Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

  HU, Ceyla Odman ve OJİ Tiyatro

  Yazının Giriş Tarihi: 28.11.2022 08:00
  Yazının Güncellenme Tarihi: 28.11.2022 00:43

  Hu, “Neredesin, bana bak!” anlamında, genellikle kadınlarca kullanılan bir seslenme sözüdür.

  Hu, Arapça "O" anlamına gelen ve kullanılan bir ifadedir.

  Hu, Sufi literatürde sıklıkla Allah'ı kastetmek için kullanılır. Eskiden dervişler arasında kullanılan bir selamlaşma sözüdür. Kur'an'da İhlas Suresinde geçer.

  Hu, "Hayy'dan gelen Hu'ya gider" sözünde demek istenen de aslında Allah'tan gelenin Allah'a döneceği anlamını taşır ki “Hayy, Allah'ın isimlerinden birisidir” ve "Diri, dirilten, yaşamın kaynağı olan" anlamına gelir.

  Hu, Ekankar'ın(1965 yılında Paul Twitchell tarafından Minnesota’da kurulan tek tanrılı bir dindir) önemli bir ruhsal egzersizi, Tanrı'ya sevgi şarkısı olarak da görülen, ayrıca Yaratıcının eski bir ismi olan Hu adındaki şarkıdır.

  Direklerarası Tiyatro Ödülleri 2022’de "Özgün Yeni Oyun" ve Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde "Yılın Tiyatro Ekibi" seçilen OJİ Tiyatro ekibinin HU isimli oyununu Salı günü Podyumpark’ta Sanat Mahal’de izledik.

  HU, farklı karakterlere sahip, intihar etmiş bir kadın ile vurulmuş bir adamın bu dünya ile öbür dünya arasındaki araf sürecinde yaşamlarını sorgulamalarını anlatıyor.  OYUNDAN BİRKAÇ DİYALOG

  Oyundan birkaç diyalogu aktarmak istiyorum. Öncelikle“Hayatta neyi değiştirirdin?” sorusuna verilen birkaç yanıt ve devam eden diyalog:

  “İlk iş, doğuma sevinip ölüme üzülmeyi kaldırırdım. Biri giriş diğeri çıkış sadece. İsteyen istediğinde oyundan çıkabilir seçeneği koyardım. Doğan bütün bebekleri ortak bir alanda toplar ve her sene başka bir anne-baba baksın kuralı getirirdim. Bağ kurmazsan nefret de edemezsin. Tüm tatlılar sıfır kalori olurdu, kabak tatlısı hariç o sebze. Para yok. Herkes takasla geçinecek. Kaçmayan çorap ve sevgili deposu yapardım. Seç beğen al. Kadını kendine hak gören erkekleri geri dönüşüme yollardım. Bir de mümkünse biri sağa biri sola bakan memelere ayar çekerdim. Çünkü bence herkes önüne bakmalı.”
              “ Hep sen soruyorsun, peki sen neyi değiştirirdin?
              “ Hiçbir şeyi. Hepsi merkezinde, yerli yerinde ve tam da olması gerektiği gibi.”
              “ O ne öz güven o birader.”
              “ Öz güven değil, öze güven.”
              “ Nasıl yani? Pollyanna’ya mı bağladın sen babacığım ya.”
              “ İşte bunun sırrı sistemi çözmekte.”  HU OYUNU ÜZERİNE
  Ceyla Odman, Ercan Ertan, Korhan Soydan
  ve Merve Akın’ın oynadığı; Ceyla Odman’ın yazdığı ve afiş tasarımını yaptığı; Taner Tunçay’ın yönettiği ve dekor tasarımını yaptığı bir oyun. Oyunu OJİ Tiyatro sahneye koyuyor.

  HU, hakikat üzerine kurgulanmış bir oyun. Kızdığın, suçladığın, beğenmediğin ne varsa, tohumunun aslında senin içinde olduğu, içindeki o noktayı aydınlatmadan dışarıyı değiştiremeyeceğini anlatıyor.

  Onun ötesinde şu soruyu soruyor:

  “Kendini Dünya gezegenindeki rolüne kaptırıp hakikatini unutuyorsun. Ya buradan gittiğinde bilincin de seninle geliyorsa, buna hazır mısın?”        

  Oyunu sahneye koyan OJİ Tiyatro 2020 yılında Ceyla Odman tarafından kuruldu. Ceyla Odman aynı zamanda ülkemizin ünlü Türk caz bateristi ve bestecisi Ferit Odman’ın (Osman Fevzi Efendi’nin torunu olan ve Almanya’da ziraat eğitimi almış, dedesi Ferit Odman’ın adını taşıyor) eşi.  Bursa’nın yakından tanıdığı, Odman Ailesi BTSO’nun kurucusu Osman Fevzi Efendi’nin torunları tarafından gelen köklü bir aile.

  Sevgili Ceyla Odman tiyatrolarını şöyle anlatıyor:

  “İnsan olmak kendini bilmek ile başlıyor. Tiyatro bu olguya hem oynarken hem izlerken hizmet ediyor. Bu yolculukta beklemek yerine eklemeyi seçip 2020 yılında OJİ Tiyatro’yu kurdum. OJİ; yaşam enerjisi demek. Şu anda ve her anda yaşayan tüm canlıların temel ihtiyacı.

  OJİ; beni ve yol arkadaşlarımı heyecanlandıran tüm oyunlara ayna olmaya niyet etmiş bir topluluktur. Bütün sahneler mekanımız, bütün gönüller evimizdir.”

  Ceyla Odman, 1984 doğumlu. Craft Oyunculuk Atölyesi’nde eğitim aldı. Saint-Joseph Fransız Lisesi ve Sabancı Üniversitesi’nde eğitimini tamamladı.

  2011 senesinde Araf Zamanı isimli dizi ile ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştirdi. Daha sonra Kanal D ekranlarında yayınlanan Adı Efsane dizisinin oyuncu kadrosuna dahil olmuştu. Dizide Yıldız Ay karakterini canlandırdı.  SON SÖZ

  Ceyla Odman ve arkadaşlarının sergilediği HU oyununu çok başarılı buldum. Ceyla Odman, Ercan Ertan, Korhan Soydan ve Merve Akın’ın performansları, tiyatro eleştirmeni değilim ama yaklaşık yarım asırdır tiyatro izleyen bir kişi olarak bana göre çok başarılıydı.

  Hiçbir zaman unutmayalım. İlerlemenin ve gelişmenin temelinde şüphe etmek ve sorgulamak yatar.

  Ceyla Odman ve OJİ Tiyatro’ya yolculuklarında başarılar diliyorum.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.