Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

   Balkan Tiyatro Festivaline buyrun

  Yazının Giriş Tarihi: 01.03.2023 07:53
  Yazının Güncellenme Tarihi: 01.03.2023 07:53

  10 . Bursa “Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali” 4-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Bu organizasyonu Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü düzenliyor.

   9 yıl boyunca 15 ülkenin katılım sağlayarak 101 oyunun sahnelendiği, 190 temsilin gerçekleştiği ve 39 bin 650 seyircinin ağırlandığı festivalde bu yıl; Kuzey Makedonya, Sırbistan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Kosova ve Yunanistan ekipleri yer alacak. Türkiye’den beş, yurtdışından altı, toplamda on bir farklı oyunla on beş temsil seyirci ile buluşacak.


  GENEL MÜDÜR KURT NE DEDİ?

  Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt deprem felaketine dikkat çekerek şunları söyledi:

  “Binlerce insanımız öldü. Onlarla birlikte kuşlar, kediler, köpekler öldü. Ağaçlar öldü. Nefes alan hemen her şey toprağın altına çekildi. Büyük afetlerden sonra çok çabuk yıkılır; insanlar, toplumlar, hatta kimi uygarlıklar… Bizi ise Anadolu insanının onuru ve ferasetiyle bir olma duygusu yeniden birleştirdi, güçlendirdi. Dayanışmanın acılarımıza merhem olmasını dileyerek, bütün kötülüklerin üstesinden gelmek adına kolları sıvadık. Şimdi yeniden insan olduğumuzu hatırlatacak, umudu sunacak, huzur ve hevesin anlamını sorgulatacak, gülümsemenin erdemini gösterecek sanatın gücüne ihtiyacımız var. Nefeslerimizi yan yana getirecek, duygularımızı sahici kılacak, yeniden dirliğimize kavuşmamızı sağlayacak, ruh yaralarımızı tedavi edecek tiyatroya…

  Tiyatro ile Bursa’dan Balkanlara uzanan bir dostluk köprüsü kuruldu. Sırbistan’dan Bulgaristan’a, Bosna’dan Kosova’ya, Makedonya’dan Yunanistan’a kadar yakın coğrafyadan gelen oyunlar yeniden yaşamlarımızı, kültürlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi birleştiriyor. Bursa gibi Osmanlı’dan miras kadim topraklarda, büyük bir kültürlerarası kavşakta, tiyatronun geçmişiyle onurlandığı, sanatın ölümsüzlüğün kapısını aralayan değerli noktada, yaşam ve ölüm arasındaki karşıtlığı yeniden sorguluyoruz”


  İLK OYUN DEPREMZEDE DİYARBAKIR DEVLET TİYATROSUNDAN

  10. Bursa “Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali” perdelerini 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinde depremzede olan ve çadırlarda yaşayan bir ekibimizin sahneleyeceği oyun ile açıyor.

  Festival; Sabahattin Ali’nin yazdığı, Nilbanu Engindeniz’in oyunlaştırdığı, Uğur Çınar’ın yönettiği Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı “Kürk Mantolu Madonna” adlı oyun ile Ahmet Vefik Paşa Sahnesi’nde 4 Mart Cumartesi günü saat 20.00’de başlayacak ve 6 Mart Pazartesi günü saat 20.00’de ikinci temsilini gerçekleştirecek.


  SAHNELECEK OYUNLAR

  Sırbistan Novi Pazar Bölge Tiyatrosu, Hasan Erkek’in yazdığı, Almira Suljevic’in dilimize çevirdiği ve Stevan Bodroza’nın yönettiği “Eşik” adlı oyun 5 Mart Pazar günü saat 20.00’de; Erzurum Devlet Tiyatrosu, Işıl Kasapoğlu’nun yazıp-yönettiği “Dünyanın Eski Zamanlarında” adlı oyun 7 Mart Salı günü saat 11.00’de ve 14.00’de; Bulgaristan Lofça Dram Tiyatrosu,  Bilyana Petrova’nın oyunlaştırıp yönettiği “Gogol’ün Ruhu” adlı oyun 8 Mart Çarşamba günü saat 20.00’de; Bosna-Hersek Mes – Uluslararası Tiyatro Festivali – Sahne Mess & Saraybosna Savaş Tiyatrosu Sartr, Almir Bašović’in yazdığı ve Thomas Steyaert’in yönettiği “Saraybosna Ruhu” adlı oyun 9 Mart Perşembe günü saat 20.00’de; İstanbul Devlet Tiyatrosu, Oktay Arayıcı’nın yazdığı ve Zafer Algöz’ün yönettiği “Rumuz Goncagül” adlı oyun 10-11 Mart tarihlerinde saat 20.00’de; Kosova Artpolıs – Sanat ve Toplum Merkezi,  Shqipe Malushi’in yazdığı, Zana Hoxha’ın yönettiği “Kafesteki Vatan” adlı oyun 12 Mart Pazar günü saat 20.00’de; Kuzey Makedonya Milli Kurum Türk Tiyatrosu-Üsküp, Georges Feydeau’nun yazdığı, Bilge Emin’in dilimize çevirdiği ve Sinişa Evtimov’un yönettiği “Kadın Terzisi” adlı oyun, 13 Mart Pazartesi günü saat 20.00’de; Ankara Devlet Tiyatrosu, Haldun Dormen’in yazdığı ve Boğaçhan Sözmen’in yönettiği “Hisseli Harikalar Kumpanyası” adlı oyun 14-15 Mart tarihlerinde saat 20.00’de; Yunanistan ‘Psılıkatzıdıko’ Art Space / Omada7, Sophocles’in yazdığı ve Viktoria Mastrogianni’in yönettiği “Antigone, Hubris” adlı oyun 16 Mart Perşembe günü saat 20.00’de; Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Bilgesu Erenus’un yazdığı ve Mustafa Kurt’un yönettiği “Misafir” adlı oyun 17-18 Mart tarihlerinde saat 20.00’de Ahmet Vefik Paşa Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak.


  SON SÖZ

  Festivalde çok değerli yazarların, aynı değerdeki oyunları sahneleniyor. Özellikle açılışta deprem felaketini yaşamış ve o günden beri çadırlarda yaşayan Diyarbakır Devlet Tiyatrosu sanatçılarının sergileyeceği suikaste kurban giderek genç yaşta aramızdan ayrılan Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonnası” ile açılış duyarlı bir davranış.

   Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt nezninde tüm emeği geçenleri kutluyorum.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.