Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Aydın, engelliler ve demokrasi
29 Kasım 2016 Salı, 01:21
Toplumumuzda varolduğunu bildiğimiz ve nüfusumuzun nerede ise yüzde 10'nunu oluşturan engelli vatandaşlarımızı görmemezlikten gelmeye devam ediyoruz.
Geçenlerde engelli derneklerinin düzenlediği bir çalıştay yapıldı. Bu çalıştaya katılanlar arasında CHP Bursa Milletvekili ve CHP Engellilerden Sorumlu Sağlık Komisyonu Üyesi Erkan Aydın da vardı.
Engelli dernek başkan ve üyelerinin katılımıyla gerçekleşen çalıştayda söz alan Aydın, engelli haklarının demokrasinin gelişmişliğiyle doğru orantılı olduğunu söyledi. Erkan Aydın “Bir ülkede demokrasi, adalet, eğitim, sağlık ne kadar gelişmişse engelli hakkları da o kadar gelişmiş demektir. Engelliler için çıkarılan yasalarda eksiklikler vardır, engellilerin istihdamında, engelli maaşında, özürlülük raporlarında sıkıntılar yaşanmaya devam etmektedir.” diye konuştu.
Bir başka gerçeğimiz de Türkiye genelinde engelli istihdam etmesi gereken her 100 kamu kurumundan 72'sinin bu kontenjanı tam doldurmadığıdır.

Bursagaz ve sürdürülebilirlik

Toplam kalite mantığının temelini oluşturan unsurlardan biri de sürdürülebilirliktir. 
Bu noktada sürdürülebilirlik uygulamalarının ülke genelinde içselleştirilmesini sağlamak, bu sürecin önemini vurgulamak ve en iyi uygulamaları paylaşmak amacıyla planlanmış Bursagaz ev sahipliğinde, KalDer işbirliği ile  Sürdürülebilir Yaşam Konferansı’nın 2’ncisi“Yaşamın Özü” konsepti ile düzenleniyor.
Perşembe günü Podyum Davet'te düzenlenecektir.