Hava Durumu

Ertuğrul Çelik’ten Köz ve Kül

Yazının Giriş Tarihi: 22.05.2024 08:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 08:03

BEFAŞ elektrik, elektronik ve otomasyon malzeme tedariği sektörünün öncü firmalarından birisidir. BEFAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Çelik, Bursa iş ve sosyal yaşantısının renkli simalarından biridir.

Gerek özel yaşantısında gerek Rotary’de gerekse diğer ortamlarda nerede bir yardım, destek veya katkı gerekiyorsa o oraya ulaşmaya çalışır. Bir bakarsınız bir gün tiyatro sahnesindedir, bir oyunda oynuyordur. Bir bakarsınız kıraç veya yanmış bir ormanı yeniden yeşertmek için binlerce ağaç dikme peşindedir.

Onun ve kardeşi Fatih Çelik’in yaşantılarındaki rol modelleri rahmetli babaları Siemens ve TOFAŞ eski çalışanlarından Bekir Çelik’tir.

Rahmetli Bekir Çelik tırnakları ile kazıdığı yaşantısında merdivenleri çıkarken çeşitli zorlukları yaşamış ama bunlar onu yıldırmamıştır. Bir taraftan okurken bir taraftan çalışmış eş ve babalık görevlerini de yerine getirmiştir.

Aynı zamanda yazma ve not alma konusunda bir alışkanlık geliştirmiştir. Bekir Çelik yaşamı boyunca yaşadığı kesitleri notlar halinde toplamış, onları özlü sözler ve kendi sözleri ile harmanlayarak ortaya yazmış olduğu ‘Közdeki Külü Üfle’ kitabını çıkarmıştır.

Modeli olan babasının yolunda ilerleyen oğlu Ertuğrul Çelik bir taraftan şiir yazarken, çeşitli denemeler ve derlemeler üzerinde de çalıştı. Sonra bu çalışmalarını ve hayata dair deneyimlerini kaleme aldığı ‘Köz ve Kül’ isimli kitapta buluşturdu.

Geçtiğimiz haftalarda bu kitabın lansmanı yapıldı. Ama bir türlü yazmak nasip olmadı. Sırası şimdi gelmiş.

Kardeşi Fatih Çelik ile kitap lansmanında basınla bir araya gelen Ertuğrul Çelik şunları söyledi:

“İki yıl önce vefat eden babam Bekir Çelik’in yazmış olduğu ‘Közdeki Külü Üfle’ isimli kitabın devamı niteliğindeki ‘Köz ve Kül’ isimli kitabı ikinci cildi olarak kaleme aldım. Bir bağlamda deneyimlerim, derlemelerim ve denemelerimi bir araya getirdim diyebiliriz.

Köz ve Kül isimli kitabımda, başarı, beceri ve yetkinlik, birlik, beraberlik ve çalışmak, eğitim ve girişimcilik ile liderlik gibi konuları kendi bakış açım ile ele almaya çalıştım. Biz okul ve eğitimle ilgili projelerde ve çevrenin korunmasına yönelik bilhassa ağaçlandırmalar ile ormana yönelik çalışmalarda gönüllü olarak yer alıyoruz. Babamın yazmış olduğu ‘Közdeki Külü Üfle’ isimli kitabın devamı niteliğindeki ‘Köz ve Kül’ isimli kitabımın satışından elde edilecek gelir ile 6 bin fidan dikilecektir.

Ayrıca bu kitaptan pasajlar sosyal medyada ‘Köz ve Kül’ isimli hesaptan da paylaşılacak.”

BEFAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Çelik, kardeşi Fatih Çelik ile birlikte düzenlediği toplantıdan daha sonra kitabını bizlere imzalayarak hediye etti.

SON SÖZ

Kahve köşelerinden, televizyon ekranlarına; dost sohbetlerinden, söyleşilere kadar herkes her konunun uzmanı gibi ahkam kesmekte. Böyle bir ortam içinde “bizim ne çok her alanda uzmanımız varmiş(!)” deyip, gülüp geçiyorsunuz.

Bu uzmanlara şu düşüncelerini iki satır bir kağıda dök deseniz çıt çıkmıyor.

Yazmanın ve kayıt altına almanın ne kadar değerli olduğunu rahmetli Bekir Çelik şu cümlesi ile kitabında geçiriyordu:

“Bir kelime de olsa, seninle kefene girmesin. Girerse seninle birlikte çürür.”

Sevgili Ertuğrul Çelik bu felsefe ile hareket edip, yaşadıklarını, deneyimlerini, kendini etkileyen olay ve sözleri bir araya getirerek bir kitapta toplamış.

Bu gerçekten çok saygı duyulacak bir iş. Bence çocuklarına bırakacağı en büyük miras bu.

Ben Ertuğrul Çelik kardeşimi kutluyorum. Bu tutkusunun devamını diliyorum. Kendinden sonra gelecek nesillere bir şeyler bırakmak, onlara bir şeyler söylemek, onlara öğütler vermek değerlidir.

Bir bakarsınız bir sözünüzle bir kişinin yaşantısı değişivermiş.

Yazımı Ertuğrul Çelik’in kitabındaki son sözü ile bitiriyorum:

“İnsan bildikleriyle ve biriktirdikleri ile gitmiyor. Bıraktıkları ile gidiyor.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.