Hava Durumu

BUMKAD ve Mühendislikle Güçlenen Dünya

Yazının Giriş Tarihi: 29.05.2024 08:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 08:03

Amerikan sinemasının yıldızlarından biri olan Hedy Lamarr, aynı zamanda 1940’larda bugünün Wifi, GPS, Bluetooth dahil her türlü modern kablosuz iletişimin temellerini daha o yıllarda attı.  1815’te ünlü şair Lord Byron’un kızı Ada Lovelace, Notes adını verdiği ilk bilgisayar programı olarak kabul edilen ve bir makine tarafından işlenmek üzere tasarlanmış bir algoritma yarattı. 

İlk kadın kimya araştırmacılarından biri olan Stephanie Kwolek, çelikten beş kat daha güçlü bir sentetik malzeme olan Kevlar’ı icat ederek, kurşungeçirmez yeleklerin önünü açtı.

Martha Coston, bugün hala ABD Donanması tarafından kullanılan ve Coston Flares olarak bilinen sinyal sistemini oluşturdu. Mary Anderson, ön cam sileceklerini icat etti. 1903’te patentini aldı. Yıllar sonra kabul gördü.

Amerikalı Sarah Tabitha Babbitt, 19. yy’da makine mühendisliği alanında daire testere, dönen tekerlek başı, takma dişler gibi birçok etkileyici icata imza attı. Beulah Henry, 1920’ler ve 1930’larda aralarında bobinsiz dikiş makinesi, esnek kolları olan bir oyuncak bebek, içinde radyo olan bir oyuncak bebek ve karbon kağıdı olmadan birden çok kopya yapan bir daktilo icat etti.  Afro-Amerikan bir mucit olan Alice H. Parker, 20. yüzyılın başlarında doğal gaz kullanan bir merkezi ısıtma sistemi yaratıp, patenti aldı. 

BUMKAD DOĞUYOR

Evet, yukarıda dünya mühendislik tarihine imza atmış bazı kadın mühendislerin buluşlarından kısaca söz ettim. Gelelim konumuza;

Kısaltılmış adı BUMKAD olan Bursa Mühendis Kadınlar Derneği ülkemizin bu alandaki ilk derneği olarak 22 Temmuz 2019’da Bursa’da 7 kadın mühendisin girişimi ile kuruldu. Kurucular Ülfet Öztürk ile birlikte “Funda Geyimer, Büşra Henden Ramazanoğlu,  Gökçen Demir Kodaman, Demet Dengiz Oral, Neslihan Özer, Tuğba Okay”dı.

Dernek “Uluslararası kadın platformlarında söz sahibi olacak Türkiye'nin potansiyel lider kadınlarını yetiştirmek, kendini gerçekleştirme yolculuğunda hayatlarına  dokunmak.”  vizyonu ile yola çıktı.

5. yaşını kutlamaya hazırlanan BUMKAD bugün 3 fahri üye, 105 bireysel üye ve 12 kurumsal üye ile faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye’nin tek kadın mühendis derneği durumundaki BUMKAD, 2024 yılı içerisinde TÜMKAD (Türkiye Mühendis Kadınlar Derneği) olarak tüm Türkiye’yi kapsamaya hazırlanıyor.

ÜLKEMİZİN İLK KADIN MÜHENDİSİ

1927 yılında Mustafa Kemal Atatürk, bugün İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) olarak bilinen Mühendis Mektebi'ne (Mühendishane-i Bahr-i Hümayun) kadınların da alınmasını ister.  Sabiha Rıfat (Gürayman), iki gün kala arkadaşı Melek (Ertuğ) ile beraber okula başvurur. 350 erkek öğrencinin okuduğu Mühendis Mektebi'nin iki kadın öğrencisi olurlar.

ÜLFET ÖZTÜRK NE DEDİ?

Podyum Davet’te BUMKAD Kurucu Başkanı Ülfet Öztürk, BUMKAD Başkan Yardımcısı Funda Geyimer, BUMKAD Yönetim Kurulu Üyeleri Gökçe İleri, Elif Kuş, Şehnaz Uysaltürk ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Öztürk özetle şunları söyledi:

“BUMKAD olarak Kutup Yıldızım, Dönüşüm Bugün ve Toplum 5.0 olmak üzere sürdürülebilirliğini sağladığımız 3 önemli projemizi her yıl yeni fazları ile hayata geçiriyoruz.

Her yıl kadın mühendis adaylarımızın burs fonunu desteklemek adına çeşitli organizasyonlar yapıyor ve etkinlik gelirinin tamamını TEV&BUMKAD burs fonuna aktarıyoruz. 2024 yılı içinde Tiyatro etkinliğimiz gerçekleşti ve Tiyatromuz Türkiye turnesine çıktı. Şu ana kadar 11 kadın mühendis adayımızın 1 yıllık bursunu karşıladık. Bursa’da lise ve ortaokul çağındaki çocuklarımıza geleceğin mesleklerini anlattığımız 75 dk’lık konferanslar düzenliyoruz. Toplamda 11 okulumuza konferans verdik ve 1650 çocuğumuza ulaştık.

Bugün burada sizlerle olmamızın asıl nedeni ise Dünya Kadın Mühendisler Günü.

Dünya Kadın Mühendisler Günü, 2016 yılından beri tüm dünyada kutlanmaktadır. Dünya üzerinde tüm kadın mühendislerin aynı çatı altında örgütlendiği iki önemli oluşum var biri Amerika’da SWE (Society Women of Engineering), bir diğeri İngiltere’de olan WES (Women’s Engineering Society). İngiltere organizasyonu 2014 yılında Birleşmiş Milletler ile masaya oturmuş ve 2 yıl süren müzakereler sonucunda 2016 yılında 23 Haziran’ın Dünya Kadın Mühendisler Günü olarak kutlanmasını sağlamıştır.

Her yıl belirli bir tema ile günü kutlayan WES’i BUMKAD olarak bizde yakından takip ediyoruz.  Bu yılın teması Enhanced by Engineering olarak belirlenmiştir. Aynı temayı bizde Türkiye teması olarak duyurmaya karar verdik ve ‘Mühendislikle Güçlenen Dünya’ olarak temayı belirledik.  BUMKAD günün konferans olarak kutlanmasına Bursa ve Türkiye’de liderlik etmektedir.

Bu yıl üçüncüsünü kutlamaya hazırlandığımız konferansımıza her yıl ilgi giderek artmaktadır. Yoğun olarak kadın mühendislerimizin katılım sağladığı konferansımız 26 Haziran 2024 Çarşamba Günü saat 09:00 da Podyum Davet Büyük Salonda kapılarını misafirlerimize açacaktır.”

SON SÖZ

Evet, 26 Haziran’da BUMKAD Dünya Kadın Mühendisler Günü’nde “Mühendislikle Güçlenen Dünya” temasıyla önemli bir etkinliğe imza atacak. Bu etkinlikte Dünya Fütüristler Derneği Türkiye Başkanı Alphan Manas, Ecomuse Danışmanlık Şirket Kurucusu Selen İnal,  Baysal Sezgin Hukuk Bürosu Kurucusu Avukat Özlem Sezgin, Tofaş Dış İlişkiler Direktörü İsmail Kağan Yıldırım, Uludağ Üniversitesi Rehabilitasyon ve Fizik Tedavi Anabilim Dalından Prof. Dr. Şuheda Özçakır, Gazeteci Şule Güner gibi isimler yer alacak.

Şimdiden ajandanıza kaydedin. BUMKAD’a başarılar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.