Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan Aktaş, BUSİAD üyeleriyle buluştu

Yazının Giriş Tarihi: 03.02.2024 07:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 23:55

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti gelecek dönem başkan adayı Alinur Aktaş, BUSİADEVİ’nde, BUSİAD üyeleriyle buluştu.

BUSİAD Genel Sekreteri Erol Alakoç’un açış konuşması ardından kürsüye gelen BUSİAD Başkanı Buğra Küçükkayalar, BUSİAD’ın “Sanayi, Tarım ve Turizm ile Gelişen Bursa” vizyon çalışmasına gösterdiği ilgiden dolayı Başkan Aktaş’a teşekkür etti. Küçükkayalar, “BUSİAD ailesi olarak bu çalışmamızın Bursa Çevre Düzeni Planına yansıtılması için bizler katkı koymaya hazırız. Önümüzdeki dönemde de bu vizyon çalışmamızın ayrıntılarına inmeye başlayacağız” dedi. Sonra kürsüye Başkan Alinur Aktaş’ı davet etti.

BAŞKAN AKTAŞ NELER DEDİ?

Başkan Aktaş, 20 yılı aşkın bir süredir belediye başkanlığı yaptığına, 6 yılı aşkın bir süredir de Bursa’yı yönettiğine dikkat çekerek, global ve ulusal bazda öyle bir döneme denk geldik ki, bir tarafta pandemi diğerinde de geçen yıl yaşadığımız deprem felaketi, dedi.

Başkan gelecek dönemle ilgili üç temel önceliği olduğunu söyledi. “Yeni nesil belediyecilikte ilk olarak dirençli şehirler, sağlıklı şehirler, kentsel dönüşüm ve deprem gerçeği unutulmamalı. İklim değişikliği ve çevre konusu vazgeçilmezimiz.” diyen, Aktaş şunları söyledi:

“Ülkemizde herkesin ve her belediye başkanının temel önceliği deprem olmalı. Benim de deprem. Depreme dirençli ve dayanıklı bir kent yaratmalıyız. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. İlgili akademik odalarla birlikte bu çalışmaları yürütüyoruz. Bu nedenle kentsel dönüşüme büyük önem veriyorum. Bu kentsel dönüşüm ile ilgili toplumda değiştirilmesi gereken bir paradigma var. Bugün arabanızı değiştirirken, buzdolabınızı değiştirirken üstüne para vermiyor musunuz? Veriyorsunuz. Yıllardır oturduğunuz evi, hatta bazıları ruhsatsız olan evinizi depreme dayanıklı daha iyi ve yeni bir getirirken para vermek zor geliyor. Bu paradigma değiştirilmeli.

Kentsel dönüşüm belediyecilikte zor bir iş. Yeni dönemin en önemli mottosu madde bir kesinlikle kentsel dönüşüm. 100 bin konut dönüştüreceğiz. 16 bin de sosyal konut üreteceğiz.

Yıkmadan biz bu işleri yapamayız. Bu işin fragmanını bu dönem gösterdik. Asıl işi bu dönem göstereceğiz. Darmstad Caddesi’nde, Altıparmak’ta daire alıyoruz. Orayı dönüştürmek istiyoruz. Yeni dönemde olmazsa olmaz bir sorun.

Bir başka konu ise iklim değişikliği gerçeği. Artık üretimi yaparken, hayatımızı idare ederken bu gerçeğe göre hareket etmek zorundayız. Ben Nilüfer Deresi’nin pırıl pırıl akmasını isterim. Doğu atık su arıtma tesisinde pırıl pırıl su akıyor, balıklar oynuyor ama başka taraftan acayip kimyasallar karışıyor. Bununla ilgili gerekli hamleleri yapmamız gerekli.

Geçmiş dönem başkanlara nasıl rahmet okutan projeler varsa, bize de inşallah rahmet okutacak proje Çınarcık Barajı’ndan içme suyunu 68 kilometrelik isale hattını Bursa’ya getiriyoruz. 127 milyon eurolu bir yatırım. Bursa’daki en büyük yatırım. Şehrin su rezervinin yüzde 70 kadar daha su gelecek şehre. 2060’ı rahat görürüz bu suyla.”

SANAYİ KONUSU

Aktaş, sanayi bölgeleri ve KOBİ’ler konusundaki düşüncelerini de şöyle paylaştı:

“Bursa’nın yıllara ait çok önemli birikimleri var. Belediyecilik sorunları halı altına süpürmekle gerçekleşmez. Bir şeyleri yapmak gerek. Benim eksik olarak gördüğüm içimi acıtan bu işin anayasası olan 1/100.000’i çıkaramadık.

Herkes Yeşil Bursa şehri diyor, herkes, tarih şehri Bursa diyor, ama bunu sağlama noktasında bir birliktelik yok. Herkesin farklı bakış açısı var.

Ama şehrin 50 yıllık 100 yıllık problemleri de sizi ilgilendiriyor. Bu kadar organize sanayi bölgesini ben kurmadım. Topu üzerimden atmak için söylemiyorum. Bu kadar sanayi bölgesi olmasaydı da Bursa da Bursa olmazdı.

Eğer hep beraber, sivil toplum örgütleriyle, siyasi partileriyle, diğer kurum ve kuruluşlarıyla, olayı güncelleyip, işin hakikatiyle yol haritasını doğru bir şekilde koyup, asla ondan siyaset üretmeden, bu doğrultuda ortak bir heyecan duyarsak, hedefe çok daha çabuk ulaşacağımıza, daha doğru adımlar atacağımıza inanıyorum.

‘Velhasıl Bursa sudan ibaret’ dendiğinde 400 küsür yıl önceydi. Artık o Bursa yok.

Mesele bundan sonra daha sağlıklı büyümekle ilgili. Ama biz hakikati konuşmak zorundayız. Nasıl sanayi? TOGG gibi fabrikalarımız olsun. Bizim nitelikli, katma değerli işler yapmamız gerekir. Beni en çok heyecanlandıran projelerden biri şehrin içindeki KOBİ’ler. İlk yapacağım işlerden biri 1/100.000’de işaretleyeceğiz yerini. Yaşanabilir, keyifli bir şehir olsun Bursa.

Ben hiç sanayi bölgesi açmadım. Bundan dolayı yargılıyor birileri beni. Bununla övünmüyorum. Ben nitelikli sanayiden katma değerli sanayiden, İHA’lardan, SİHA’lardan, otomotivden bahsediyorum. Turizmi parlatmamız gerek. Tamamen fabrika yaparak, fasonculukla, bol işçi üretmekle olmaz.”

SON SÖZ

Evet, Aktaş, BUSİAD’da özetle bunları söyledi. Kendisini iyi gördüm. Sorulan sorulara gerekli yanıtları verdi. Bana göre Alinur Aktaş’ın Bursa’ya yaptığı en büyük hizmet bakanlığın da desteğini alarak, hayata geçirdiği Hanlar Bölgesi projesiydi. Bu çok değerli ve önemli proje. Çınarçık Barajı isale hattı da Bursa’nın su konusunu uzunca bir süre rahatlatacak bir çalışma.  

Bursa’ya katma değer katan herkese saygıyla.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.