Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

  KalBir, 2022 Kalite Ödülü

  Yazının Giriş Tarihi: 09.08.2022 08:00
  Yazının Güncellenme Tarihi: 09.08.2022 08:00

  2000’li yıllar ile birlikte ülkemizde kalite standartları konusunda sertifikasyon veren resmi kurumun yanında özel kurumların sayısı deyim yerindeyse yabani otlar gibi büyümeye başladı.

  Bu özel kurumların sayılarının süratle artması bu işi ciddiyet içinde yapan özel kurumların yanında, işi sadece ticarete dökmüş, belge alacak kurumların “paramızı veririz, belgemizi alırız” diye baktığı çok sayıda özel kurumun da doğmasına neden oldu.

  Bu yanlış gidişe bir farkındalık yaratmak ve işin doğrusuna yönlendirmek amacıyla KalBir(Kalite Birliği), Mustafa Karaman başkanlığında 29 kurucu ile 2009yılında kuruldu.

  KalBir kurulduğu tarihten bu yana standart ve kalite konusunda tamamı ücretsiz, binlerce eğitim verdi. Kalite Ordusu diye tanımladığı binlerce iş hayatına atılacak üniversite öğrencisini eğitti.

  KalBir'in yıllar boyunca kurumlara yönelik ücretsiz verdiği eğitimlerde tek şartı eğer belgelendirme aşamasına geçilecek ise onun milli kuruluş olan TSE üzerinden yapılmasıydı.

  KalBir'in iş yapış felsefesinin temelini-kendi açısından- oluşturan üç temel ilkesi var.

  Bunlar şunlar:

  "Ticaretin hiçbir unsurunda taraf olamaz. Tüm etkinlik ve organizasyon içinde siyasi eylem ve söylemde bulunamaz. Gelir getirici faaliyet yapamaz."

  KAL BİR KALİTE ÖDÜLLERİ

  Kal Bir 2010 yılından itibaren Türkiye Kalite Ödülleri vermeye başladı. Bu ödüller bugüne kadar şu isim ve kurumlara verildi:

  “TSE eski başkanı Mehmet Yılmaz Arıyörük, TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Arçelik AŞ, ETİBANK AŞ, Uludağ Maden Suları ve İskender Kebapçısı.”

  Şimdi de Kalite Birliği, 2022 Türkiye Kalite Ödülü / ödüllerini vermek üzere çalışmalarını başlattı. Kalite Birliği Onursal Başkanı Prof.Dr.ErkanIşığıçok başkanlığında kurulan ödül komisyonunda şu isimler var:

  “Kalite Birliği Başkan Vekili Ferudun Baykara, Kalite Birliği Ege Bölge Temsilcisi Prof. Dr. İbrahim Atilla Acar, Kalite Birliği İstanbul Anadolu Temsilcisi Doç.Dr.Ömer Kul, Kalite Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Can Topaktaş (Gazeteci),Tekin Çanga (Eğitimci), Kalite Birliği Denetleme Kurulu Başkanı İsmail Başaran (Eğitimci), Bursa Vali eski Yardımcısı İsmail Demirhan, TOSYÖV(Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı)eski başkanı Gül Çiçek Zengin Bintaş (Tasarımcı - İşinsanı).”

  Çalışmalarına başlayan ödül komisyonu, ödül alacak kişi ve/veya kurumlara ödüllerini  09 Kasım 2022(Dünya Kalite Gününde), Bursa Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenecek olan törenle takdim edecek.

  KARAMAN NE DEDİ?

  Konuyla ilgili açıklama yapan Kalite Birliği Başkanı Mustafa Karaman şunları söyledi:

  “Türkiye Kalite Ödülü süreci, Yönetim Kurulumuzun dışında, Onursal Başkanımız Prof.Dr.ErkanIşığıçok liderliğinde kurulan komisyon tarafından yürütülmektedir.

  Komisyonumuz en güzel çalışmayı yaparak hak edenlerin ödül alabilecekleri bir yöntem ile sonuca gideceklerdir. Kalite Birliği para ile ödül vermez.Kalite Birliği en büyük sponsorluk bedelini verene ödül vermez ve sponsorluk bedeli tahsil etmez.Kalite Birliği kendini ‘Temiz kalitenin uyandırma servisi’ olarak tanımlıyor ve tüm süreçlerini ahlak kuralları ile yönetiyor.

  Örnek olacak, örnek alınacak kişi ve kurumlar seçilerek, toplumun uyanışına katkı sağlamayı hedefleyen ödül komisyonumuza başarılar diliyorum.

  Dünya Kalite Günü olan 10 Kasım 2022, aynı zamanda büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümü olduğu için törenimizi 09 Kasım 2022'de gerçekleştireceğiz.

  Tüm kalitecileri ve kalite dostlarını 09 Kasım 2022 Saat 13.00'de Uludağ Üniversitesine davet ediyoruz."

  KalBir’e başarılar diliyorum.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.