Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Hepinize neşe ve huzur dolu bayram diliyorum
15 Haziran 2018 Cuma, 07:57

Bayram kelime anlamı olarak "Neşe, huzur, barış, sükun, mutluluk" gibi kavramları içerir. Bu kelime ile ilk kez Kaşgarlı Mahmut'un ünlü eseri Divan-i Lügat-it Türk'te 1070 yılında tanışırız. Burada bu kelime "badaram" ve "beyrem" olarak geçer.
Zemahşeri'nin(ölümü 1144) Mukaddimetü'l-Edeb isimli lügatından ise bayram olarak karşımıza çıkar.
Kelime kökeni olarak Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen paδrām veya Soğdca "neşe, huzur, mutluluk, sükun" sözcüğünden alıntıdır.
Ramazan veya Şeker Bayramı, İslam dinine göre Hicri Kamer yılının dokuzuncu ayı olan ramazan ayının ardından onuncu ay olan şevval ayının ilk üç günü boyunca kutlanır.

İYİ BAYRAMLAR

Evet, dün arifeydi, bugün Ramazan Bayramı'nın ilk günündeyiz. Öncelikle hepimizin bayramını kutluyorum.
Dünyanın kaynayan bir kazan gibi fokurdadığı günümüzde bir bayramımızı daha kutluyoruz.
Bizler toplum olarak bazı günleri kendi özelimizde milat ilan ederiz. Şöyle ki;
"Bayramdan sonra sigarayı bırakıyorum. Bayramdan sonra ağzıma içki koymayacağım. Bayramdan sonra ödemeleri halledeceğiz. Bayramdan sonra diyete başlıyorum. Bayramdan sonra her gün spor yapacağım. Bayramdan sonra düzenli ders çalışacağım."
Kendi tembelliğimizi, kendi dirayetsizliğimizi atlatmak için illa ki bir günü bekleriz. Halbuki yaşam gözle, karar ver, uygula kadar kısa bir süredir.

DELİYE HER GÜN BAYRAM

Bir de deyişimiz vardır. "Deliye her gün bayram." deriz. Yani bayramın anlamına göz attığımızda her gün "Neşe, huzur, barış, sükun, mutluluk" içinde olmamız sanki hakkımız değilmiş.
Buna sahip olduğumuzda deli olmalıymışız.
Bazı deyişlerimizi anlamakta güçlük çekiyorum.
Her günü "Neşe, huzur, barış, sükun, mutluluk" içinde geçirme arzusunda olmak ve bunu başarmak delilik ise bizim çoğu erenimiz, dervişimiz deli miydi?
Neden onlar karşılarına çıkan her şerri, hayıra yordular?

DİLEĞİM

Evet pazartesi ile bayram sonrası ilk güne başlıyoruz. Önümüzdeki günlerin ülkemiz, kentimiz, tüm insanlık için barış ve huzur getirmesini diliyorum.
Seçim sürecinin kazasız, belasız hilesiz ve hurdasız ve de şaibesiz geçmesini diliyorum.
İyi bayramlar.