Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Çöp Toplama Günü'nde Güzelyalı buluşması
15 Eylül 2018 Cumartesi, 07:59

Evet, bugün Dünya Çöp Toplama Günü. On yıl önce Estonya'da başlatılan, ülke nüfusunun yüzde 4'ünün katıldığı ve tüm dünyaya yayılan çöp toplama günü etkinliği.
"Bir gün, bir ülke" mottosu bugünde hayata geçecek ve 150 ülkede milyonlarca gönüllü insan ormanlardaki, sahillerdeki, nehirlerdeki ve sokaklardaki çöpleri toplamak için bir araya gelecek.
Kentimizde bu hareketin öncülüğünü Uludağ İçecek'in sahiplerinden ve Bircam Vakfı'nın başkanı Ömer Kızıl yapıyor.
Bugün saat 10.00-12.00 saatleri arasında Mudanya-Güzelyalı İDO İskelesi'nde buluşarak, Güzelyalı Sahili'nde atıkları kaynağında ayrıştırarak sahili temizliyoruz.
BİRCAM Vakfı Başkanı Ömer Kızıl şöyle diyor:
"Çevreye atılan maddelerin neredeyse % 80'i geri dönüşebilen atıklardan oluşuyor. Eğer atıklar ayrıştırılarak toplanırsa bir değer. Çevre temizliğinin yanında yurtdışına bağımlı olduğumuz birçok hammaddenin de böylece kullanımını azaltıyoruz.
Geri dönüşümü bu anlamda doğru yapabilen bir şehrin belediyesi sadece çöp toplama maliyetini en az % 50 azaltabilir.
80 milyonluk bir ülkenin çöpünü veya atığını hiçbir temizlik gücü temizleyemez veya ayıramaz. Bu bilinci tüm vatandaşlarımıza aşılamamız lazım."
Bugün Güzelyalı sahilindeyiz, bekleriz.

AR-GE MÜHENDİSLERİ SERTİFİKA TÖRENİ

Bir süre önce tamamlanan "Otomotiv Ar-Ge Mühendisi Yetiştirme Programı"nın 2018 Yaz Dönemi katılımcıları sertifikalarına kavuşuyor.
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) işbirliği ile gerçekleşen programın sertifika töreni pazartesi günü 16.00'da Uludağ İhracatçı Birlikleri Mavi Salon'da yapılıyor.
Törende program koordinatörü Dr.İsmail Durgun, program ve içeriği hakkında bilgi verecek.
Genç Ar Ge'cilerin yolu açık olsun.

BTSO-KIRGIZİSTAN PROTOKOLÜ

Bilindiği gibi BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş başkanlığındaki bir heyet çeşitli incelemeler yapmak üzere Kırgızistan'a gitti.
Görüşmelerin ardından Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası ortak bir işbirliği protokolü imzaladı.
Protokolü BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş ve Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rima Apasova imzaladılar.
Bu ziyaret sırasında İsmail Kuş ve beraberindeki heyet, Türkiye Cumhuriyeti Almati Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz ve Ticaret Ataşesi Osman Boztepe'yi de ziyaret ettiler.
Ülkemize ve kentimize hayırlı olsun.