Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa CHP'ye teşekkürler
06 Ocak 2018 Cumartesi, 07:57

Gözlem Kulesi programında anlattı. Aras'ın bir dernekten OSB'ye dönüşüm öyküsü, azim ve kararlıkla nasıl sonuca ulaşılacağının özeti. NOSAB'ın yanı sıra kendi firmasında da öncü olmayı amaçlayan Aras, Endüstri 4.0'a (robotik teknoloji, insansız üretim, karanlık fabrika) dönüşümü sağlayan yatırımlara imza atmış. Depo sistemleri seri üretim hattını Endüstri 4.0'ın gereklerine göre inşa eden ve kapasiteyi yüzde 30 artıran Aras, 2018'de bu yatırımların meyvelerini toplamayı hedefliyor. Birçok işadamının aksine Aras'a göre, Endüstri 4.0'ın en önemli unsuru yine insan olacak. Robotik teknoloji, makinelerin birbirleriyle konuşması elbette ki önemli. Bunlar niteliksiz elemanları devre dışı bırakacak. Asıl önemli olan ise nitelikli insan gücü. Aras'a göre, Endüstri 4.0'dan insanı çıkarsanız geriye sıfır kalır. Alkışlanacak bir bakış açısı...

Nilüfer Kadın Korosu ve dernek

Temel kuruluş amacı "Toplumun ihtiyacına göre tüm konserlerini sosyal projeler yararına vermek" olan Nilüfer Kadın Korosu, 2005 tarihinde kuruldu. Kurulduğu günden beri koronun gönüllü olarak şefliğini Dr. Aysel Gürel yapmakta.Bu koro öncesinde hiçbir koroya gitmemiş, müzik bilgisi olmayan, hayatında sahne deneyimi yaşamamış, meşk usulü ile şarkı öğrenen, 27-78 yaş aralığında farklı meslek guruplarından oluşan tamamı gönüllü amatör kadınlardan oluşuyor. Toplam 175 koristin olduğu koroda konser formatına göre 10-15 enstrüman yer almakta.Bu değerli koro bugüne kadar 130 konser verdi. Ve yılda toplam 5 bin kişiye ulaştı.Bilindiği gibi bu koro 8 Mart 2017'de dernekleşerek "NİLÜFER KADIN KOROSU, HALK DANSLARI VE TİYATRO GÖSTERİ TOPLULUĞU DERNEĞİ"ni oluşturdu.Şimdi bu koro dernek olarak 2018 yılındaki ilk konserlerini 20 Ocak cumartesi günü saat 19.30'da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde verecek.Nilüfer Kadın Korosu, Halk Dansları ve Tiyatro Gösteri Topluluğu Derneği'ne bu yılki çalışmalarında başarılar diliyorum.

Bir eleştiri tiyatroseverlere

Geçtiğimiz hafta sonu Nilüfer Kent Konseyi bünyesindeki Nilüfer Kadın Meclisi'nin tiyatrosunu büyük bir keyifle izledik.Aziz Nesin'in Zübük oyununda 2 yıl verdikleri emeğin karşılığını gördü sanatçılar.Burada bir eleştirim var. O sahnedeki sanatçılarımız tiyatroya gönül vermiş çeşitli meslek gruplarından oluşan insanlarımızdı.Ama oyun boyunca sahne önünden o kadar çok giriş ve çıkış oldu ki, o kadar çok cep telefonu sesi ve o kadar çok izleyiciler arasında konuşma oldu ki, sahnedekilerin konsantrasyonlarını yitirmemelerine şaşırdım. Beni affedin ama tiyatrodayız, biraz sessizlik lütfen.