Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Faruk Çelik bundan sonra ne yapacak?
21 Temmuz 2017 Cuma, 07:21

Faruk Çelik son çeyrek asrın Bursa siyasetindeki en güçlü figürü ve ismi. Kendisi Bursa siyaseti içinde önce Refah Partisi ardından da, Fazilet Partisi içinde aktif rol aldı.
Refah Partisi'nde il başkanlığı, Fazilet Partisi'nde genel başkan yardımcılığı görevlerini yaptı.
21'inci dönem Bursa milletvekili olarak Fazilet Partisi'nden Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. İçişleri ve Dilekçe Komisyonu üyeliklerinde bulundu.
Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu üyesi oldu.
22'nci ve 23'üncü dönemlerde AK Parti'den Bursa milletvekili; 24'üncü ve 26'ncı dönemlerde Şanlıurfa Milletvekili olarak Meclis'e girdi.
Faruk Çelik 2002 - 2007 yılları arasında AK Parti Grup Başkanvekilliği yaptı.
Ayrıca 60, 61 ve 62'nci hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile
Devlet Bakanlığı görevlerini yürüttü.
64'üncü hükümette de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine getirildi.
Görüldüğü gibi kendini bildi, bileli siyasetin içinde. Bu donanıma sahip ve kurulduğu ilk günden beri partisinde Genel Başkanı'nın yanında olmuş, ona yoldaşlık yapmış bir insanın bundan sonra ne yapacağı belli.
Ama ben şimdi bunu yazmıyorum.
Biraz meraklandırayım.
Kimseyi de üzmeyeyim.

*İkinci başbakan yardımcımız

Önceki gün yapılan kabine revizyonu ve dün yapılan görev devir teslimlerinin ardından, öncelikle gelen ve gidene hayırlı olsun diyorum. Ülkemiz için bir şeyler yapanlara teşekkür ederken, yapacaklara kolaylıklar diliyorum.
Revizyonda beklenmedik bir sürpriz ile karşılaştık. AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Başbakan Yardımcısı oldu.
Siyasi tarihimize göz attığımızda kentimizden ikinci kez bir başbakan yardımcısı çıkıyordu. İlk AK Parti hükümetinde, Abdullah Gül'ün başbakanlığı döneminde 18 Kasım 2002 - 14 Mart 2003 tarihleri arasında o zamanın AK Parti Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır, başbakan yardımcımız olmuştu.
Şimdi ise bu misyonu Hakan Çavuşoğlu üstlendi.
Ben kendisine başarılar diliyorum.
Bursa ve ülkemiz için hizmetlerini bekliyoruz.