Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Global Compact’ta bir Bursalı
13 Aralık 2016 Salı, 01:30
“Sürdürülebilir ve kapsamlı küresel ekonomi” vizyonuyla Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact) çalışmalarını sürdürüyor. Bu organizasyonun  Global Compact Türkiye Yürütme Kurulu ayağında ise 2014 yılından beri Yeşim Tekstil’i (2006’da bu sözleşmeye imza atmıştı) temsil eden Dilek Cesur yönetim kurulu üyesi olarak yer alıyor.
Bu kapsamda, Global Compact Türkiye Ağı’na bağlı olarak TİSK’in (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) koordinasyonunda faaliyet gösteren Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’nda da aktif görev alan Dilek Cesur, gruba Eczacıbaşı Holding Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Koordinatörü Ata Selçuk ile birlikte eş-başkan olarak seçildi.Dilek Cesur, Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’nun öncelikli hedeflerini şu cümlelerle açıkladı:
“Şirketler arası öğrenme süreçlerini desteklemek, farklı paydaşların kadının güçlenmesi konusunda yaptığı çalışmalarla ilgili katılımcı firmalar arasında bir sinerji yaratmak, eşitlik amacı güden farklı inisiyatifler arasında işbirliği sağlamak ve Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin ülke çapında yayılımına destek vermek.”
Dilek Cesur’u kutluyorum, başarılar diliyorum.

Gençoğlu Ailesi’ne başsağlığı

Bursa eski Milletvekili rahmetli Mümin Gençoğlu'nun eşi, Penguen Gıda'nın sahipleri Turhan Gençoğlu ve Orhan Gençoğlu'nun anneleri Hacı Ümmü Selime Gençoğlu, 86 yaşında aramızdan ayrıldı. 
Ümmü Selime Gençoğlu, dün Ulucami’de kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Gençoğlu Ailesi’ne başsağlığı diliyorum.

Aristo yılıAristotales doğumunun 2400'üncü yılında Bursa’da anıldı. Unesco tarafından 2016 yılının “Aristo yılı” ilan edilmesinin ardından filozof Uludağ Üniversitesi  ve Bursa Felsefe Kulübü'nün ortaklaşa düzenlediği konferasta tartışıldı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan UÜ Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen, “Felsefeci ve filozofçuların yaptığı en iyi şey hesaplaşmak. İşte biz de Aristotales'i yeniden düşünüp onunla hesaplaşırsak içinde bulunduğumuz problemlere bir çözüm bulabiliriz” dedi.