Hava Durumu

Gelecek İçin Dönüşüm ve BUSİAD

Yazının Giriş Tarihi: 27.05.2024 08:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 08:03

BUSİAD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Uzmanlık Grubu, dönemin BUSİAD Başkanı Mehmet Arif Özer(2008-2012) döneminde kuruldu.

Bu grup BUSİAD ve Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle 15 Ocak 2010 tarihinde BUTTİM’de 1. Bursa Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu’nu düzenledi. Bu sempozyumun mottosu “Bilgi üret. Yenilik yap. Ayakta kal.” idi.

2013 yılından itibaren de dönemin başkanı Oya Coşkunöz döneminde 4. Bursa Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu düzenlenirken “1. Bursa Yenileşim Ödülü” verilmeye başladı.

1. Bursa Yenileşim Ödülü’nde de Floteks, Nilüfer Belediyesi ve Şaypa’nın yenilikçi faaliyetleri ödülle taçlandırıldı.

Yanlış anımsamıyorsam burada Floteks, yenileşim yönetimini başarıyla sağladığı ve Ar-Ge çalışmalarına özel önem vererek ilerleme kaydettiği için “Liderlik”; Nilüfer Belediyesi,  insan kaynakları kapasitesini yenilikçi faaliyetlerin teşvik edilmesine yönelik stratejilerle oluşturduğu ve kurumun karar süreçlerine tüm çalışanlarını dahil eden yöntemler geliştirdiği için “Çalışanların Yönetimi” ve Şaypa, özel ve kamu kuruluşlarıyla işbirliği kanallarını geliştirerek yenileşim çalışmalarını gerçekleştirdiği ve doğal kaynak kullanımının azaltılması noktasında yenilikçi fikirleri desteklediği için “İşbirlikleri ve Kaynakların Yönetimi” kategorilerinde ödül almaya hak kazandılar.

Evet, BUSİAD 2010’dan beri Bursa Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu düzenliyor. Bu yıl 14. Sempozyum 5 Aralık’ta hayata geçirilecek. 2013 yılından beri de 2 yılda bir Bursa Yenileşim Ödülü vermekte. Bu yılda 6. Bursa Yenileşim Ödülü verilecek. Töreni sempozyum içinde yapılacak. (Pandemi bir yıl atlandı)

14.YENİLİKÇİLİK VE YARATICILIK SEMPOZYUMU VE 6.BURSA YENİLEŞİM ÖDÜLÜ

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, Aralık ayında gerçekleştirilecek 6. Yenileşim Ödül sürecine Bursalı firmaları katılmaya çağırdı.

BUSİAD Evi bahçesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Buğra Küçükkayalar, 6. Yenileşim Ödülü’nün de verileceği ve bu yıl 14.’sü gerçekleştirecek Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu’nun mottosunun “Gelecek için Dönüşüm” olduğunu söyledi. Küçükkayalar, şöyle devam etti:

“Geçen yıl Sanayi, Tarım ve Turizmle Gelişen Bursa vizyon belgesini açıklarken de, bu yıl ve gelecek yılki eylem planımızda da bu motto var aslında. Geleceğimizi inşa etmek için yeşil, dijital ve toplumsal dönüşümü gerçekleştirmemiz şart. Bu açıdan aralık ayındaki sempozyumu ve 6. Yenileşim Ödüllerini ben de merakla bekliyor olacağım” dedi.

HATUNOĞLU NE DEDİ?

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve BUSİAD Yenilikçilik ve Girişimcilik Uzmanlık Grubu Sorumlusu Tuncer Hatunoğlu sempozyum ve ödül ile ilgili olarak şunları söyledi:

“BUSİAD olarak dijital dönüşüm konusunda uzun zamandır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dijital dönüşüm, yeşil dönüşüm ve toplumsal dönüşüm için de olmazsa olmaz bir gerçek. Gelecek için Dönüşümün de dijital dönüşüm alt yapısıyla yeşil ve toplumsal dönüşümü de kapsayacağını biliyor ve Sempozyumumuzu bu temel üzerine kuruyoruz. Bursalıları aralık ayında gerçekleştireceğimiz 14. Yenileşim Sempozyumu’na beklerken, firma ve kurumlarımız da 6. Yenileşim Ödül sürecine başvurmaya davet ediyorum.

Her yıl bu vurguyu yapmayı görev biliyoruz. Ne kadar çok şirket ve kurum Yenileşim Ödülü için başvurursa o kadar başarılı adleriz kendimizi. Çünkü Yenileşim Ödülü’nden daha önemli olan şey bu sürecin içinde yer almak. Bu ödül sürecine katılan firmalar, bir yandan iş süreçlerini farklı açılardan gözden geçirme imkanı bulurlarken, diğer taraftan yenilik ve yaratıcılık konusunda eğitim alma şansını da elde etmiş olacaklar. Ayrıca yeni trendler hakkında bilgi de alacaklar. O nedenle BUSİAD olarak tüm Bursalı firmalarımızı, Yenileşim Ödülü’ne başvurmaya davet ediyoruz. Gerekli bilgiler, www.busiad.org.tr adresinden edinilebilir.”

SON TARİH 14 HAZİRAN

Bu ödüle başvurmak için önce bir kurumsal başvuru yapılıyor. Bu başvurudan sonra eğitim süreçleri başlıyor. Ardından fabrika gezileri ve ziyaretleri yapılıyor. İlgili projeler firmalardan geldikten sonra da jüri yine fabrika ziyaretleri ile değerlendirme yapıyor.

BUSİAD Yenilikçilik ve Girişimcilik Uzmanlık Grubu Başkanı Tuğba Demirsu Yücetürk de, Yenileşim Ödül sürecinin 5 kategoriden ve bu kategorilerdeki iş sonuçlarının değerlendirilmesinden oluştuğunu söyledi. 

Yücetürk, şöyle devam etti:

“Liderlik, Stratejinin Yönetimi, Bilgi-İşbirlikleri-Kaynak Yönetimi, Çalışanların Yönetimi ve Süreç Yönetimi bu başlıklarındaki 5 kategori. Ayrıca, Yenileşim Ödül Değerlendirme Kılavuzumuzu şirketlerin sürdürülebilirlik ve teknolojik dönüşüm faaliyetlerini de kapsayacak şekilde yeniledik” dedi.

Yücetürk, bir yıl boyunca sempozyum ve ödül süreci için çalışan Yenilikçilik ve Girişimcilik Uzmanlık Grubu’ndaki çalışma arkadaşlarına da teşekkür etti. Yücetürk, 6. Yenileşim Ödülü için son başvuru tarihinin de 14 Haziran 2024 Cuma günü olduğunu da ifade etti. 

SON SÖZ

Kurumların günümüz koşullarına ve gereklerine adapte olmaları noktasında ve de kurum çalışanlarının motive edilmesi noktasında bu tür sempozyum ve özellikle ödüllerin çok değerli olduğu düşüncesindeyim.

Bu arada önemli olan kazanmak değil katılmaktır. Katılımlar süreç içinde kuruma emin olun çok şey kazandırır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.