Hava Durumu

Bozbey’den BTSO Başkanı Burkay’a ziyaret

Yazının Giriş Tarihi: 08.03.2024 08:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 08:11

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, seçim çalışmaları kapsamında BTSO Başkanı İbrahim Burkay ile bir araya geldi.  Mustafa Bozbey’e ziyarette CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk ve Nilüfer Belediye Başkan Adayı Şadi Özdemir eşlik etti.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa sanayi bölgelerinin ve sanayici iş adamlarının strateji planları üzerine fikir alışverişinde bulunulduğu toplantıda, Bozbey’e katılımlarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Yapılacak planlamalara, akademik akılları  dahil ederek strateji paydaşları doğru tespit edilmelidir. Yoksa o planın hayata geçmesi çok zor olur. Bu şehir ortak hayalin peşinden koşarsa gelişebilir.” dedi.

Burkay’ın Bursa sanayisinin yüzde 50’sinin plansız bir şekilde şehrin içinde kurulduğunu hatırlatmasına istinaden Bozbey, şöyle dedi:

“Ortak aklı ortaya koymak zorundayız. Bursa olarak güçlü bir ekonomiye sahibiz. Kentimiz sermaye ve mühendislik hakimi çok yüksek bir sanayiye sahip. Bursa’da teknolojiyi yükseltecek sanayi potansiyeli yaratmamız lazım. Bilimsel anlamda bütün verileri ortaya koyarak ilerlememiz, sanayi ile ilgili master planı hayata geçirmemiz gerekiyor. En büyük hedeflerimizin arasında bu var. Aynı zamanda ise hava kirliliğini en aza indirecek şekilde kaynakları tüketen sanayiden çıkmamız gerekiyor.”

Mustafa Bozbey, öğleden sonra da Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği, BUSİAD’ı ziyaret etti ve onlarla bir araya geldi. Sunumunun ardından sanayicilerin sorularını yanıtladı.

----- ---- ----- ----

BOSİAD VE ÇEVREYE DUYARLI SANAYİ TESİSİ YARIŞMASI

10 Ağustos 2011 tarihinde kısa adı BOSİAD olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'ni kuruldu. Kurucu Mustafa  Barutçuoğlu  ardından  Faik Çelik, İlker Oral, Abdullah Bayrak ve Rasim Çağan başkanlık görevlerini sürdürüyor.

2015 yılında BOSİAD, İlker Oral'ın başkanlığı döneminde 'Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması'nı başlattı.

BOSİAD bu yıl Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması’nın soruları, skorlama metodu ve ödüllendirme kriterlerinde yapılan değişiklikleri açıklamak ve yeni dönem startını vermek üzere jüri üyeleri ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Çağan, şunları söyledi:

“Çevre odaklı büyüme stratejisini benimseyen Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında artık herkesin kazanamayacağı bir dönemin içerisine girdik.  Geride bıraktığımız 6 yarışmanın sonunda çevreci üretim konusunda artık farkındalık yarattığımıza inanarak daha etkin bir duyarlılık dönemi başlattığımızı önemle vurgulamak isterim. Yarışma sorularında skorlama metodu ve ödüllendirme kriterlerinde yaptığımız değişikliklerle ayrışmanın başladığını fazlasıyla hissedeceğiz.

Her kategorinin 1.sini seçmek yerine eski sistemde örneğin Çevreye Kirletici Etkisi Yüksek Olan Tesisler dediğimizde bu kategori kriterlerini sağlayan 4-5 gibi sınırlı sayıdaki firma içerisinden hep 1. seçiliyordu. Bir diğer kategoride ise 25 firma yer alıyordu. Dolayısıyla çok adaletli olmuyordu. Halbuki o 25 firma içerisinde daha iyi, daha farklı, daha inovatif projelerle karşılaşmamıza rağmen kendi kategorilerinin içinde oldukları için değerlendirilemiyordu. Biz de o zaman dedik ki; Yeşil Dönüşümü iyi projelendiren kazansın, iyi dönüşüm yapan kazansın. ‘Yükü ne kadar’ kısmını değil dönüşümü projelendiren, dönüşmeyi hedefleyen tarafı artık değerlendiriyoruz ki rol model olsunlar.

Bir diğer yenilik de bundan önce 3 farklı kategoride birinciler ve teşvik ödülleri veriyorduk. Ancak artık Platin, Altın ve Gümüş olmak üzere sadece 3 firmayı ödüllendireceğiz. Yarışma sorularına verecekleri yanıtlarla Yeşil OSB kriterlerinin yüzde 39’unu da sağlamış olacak katılımcı firmalar, yeşil finans kaynaklarına erişimde de kolaylık elde edeceğini önemle hatırlatarak yeni yarışmamızın bölgemize, kentimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Yarışma Takvimi ise şöyle; başvuru tarihleri 15 Mart ve 26 Nisan 2024 arasında.  Ödül Töreni ise 5 Haziran 2024.

Katılımcılara başarılar diliyorum

---- ---- ----- ---

MUDANYA, BENDENİZ VE DENİZ DALGIÇ

Gazetenin içinden dün bir broşür çıktı. Mudanya CHP Belediye Başkan Adayı Deniz Dalgıç’ın bir tanıtım broşürüydü.

Başarı bir iletişim mahareti sergilenmişti. Girişindeki her cümlenin sonu farklı renkte “deniz” ile bitiyordu. İlgimi çektiği için paylaşmak istedim. Bunu yazan iletişimci kardeşimi kutlarım.

“Biz,

Mübadelesine, mücadelesine, mütarekesine saygı gösterenlerdeniz.

Proyasına, imbadına, martısına, pis gibi havasına gönül verenlerdeniz.

İncirinin, üzümünün, zeytininin, taşının, toprağının anlamını bilenlerdeniz.

Esnafın, çiftçinin, balıkçının, emeğinin karşılığını almasını isteyenlerdeniz.

Kısacası tarihiyle, tarımıyla, turizmiyle Mudanya’nın hak ettiği değeri görmesi gerektiğini düşünenlerdeniz.”

Ve de sonrasında Deniz Dalgıç’ın şu mesajı vardı:

“Ben Deniz

Bugüne kadar edindiğim tüm bilgi ve tecrübemi, vefa borcu duyduğum Mudanya’ya geri vermek için yola çıktım.

Mudanya için hayallerim, projelerim, gerekli kaynaklarım ve en önemlisi umudum var.”

----- ---- ------- ---

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.