Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’dan hava ulaşımı atağı
20 Kasım 2016 Pazar, 04:21
Gökçen Ailesi, Bursa’nın köklü ailelerinden birisi. Bu kentte 160 yılı aşkın bir süredir ticaret ve sanayinin içindeler. BTSO’nun kuruculuğundan, belediye başkanlığına kadar görev yapmış ailenin geçmiş     bireyleri var. 
Gökçen Şirketler Topluluğu’na bağlı B Plas bu yılın başında Berlin’de 1996 yılından beri VLA uçağı olarak sertifikalı uçaklar üreten Aquila Havacılık GmbH’yi satın aldı. AQUILA, İtalyanca ve Latince kartal anlamına geliyor. Bu süreçte Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de büyük katkısı oldu.AQUILA , başta İsviçre ve Almanya hava yolları, uçuş okulları, hava şirketlerinin tercih ettiği bir marka. Çok yönlü bir model olan Aquila 210 ve 211 modelleri ile ticari pilotların eğitiminde de havacılık sektörüne destek vermektedir.
Halen eğitim amaçlı 2 kişilik uçaklar üreten Aquila’nın yakın gelecek hedeflerinde önce 4 kişilik, sonra da 40-50 kişilik büyük uçaklar var.
Dün Bursa Yenişehir Havaalanı’na, Bursa ‘ya  gelen ilk Aquila/Kartal iniş yaptı. Burada Celal Gökçen ev sahipliğinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, belediye yetkilileri ve BTSO yetkililerinin de katıldığı bir törenle  Aquila, Bursalılar’a tanıtıldı.