Hava Durumu

BTSO 135 yaşında

Yazının Giriş Tarihi: 10.06.2024 08:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 08:03

Bursa’da sanayi ve ticaretin gelişimine katkı sağlayan önemli STK’ların başında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası gelir. 19. yüzyılın sonlarında Bursa’nın gelişmesi noktasında bir kurum altında birleşilmesinin kaçınılmaz olduğu fikri doğar.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Adana ve Ankara gibi önemli kentlerden önce kurulur.

Bu amaçla kentin Ticaret ve Sanayi kesiminin önde gelenleri Koza Han’da küçük bir odada bir araya gelir ve 6 Haziran 1889 günü Bursa Ticaret Odası’nın kurulmasına karar verir. Ancak ilk Bursa Ticaret Odası Meclisi toplantısı, 18 Haziran 1889 Salı günü yapılır. Böylece Bursa Ticaret Odası resmen kurulup ilan edilir.

Oda başkanlığına daha önce 1875 ve 1884 yıllarında iki dönem belediye başkanlığı yapmış olan Osman Fevzi Efendi getirilir.

Yardımcılığına Kamil Bey getirilirken; yönetim kurulu üyeleri ise Hacı Ali Bey, Kartaki Efendi, Kişkar Efendi, Mehmet Ali Efendi, Kostan Efendi ve İshak Efendi’den oluşur. Böylelikle o günün söylemi ile “Erbab-ı Ticaret (Ticaret erbabı) ve Hüdavendigar (Bursa) Vilayet mahallesinin meselelerini hal için (çözmek için) teşrik-i mesai eylemek üzere Bursa Ticaret Odası” kurulmuş olur.

Bursa Ticaret Odası bir yıl sonra kurulan Sanayi Odası ile birleşerek “Bursa Ticaret ve Sanayi Odası” adını alır. İlk yıl Ticaret Odasına 70 üye kaydını yaptırır. Bir yıl sonra bu sayı 105’e yükselir.

1943 yılı düzenlemesine göre ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarının, tüzel kişiliğe sahip olmak üzere, Ticaret Bakanlığı’nca kurulması kararlaştırılır.

1944 yılında, BTSO’da toplam 19 meslek grubu kurulur. Bu gruplardan, bir meclis ile ayrıca bir yönetim kurulu oluşturulur. Bu düzenleme sonunda, Oda Meclis Başkanı Ekrem Erkmen, Yönetim Kurulu Başkanı da Sait Ete seçilir. Yine Ticaret Borsası da, 1943 yılında 4355 nolu kanunla, başka bir şekle sokulur. BTSO’dan tümüyle ayrılır.

Evet, BTSO kurulduğu günden 1940 yılına kadar Meclis Başkanları tarafından yönetilir. 1940 yılından itibaren Yönetim Kurulu Başkanları bu görevi devralır.

Osman Fevzi Efendi (18 Haziran 1889-30 Eylül 1890) ile başlayan BTSO Meclis Başkanlığı görevini 2018 yılından beri Ali Uğur sürdürür.

BTSO’nun Yönetim Kurulu tarafından yönetilmeye başladığında bu görevi Sait Ete (1940-51) üstlenir. Günümüzde ise bu görev 2013 yılından beri İbrahim Burkay tarafından yürütülür.

135 YIL KUTLAMASI

BTSO’nun 135. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, BTSO Meclis Başkan Yardımcıları Metin Şenyurt ve Murat Bayizit, BTSO Yönetim Kurulu, Meclis Divanı, Meclis ve Komite Üyelerinin katıldığı programda ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Ardından Oda’nın kurucusu Osman Fevzi Efendi’nin Emir Sultan Mezarlığı’ndaki kabri başında dua okundu.

BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, BTSO’nun kurulduğu günden bu yana üyeleriyle birlikte kenti ve ülkesi için değer üreten, toplumsal sorumluluklarını bilen, ilklere imza atmayı kurumsal bir kimlik haline getiren bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, şöyle devam etti:

“Koza Han’ın küçük bir odasında başlayan bu yolculuğu bugün bizler, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İbrahim Burkay’ın liderliğinde meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte geleceğe taşımayı amaçlıyoruz. Bugün, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında 55 bini aşkın üyemizle biriz, birlikteyiz ve daha güçlüyüz. Bu mirası daha da ileriye taşımak adına var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Bu vesileyle kurucumuz Osman Fevzi Efendi ve arkadaşları başta olmak üzere, odamızın bugünkü seçkin konumuna ulaşması adına emek veren herkesi saygı ve minnetle anıyorum. 135 yıl önce atılan o tohumlar sayesinde bugün kentimiz ülkemizin ekonomisine yön veren bir yapıya kavuştu. Bizler de geçmişten bize kalan bu mirası en iyi şekilde ileriye taşıyacağız. Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Oda’mızın 135’inci yaşını kutluyor, çalışmalarımızı destekleyen tüm üyelerimize şükranlarımızı sunuyorum.”

BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Metin Şenyurt, tüm zor dönemlere rağmen BTSO’nun kent ekonomisinin ve sosyal hayatın gelişimine önemli katkılar sağlamayı sürdürdüğünü belirterek, “Odamız kentimizin ve ülkemizin geleceğine yön veren bir yapıya sahip. Önümüzdeki dönemde de hep birlikte çok daha güçlü bir Bursa hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz. Kurucumuz Osman Fevzi Efendi ve arkadaşları başta olmak üzere BTSO’ya hizmet veren tüm yöneticilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.” şeklinde konuştu.

SON SÖZ

BTSO Başkanı İbrahim Burkay özelinde tüm BTSO’nun yönetimi, çalışanları ve üyelerinin yeni yaşını kutlarken; bugüne kadar BTSO’ya katkı koymuş tüm büyüklerimizi saygıyla ve aramızda olmayanları rahmetle anıyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.