Hava Durumu

BEL’liler ile 141. Yaş gururu

Yazının Giriş Tarihi: 28.05.2024 07:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 07:58

Bursa’nın eğitim alanındaki en köklü çınarı olan Bursa Erkek Lisesi 141. Yaşını kutladı. 22 Temmuz 1301/ 3 Ağustos 1885 yılında Veli Şemşettin Mahallesi’nde Akif Paşa Konağı olarak bilinen binada "Mekteb-i İ'dâdî-i Mülkî” adıyla açılan ve 1910-1911 ders yılı başında Mekteb-i Sultânî veya Bursa Sultânî Mektebi haline getirilen okul, Cumhuriyetin ilân edildiği 1923-1924 ders yılı başında Bursa Lisesi, 1926 yılında da “Bursa Erkek Lisesi” adını aldı.

(Okulumuzun kuruluş tarihi ile ilgili çeşitli kaynaklarda farklı tarihler vardır. Tarihçi Raif Kaplanoğlu 1883, tarihçi Kazım Baykal 1883, tarihini verirken; Hasan Ali Yücel 1886 tarihini verir. Prof. Dr. Osman Çetin ve Prof. Dr. Mefail Hızlı ise 1325 yılı Hüdavendigar Vilayeti Salname-i Resmisi’ne göre yukarıdaki 1885 tarihini işaret eder.)

Babamın işi nedeniyle İstanbul’dan Bursa’ya geldiğimizde yolum Bursa Erkek Lisesi’ne düştü. Yaşantımı değiştiren olaylardan biri buydu. Sınıf arkadaşım Yücel Suriçi, o dönemler Hürriyet Gazetesi’nde amatör spor muhabirliğine başlamıştı. O konu ilgimi çekti ve onun yardımı ile 1975 yılında o dönem Turan Tayan’ın sahibi olduğu 4 sayfalık ve 25 kuruşa satılan Haber Gazetesi’ne başladım. O başlangıç süreçte beni Tofaş Spor Kulübü ile tanıştırdı. O tanışma kondisyona/spor bilimine ilgi duymamı; o alanda gelişmek için önce liseyi bitirmemi, sonrasında spor akademisine girme motivasyonumu sağladı. Süreç gazetecilik dışında ikinci mesleğim olan bu alanda milli takım çalıştırmak, TMOK’ya üye olmaya ve alanın akademik tarafıyla ilgilenip, bilim doktoru olmamı getirdi.

Yine gazetecilik yolculuğumda ve akademisyenliğin getirdiği bilimsel bakış bazı alanlarda kitaplar yazmama yol açtı.  Bu da üçüncü mesleğimi, yazarlığı getirdi.

Ve daha birçok şeyi BEL’deki o başlangıçlarla, süreçte karşıma çıkan insanlardan öğrendiklerime, uzgörüsüne saygı duyduklarımın yönlendirmelerine ve kendime göre doğru seçimler yapmaya borçlu olduğumu düşünüyorum.

Okulumuzun yeni yaşını cumartesi akşamı bir yemek ve Pazar günü de geleneksel pilavımıza kaşık çalarak kutladık.

GECEDEN NOTLAR

Cumartesi akşamı Sadabat’taki yemekte dönem arkadaşım eski Siemens Satın Alma Müdürü ve eski BUSİAD Genel Sekreteri Basri Tüfekçioğlu, meslektaşım Teoman Alper, BEL Mezunları Derneği Yöneticisi Atıf Görüşün ile birlikte bazılarının isimlerini bildiğim ama o akşam tanıştığımız Makina Mühendisi Murat Düvencioğlu, Göz Doktoru İzzet Güngörmüş,  Makina Mühendisi Hasan Çataloluk,  İnşaat Mühendisi Varol Berensel, tekstilci Ekrem Akıncı,  Sanat galerisi sahibi ve Makina Mühendisi Dağhan Özil, Mobilya üreticisi Tamer Dikici ile birlikte oturduk.

