Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ayşe Alagöz, sanat ve sosyal sorumluluk
17 Haziran 2019 Pazartesi, 07:59

Ayşe Alagöz, kentimizin yakından tanıdığı bir isim.
Önce belirli bir kuşak Bursa Devlet Hastanesi Başhekimi olarak babası Dr.Hüseyin Alagöz 'ü tanıdı.
Sonra da kimya mühendisliği eğitimi gören, mesleğini hiç yapmayan, önce medya dünyası içinde ve sonra da kurumsal iletişim alanında çalışmalar yapan Ayşe Alagöz'ü tanıdık.
Kendi deyimiyle onun kağıt ve kalem ile olan kesintisiz ilişkisi ona yıllar önce basın yayın dünyasının kapılarını açtı. Girdiği bu dünyada sırasıyla; metin yazarlığı, radyo programcılığı, televizyon sunuculuğu, köşe yazarlığı ve dergi editörlüğü yaptı.

SANAT VE SOSYAL SORUMLULUK

Sevgili Ayşe Alagöz uzunca bir süredir sanat ile uğraşıyor.
Onun sanat ile uğraşısı sanatı, sosyal sorumluluk alanında bir araç olarak kullanmak üzerine kurulu.
Sanatla buluşmasının öyküsü de ilginç. 2015 yılında New York'ta yaşayan görme engelli Nihal Erkan'ın eğitimine destek amacıyla bir arayışa girer.
Bu arayış onu kapı kapı sponsor peşinde koşmak yerine bir oyun yazıp, onun geliri ile destek olma fikrine iter.
Oturur oyununu yazar, ayrıca oyunda rol da alır.
Böylece "Eyvah kocamın bir astroloğu var" adlı tiyatro oyununun tüm geliri bir öğrencinin geleceğine ışık olur.
Bu öykü ile başlayan yolculuk 2017 yılında meme kanserine dikkat çekmek amacıyla "Pembe İzler Derneği" için kaleme aldığı ve rol aldığı "Gülbahar" adlı tiyatro oyunu ile devam eder. Son olarak, obezite ile ilgili olarak sahneye koyduğu "Aşk ve Kalori " oyunu ile Türkiye turnesine çıkılır.
Bir ayağı Bursa'da, diğeri New York'ta bir yaşam süren Ayşe Alagöz, hayata geçirdiği projelerin olumlu geri dönüşlerinden aldığı cesaretle ilk öykü kitabı olan Erkek Atlası'nı yazar. Bunun da tüm geliri sosyal sorumluluk projesi kapsamında Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği'nin "Kadına Şiddet Hattı"na bağışlanır.
Kendisini tam bir kent sever, gezgin ve planlı bir maceraperest olarak gören yazar
Ayşe Alagöz, 2005 yılında New York'un hayatına girmesinden itibaren farklı kültürlerle, farklı dillerle, farklı renklerle yaşamına devam ediyor. Hayattaki amacı, insanları, toplumları ve hatta dünyayı bir kitap gibi okuyabilmek.

NEW YORK'TAKİ ÇALIŞMALAR

Kendisi New York'taki çalışmalarını şöyle özetliyor:
"Ben yaklaşık iki senedir New York'da TARTE'de TURKISH AMERICAN REPERTORY THEATER 'da Türk Amerikan tiyatrosunda yazarlarından biriyim.
York Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Casa Italiana Zerilli- Marimo'da LGBTQ için yazdığım oyun İngilizce olarak Amerikan tiyatro oyuncuları tarafından oynandı.
TARTE bünyesinde kurduğumuz New York Hayal Kumpanyası'nın, Üç Elma adlı kabareyi 6 Ekim'de Philadelphia'da ve 13 Ekim'de Drom NYC'de seyirci ile buluşacak.
Üç ayrı yazarın kaleminden çıkan kitaplardan esinlenerek yazılan bir kabare."
Evet, Ayşe Alagöz'ü öncelikle bir Bursalı olarak kutluyorum.
Onun yurtdışında yaptığı çalışmaların Bursa'nın tanıtımına önemli katkıları olduğuna inanıyorum.
Ayrıca, sanat ve sosyal sorumluluğun buluşması noktasında, klasik olan bir sanatçıyı veya bir oyunu getirip, bilet satarak sosyal sorumluluk örneği ortaya konulur.
Burada Alagöz'ün ortaya koyduğu modelin daha değerli olduğunu düşünüyorum. Yolu açık olsun.