Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kadın olmak ve Türkiye
10 Mart 2017 Cuma, 04:48

Milan Kundera'dan bir alıntıyı değiştirdiğimizde karşımıza "Kadın(var olmanın) olmanın dayanılmaz hafifliği" çıkıyor.
Rahmetli Duygu Asena da bize "Kadının adı yok" diyordu.
Sizinle kadınlarla ilgili bazı rakamları da paylaşmak istiyorum.
2015'te 303 kadın, 2016'da 367 kadın öldürüldü. Şubat ayında 37 kadın öldürüldü.

Kadınlarımızın yüzde 62.6'sı ücretsiz aile işçisi, yüzde 57'si hizmet sektöründe çalışıyor.
Çalışma hayatında sektörel dağılımı yüzde 1 üst düzey yönetici, yüzde 24 teknik ve bilimsel alanda, yüzde %23 ticaret ve satış, yüzde 13 hizmet işçisi, yüzde 23 idari personel, yüzde 9 tarım, yüzde 25 diğer.
Her beş kadından biri okuma yazma bilmiyor.
Kadın işsizliği 2015 yüzde 13.1, genç kadın yüzde 30. 2016 kadın işsizliği yüzde 20.7, genç kadın yüzde 32.4. 2016 işgücüne katılım yüzde 33.5.

Kadıbeşegil Bursa'da

İletişimin duayen isimlerinden Salim Kadıbeşegil ,Bursa'ya geliyor. Bursa Halkla İlişkiler Derneği'nin Mesleki Söyleşiler kapsamındaki etkinlikte Kadıbeşegil, "Oscar Kepazeliği ve İtibar Yönetimi" konulu bir konuşma yapacak.
Bugün Nilüfer Dernekler Yerleşkesi'ndeki konuşma saat 19:00' da gerçekleşecek.

İnovatif düşünce

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, "İnovatif Düşünce" semineri düzenledi.
Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) ve OİB Lisesi işbirliğinde gerçekleştirilen seminer, Eğitmen Aslı Levent tarafından verildi.
Seminere, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar, OİB Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Yunus Bulut ve çok sayıda öğretmen katıldı.
Aslı Levent, "Ar-Ge, inovasyon için gereken en önemli faaliyetlerden biridir. Ancak girişimsel inovasyon yoksa değer yaratılamaz" dedi.