Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

  Halil Güleç Fen Lisesi ve NASA Buluş Şenliği

  Yazının Giriş Tarihi: 20.12.2022 08:00
  Yazının Güncellenme Tarihi: 20.12.2022 07:45

  NASA bünyesindeki Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Jet Tahrik Laboratuarı bünyesinde her yıl geleneksel olarak  Invention Challenge /  Buluş Şenliği yarışması düzenleniyor. Bu yarışma bu yıl da Özdisan Elektronik bünyesinde İstanbul’da Doğuş Üniversitesi yerleşkesinde yapıldı.

  Bu yılın yarışması Minyatür Kaleler adını taşıyordu. Burada amaç en fazla beş lastik topu kurallarda tanımı yapılmış hedeflere atabilecek bir cihaz yapmak. Başarılan her hedef için puan veriliyor ve toplamda en yüksek puanı alan ekip yarışmayı kazanıyor. Yarışmada çeşitli kategoriler var.

  Bu yarışmaya tüm ülkeden okullar ve hobiciler kategorisinde olmak üzere 30’un üzerinde takım katıldı.

  Heyecanlı ve çekişmeli yarışma sonunda Bursa’dan 3 Mart Halil Güleç Fen Lisesi takımı “En Artistik Tasarım” ödülünü kazandı.

  Okulun 9. sınıf öğrencisi Gökçe Ceyda Bilgin, 10. sınıf öğrencileri Yiğit Alp Sevim, Defne Sert ve Ediz Kara’dan oluşan takımı Fizik öğretmenleri Eray Algan ve Metin Kahraman danışmanlığında uzun bir araştırma ve hazırlık süreci sonunda böyle bir ödül almaktan mutlu ve gururlu olduklarını belirttiler.

  Gençleri kutluyorum.


  EFE’LERDEN BÜYÜKLERE VEFA

  11 Eylül 1922’de Bursa’ya giren ilk milislerden biri de İstiklal Savaşı Gazisi Onbaşı İsmail Efe’ydi. İsmail Efe 1924 yılında iki arkadaşı ile birlikte Efeler Hırdavat’ı kurdu. Sonra 1927’de firmayı tek başına üstlendi.

  Firma süreç içinde 1972’de Koll. Şti. ve 1982’de A.Ş. olarak ticari faaliyetini sürdürdü. Firmanın ilk Yönetim Kurulu Başkanı Kemal, Osman ve Orhan Efe kardeşlerin babası Mehmet Efe oldu.

  Efe Ailesi, Niltim’deki  firmalarında  başta dedeleri İsmail Efe ve babaları Mehmet Efe olmak üzere Efe Ailesinin ebediyete intikal eden tüm geçmişleri için dün lokma döktürdü.

  Allah kabul etsin diyorum.


  TÜRK DÜNYASI YENİ NESİL MEDYA ÇALIŞTAYI

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı himayesinde Türk Dünyası Yeni Nesil Medya Çalıştayı yarın 10.45’de Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda başlıyor.

  Protokol konuşmalarının ardından “Medyada dezenformasyon ve Nefret Söylemi ile Mücadele” başlıklı oturumu gazetemiz yazarı sevgili Namık Göz yönetecek. Konuşmacılar Ramin Hüseynov, Kenan Kıran, Sevil Nuriyeva İsmayılov ve Osman Ateşli.

  Öğleden sonraki “Digital Medya ve İnternet Gazeteciliği” başlıklı ikinci oturumun moderatörü ise Sümeyra Değirmenci. Konuşmacılar ise Sercan Türkyılmaz, Ersin Çelik, Aldoz Nygymanov ve Edip Üzen.

  Başarılı bir çalıştay dileğiyle.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.