Hava Durumu

BTL Lokma Günü ve Mutlu Uraz

Yazının Giriş Tarihi: 06.06.2024 08:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 08:01

Yahya Akyüz’ün Eğitim Tarihi kitabında 16 Ocak 1883 yılında “Hamidiye Ticaret Mekteb-i Alîsi” adıyla İstanbul’da bir ticaret okulu açıldığını yazar. 1887 yılında ilk mezunlarını veren okul, 1889 yılında Maarif Nezareti’ne(Milli Eğitim Bakanlığı’na) bağlanır.

Ülkemizde ticaret öğretiminin başlangıcı olan Hamidiye Ticaret Mekteb-i Alîsi’nin programına 1910 yılında da mali cebir, daktilografi, stenografi gibi yeni dersler eklenir. Ticaretle uğraşanlar için ticaret hukuku, hesap ve defter tutma kursları düzenlenir.

Kenan Ünsal, “Bursa Ticaret Meslek Lisesi’nin Tarihçesi”  adlı çalışmasında Bursa’da ilk Ticaret Lisesi’nin 1942 yılında eğitim öğretim vermeye başladığını yazar. 1942-1943 öğretim yılında, Hocaalizade Mahallesi, Birinci Kocaali Sokak’ta, Atatürk İlköğretim Okulu’nun karşısında bulunan üç katlı ahşap bir binada, 52’si orta 1. sınıfa, 116’sı lise 1. sınıfa kayıtlarını yaptıran 168 öğrenci ve 3 şube ile eğitime başlanır.

1950-1951 öğretim yılından itibaren ise Velişemsettin Mahallesi, Öğreten Sokak’ta inşa edilen kare şeklinde, ortasında bahçe bulunan ve sınıfların dışarıyı, koridorların ise iç bahçeyi gördüğü, iki katlı, 6 derslik, 1 daktilo salonu, 1 fen laboratuvarı, 1 kütüphane ve idari odalar ile diğer eklentilerden oluşan binasında eğitim öğretime devam edilir.

Geçtiğimiz pazar gün Bursa Ticaret Lisesi’nin Geleneksel Lokma Günü yapıldı. Bu lokma günü Bursa Ticaret ve Sanayi Odası eski başkanlarından ve Bursa Ticaret Lisesi Mezunları Derneği eski başkanı Mutlu Uraz için ayrı bir önem taşıdı.

1938 doğumlu Mutlu Uraz uzun yıllar Bursa Ticaret Lisesi Mezunlar Derneği Başkanlığını yaptı. Lokma Gününde Mutlu Uraz’ın okulun en eski mezunu oluşu, okula ve öğrencilere bugüne kadar yaptığı önemli katkıları sebebiyle derneğin Onursal Başkan’lığı duyuruldu ve kendisine derneğin mevcut başkanı Hüseyin Yalgın tarafından plaket verildi.

Törende önce okulun eski mezunlarından Şerif Arı tarafından Mutlu Uraz’ın özgeçmişi okundu. Ardından Bursa Ticaret lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Hüseyin Yalgın Onursal Başkanlığı’nı ilan edip, plaket takdim etti.

Bugüne kadar Bursa ve ülkemiz iş ve sanayi dünyasına sayısız isim yetiştiren bu değerli okulumuzun şu anda müdürlüğünü Cevdet Beken yapıyor.

Bu vefalı davranışlarından ötürü Bursa Ticaret Lisesi Mezunlar Derneği’ni kutlarken, Mutlu Uraz büyüğüme sağlıklar diliyorum.

------ ------ ------- ------ --------- ---- ------

MİTHAT KIRAYOĞLU VE HİSAR BÖLGESİ OKUMALARI

Mithat Kırayoğlu, 1951 Bursa doğumlu. İlköğrenimini Bursa'da, orta ve lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi ile Bursa Erkek Lisesi'nde tamamladı. 1975'te İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. 1980'de Bursa'da serbest mimar olarak çalışmaya başladı. Mimarlık ve dekorasyon konularında hizmet veren Yapı-Donatım adlı şirketi kurdu. 1981-1982'de TMMOB Mimarlar Odası Bursa temsilciliği görevinde bulundu.

1983'te "Ağa Han Mimarlık Ödülleri Vakfı"nın Bursa ve İstanbul organizasyonunda sekreterya hizmetlerini yürüttü. Bursa Belediyesi adına "Tarih İçinde Bursa 85" etkinliklerinin sorumluluğunu üstlendi. Fidan hanıCumalıkızık hamamıAbdal köprüsü gibi önemli tarihsel yapıların restorasyonu; Tophane ve Kale Sokağı gibi tarihsel dokuların korunması çalışmalarına imzasını attı. Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumu'nda yöneticilik yaptı. Safranbolu Sağlıklaştırma Projesi kapsamında üç sokakla bir meydanın restorasyon çalışmalarını üstlendi. 1991'de Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı'nın (ÇEKÜL) kurucuları arasında yer aldı, yönetim kurulu başkan yardımcılığına getirildi. SODEP, SHP ve CHP’de siyaset yaptı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Bursa Araştırmaları Merkezi, Aralık 2023’den beri “Bursa Hatırası” adı altında Fotoğraf Okumaları Söyleşisi yapıyor. Aralık’taki ilk söyleşide Mesut Özkeser, Altıparmak semtinin okumalarını yapmıştı.

Bugün saat 19.30’da  “Bursa Hatırası” fotoğraf okumaları söyleşisinin 7.sinde Haziran ayı konuğu, kent gönüllüsü, Mimar Mithat Kırayoğlu oluyor. Kırayoğlu,  Bursa’nın tarihi Hisar Mahallesi’nin sokaklarının arasında bizleri hafıza yürüyüşüne çıkaracak. Etkinlik Şehir Kütüphanesi Üftade Salonu’nda yapılacak.

Kaçırılmaması gereken bir etkinlik.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.