Gecede birçok kişi ile sohbet ve merhabalaşma olanağı doğdu. SÜTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi dostum Haydar Yılmaz, master ve doktora tezlerimdeki istatistik değerlendirmelerde bana büyük yardımları olan rahmetli babamın Sönmez Filament’ten çalışma arkadaşı ve komşusu Turan Karaçim, eski CHP İl Başkanı Şahin Gencal ağabeyim, dönem arkadaşımız Bursa ve armut dediğimizde aklımıza gelen isim Rahmi Kocaefe, eski Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, BEL Mezunu İstanbul Grubunun kurucusu İlhan Özdoğan ağabeyim ve şarkıları ile sevdalandığımız Coşkun Demir büyüğüm, diğer İstanbullu büyüklerim, eğitimci ve BTSO Meclis Üyesi Tekin Çanga, derneğimizin yöneticileri Recep Akyıldız, Atıf Görüşün, Orhan Güngör, Harun Arı, İhsan Kırayoğlu, Çocuk Doktoru Nazmi Kurtaş, İsmail Günhan, Yılmaz Ulusemre ve daha şu anda aklıma gelmeyen birçok isimle merhabalaşıp, sohbet ettik.

PİLAV GÜNÜNDEN NOTLAR

Pilav günümüze biraz geç kaldım. Mudanya Yolu’ndaki bisiklet turunu unutunca bir süre trafik, sonrasında da otopark sorununu aşıp,  okul müdüründen sonra herkesin korkulu rüyası emektarımız rahmetli Salih ağabeyin bizi süzdüğü kapıdan içeri girdim. Tören devam ediyordu. Törende en ön sırada büyüklerimiz eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, eski Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanımız Turan Tayan, eski baro Başkanımız ve Milletvekilimiz Yahya Şimşek, eski BBŞB Başkanı Erdem Saker ve Bursa BŞB Başkanı Mustafa Bozbey birlikte oturuyordu.

Tören sonrası Erdem Saker, Mustafa Bozbey ve sevgili Kenan Kibar ile anı fotoğrafı çektirdik.

Eski CHP İl Başkanı ve ADD Başkanı Gürhan Akdoğan, Şahin Gencal, eski Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Tolga Kornoşor  ile karşılaştık.

Pilavımızı yerken değerli tekstilci, yazar Bursa sevdalısı Kenan Yetişen ile aynı masaya düştük. Daha sonrada eski bina içindeki avluda duvarlarda bulunan fotoğraflarımızın önünde anı fotoğrafı da çektirdik.

Bu arada bir t-shirt alayım dedim. Maalesef ölçüme uygun olanını bulamadım.

SON SÖZ

Bu köşeden öncelikle akşam yemeği buluşmamızı ve Pilav Günümüzü organize eden, dernek yöneticilerimiz Recep Akyıldız, Atıf Görüşün, Orhan Güngör, Harun Arı, İhsan Kırayoğlu, Kazım Önder, Gerçek Güven ve diğer yönetici arkadaşlarımıza; etkinliğimize maddi destek veren ve isminin anılmasını istemeyen mezun arkadaşlarımıza; Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ile okul yönetimimize; İstanbul grubumuzun oluşturucusu ve emekçisi İlhan Özdoğan ve etkinliğe katılan büyüklerimize teşekkürlerimi iletiyorum.

Başkanımız Cevdet Ulu’nun sağlığına kavuşup, bir an önce aramıza katılmasını diliyorum. Bu büyük camianın küçük bir parçası olmaktan her zaman gurur duydum ve duyacağım.

İyi ki Bursa Erkek Liseli’yim.

Bu arada bir dileğimi iletmek istiyorum. BEL artık daha çok öğrenci alma mantığından kurtulup, daha nitelikli öğrenci yetiştirme peşinde koşmalı. Eski dönemlerde olduğu gibi. Toplumumuzun sayısal/nicel büyüklük kompleksinden kurtulup, niceliği az olsa da niteliği yüksek mezunlarımız olsun.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.