayriye Hürdana’nın yaptığı Bursa Ata Lions Kulübü'nün gerçekleştirdiği Atatürk Gecesi Royal İmza’da yapıldı.

Gecenin konuğu Gazeteci-Yazar, Siyaset ve İletişim Bilimci Dr. Sedef Kabaş oldu. Geceye katılanlar arasında Lions protokolü ve üyeleri haricinde sanatçı Pınar Ayhan, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer, CHP Mudanya Belediye Başkan Aday adayı Erdal Aktuğ ve eşi, Türk müziğinin değerli sesi ve bestecisi Kutlu Payaslı, yine bir başka değerli isim Nusret Yılmaz da vardı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bursa Ata Lions Kulübü Başkanı Hayriye Hürdana, Atatürk'ün izinde ilerleyeceklerinin altını çizerek, bu önemli gecede bir arada olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

SEDEF KABAŞ NE DEDİ?

Akabinde gecenin onur konuğu olan Gazeteci-Yazar, Siyaset ve İletişim Bilimci Sedef Kabaş, bir konuşma gerçekleştirdi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün gerçekleştirdiği devrimlerin önemine işaret eden Kabaş, kadının kurtuluş dönemindeki etkin rolüne de vurgu yaparak özetle şunları söyledi:

“Kadının eşit olmadığı yerde, eşit haklara sahip olmadığı bir yerde uygarlık, medeniyet, gelişme olmaz. Partilerden, ideolojilerden bağımsız bunu söylüyoruz. Türkiye'nin uluslararası değerlendirmelerde karnesinin ne kadar zayıf olduğunu biliyoruz. Kapkaranlık tablo, ne yapacağız? Ne pahasına olursa olsun mücadele etmeye devam edebiliriz.

Bilin ki biz gazetecilerin patronu, sizlersiniz, kamuoyu. Basın özgürlüğü dediğimiz şey, sizin gerçekleri öğrenme hakkınızdır. Bilgi edinme hakkınızdır, güç odaklarına gerektiğinde hesap sorabilmektir. Onları bizim aracılığımızla denetleyebilmektir. Basın güçlüyse bilin ki halk da güçlüdür."

GECEDEN BİR KAÇ NOT

Daha sonrasında Kabaş'a teşekkür plaketi verildi. Sedef Kabaş daha sonrasında kitaplarını imzaladı.

Bu güzel gecede vals gösterisi, zeybek gösterisi de vardı. Ayrıca Kutlu Payaslı, Nusret Yılmaz ve Lionsun bu müziğe gönül vermiş üyeleri bir arada sahne aldı ve küçük bir konser gerçekleştirildi.

Gecenin sonlarına doğru kulüp üyeleri, pasta keserek Türk bayraklarıyla Cumhuriyetin coşkusunu yaşadı.

Gecede çok sayıda dost ile bir araya geldik. Bizler Avni Bayramoğlu ve eşi, Nedret Bayramoğlu, Kutlu Payaslı, Nusret Yılmaz, Aysın Komitgan, Mehmet Çalışkan, ben ve eşim aynı masadaydık. Masamız çok neşeliydi.

SON SÖZ

Bazı kesimlerin zaman zaman dart tahtası haline getirdiği Lions Kulüpler ülkemizde kurulduğu ilk günden beri Atatürk ve Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin çizgisinden ayrılmadan kendi olanakları çerçevesinde topluma katkı koymaya çalışıyor.

Bu noktada da Ata Lions Kulübü, adını taşıdıkları ülkemizin kurtarıcısı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’ün izinde onun hassasiyetlerini göz önüne alarak her yıl geleneksel hale getirdiği etkinliklerini hayata geçirerek konunun liderliğini yapıyor.

Konunun Ata Lions Kulübü kurucu başkanı olarak liderliğini yapan ve geleneksel etkinliğin doğmasına vesile olan Sevgili Avni Bayramoğlu ve şu andaki Ata Lions Kulübü Başkanı Hayriye Hürdana’ya gecede olan tüm Lions dostlara teşekkürlerimi iletiyorum.

Türkiye içinde yaşadığımız coğrafyada Müslüman ülkeler arasında beğenip, beğenmesek de, eleştirip, eleştirmesek de Cumhuriyet ve demokrasi ile yönetilen tek ülke. Bu ülkenin bu düzeninin bozulması tüm coğrafyayı etkiler. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti her bağlamda bir model olmaktadır.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.