Hava Durumu

Halil Ergün ve insanlık

Yazının Giriş Tarihi: 13.05.2024 08:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 08:00

Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi’nin BUSİAD ile ortaklaşa düzenlediği 21. Kalite ve Başarı Sempozyumu’nun son konuşmacısı olan Halil Ergün, anılarını paylaşırken zaman zaman gözleri doldu, bizleri de duygulandırdı.

“Sular Çekilirken” teması ile düzenlenen sempozyumun son oturumu olan “Yaşam Kalitesi” bölümünde İznikli sanatçımız Halil Ergün bizlerle oldu. 1946 Bursa İznik doğumlu sanatçı İznik’in köklü ve varlıklı bir ailesinin oğlu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta okulu İznik’te okuduktan sonra lise eğitimi Pertevniyal - Bursa Atatürk Lisesi ve Haydarpaşa Lisesi üçgeninde geçti. Sonrasında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu.

Lise yıllarında başlayan tiyatro tutkusu sonrası Halk Oyuncuları'nda Teneke adlı oyunla profesyonel oldu. Vasıf Öngören, Mustafa Alabora ve Erdoğan Akduman ile Ankara Birlik Tiyatrosu’nu kurdu.

Senaryosunu Yılmaz Güney’in kaleme aldığı,1974 yapımı “İzin” filmi ile  sinema seyircisi ile buluştu. Bu filmi 150’yi aşkın film takip etti.

İlk ödülünü 1970 yılında Sanat Kurumu Derneği’nden (o zamanki adıyla Sanat Sevenler Derneği) Asiye Nasıl Kurtulur’daki rolü ile Övgüye Değer Görülenler Kategorisinde aldı. Süreç içinde Altın Koza, Altın Kelebek, Altın Portakal ve benzeri birçok ödüle layık görüldü. Ayrıca Altın Portakal ve Altın Koza’da Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne de layık bulundu.

Sempozyumda birçok anısını paylaştı. Sempozyumu konuşurken bir dostum onun anlatmadığı ve güzel bir insanlık örneği olan anısını paylaştı, benimle ben de sizlerle paylaşıyorum.

Halil Ergün ve arkadaşları bir film için bir Anadolu şehrine giderler(isim vermiyorum) ve bir otele yerleşirler. O otelin resepsiyonunda çok genç bir kişi vardır. Bir biçimde bu genç insanı gruptaki bazı sanatçılar ezmeye başlar. Bunu gören Halil Ergün o genci sahiplenir ve kaldıkları birkaç ay boyunca ona ağabeylik yapar.

Film çekilir, vizyona girer. Aradan yıllar geçer. 1980 ihtilali olur. Bir gece Taksim’de sokakta birçok kişi toplanır ve gözaltına alınır. Bu kişiler arasında Halil Ergün de vardır. Beni niye alıyorsunuz, dese de alınır. Karakolda polislerin yanına bir süre sonra komiserleri gelir. Komiser Halil Ergün’ü görünce “Halil Ağabey senin ne işin var, burada?” der. Ergün şaşırır. “Tanışıyor muyuz?” der. Komiser de “Halil Ağabey beni tanımadın mı? Ben …. şehirdeki, …. otel resepsiyonunda çalışan….” dediğinde kucaklaşırlar. Oturup çay içip biraz sohbet ettikten sonra, Ergün serbest bırakılır. Zaten ortada gözaltına alınma gerekçesi de yoktur.

Evet, bu güzel topraklar özünde hep güzel insanlık örnekleriyle doludur. Öyle televizyon ekranlarında gösterildiği gibi “gücün hukukunun oluşturulduğu” düzenin dışında da insanlığın, adaletin, hukukun olduğu örnekler de çoktur.

Deniz kendine bırakılmış iyiliklerle doludur. İnsan olan anımsar. Olmayana yapacak bir şeyimiz yoktur. O kendi bildiği yolda ilerlesin. İnsanlar ve yapılan insanlıklar bize yeter.

GENÇKAL BURSA

Sempozyumda sağımdan solumdan jet hızıyla geçen üzerlerindeki mavi t-shirtta KalDer yazan bir grup genç insan vardı.

Bundan 5-6 yıl önce İstanbul’da Türkiye Kalite Derneği bünyesinde alınan yönetim kurulu kararıyla GençKal kurulur. GençKal (Genç KalDer'liler), kalite ve çağdaş yönetim anlayışını öğrenip içselleştirecek, liderlik niteliklerine sahip üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü bir topluluktur. GençKal, KalDer'in geleceğe yaptığı en büyük yatırımdır.

İstanbul’dan sonra 2019 yılında Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi’de bu yapıyı oluşturur. Şu anda 100’ü aşkın genç Bursa GençKal’lıdır.

Bu gençlere ücretsiz eğitimler teknik geziler ve söyleşiler, KalDer Bursa Şubesi tarafından yapılıyor. Üyeler de stajları ayarlıyor. Kendi içinde kulüp toplulukları var. Kitap sinema ve benzeri topluluklar. Etkinliklerini KalDer evinde yapıyorlar.

Grup 18 ve 26 yaş arası gençlerden oluşuyor. Gençler iş dünyasına ve geleceğe hazırlanıyor.

Gençler çok değerli ve yaşantınızın ileriki yıllarında size fark ettiğiniz/farketmediğiniz birçok değeri katacak olan bir iklimin içindesiniz. Kıymetini bilin ve sahiplenin. Zaten yapıyorsunuz. Yolunuz açık olsun.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.