Hava Durumu

KalDer ile yaza merhaba

Yazının Giriş Tarihi: 04.06.2024 08:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 08:04

İlk olarak Henry Ford 1926 yılında yayımladığı My Life and Work (Hayatım ve İşim) adlı kitabında yeni bir yönetim biçimi olarak Toplam Kalite Yönetimi kavramını tanımlar.

II. Dünya Savaşı yeni sona erer. Japonya işgal altındadır. İşgal kuvvetleri komutanı General Mc Arthur, ülkesine bir mektup yazar ve “Japon ekonomisi dibe vurmuştur. Bunu kalkındırmamız gerekiyor. Destek verin." der.
Amerika iki uzmanını gönderir. Williams Edwards Deming ve Robert Juran. Bu iki isim Japon ekonomisinin ayağa kalkmasında etkin olur. Özellikle Deming, Japonya'da çok sevilir ve Japon Kalite Ödülü onun adını taşır. 

Deming Japonya yolculuğu öncesinde Türkiye’ye gelir. Milli Prodüktivite Merkezi ile görüşür. Devlet İstatistik Enstitüsü kuruluşuna katkı koyar. Özellikle Sümerbank’ta Toplam Kalite Yönetimi’nin temel mantığını anlatır. Bir konferansını da Merinos’ta verdiği söylenir. Yetkililer ona özetle “Mevzuatımıza uymuyor” der.

EFQM/AVRUPAKALİTE YÖNETİMİ VAKFI KURULUYOR

Aradan yıllar geçer. EFQM (Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı), 1988 yılında 14 üye ile kurulur. Kurucu öncüler  Carlo De Benedetti, Jacques Delors, Umberto Agnelli, Serge Dassault, Ian Vallance’dir.

Amacı; “Avrupa’daki kuruluşların sürdürülebilir mükemmelliğini sağlayabilmek için itici güç olmak.”tır. Model günümüzdeki hali ile 1992 yılında geliştirilir. Bu model; müşteri tatmini, çalışanların tatmini ve toplum üzerindeki etki konularındaki başarının, politika ve stratejilerin, çalışanların, kaynakların ve süreçlerin uygun bir liderlik anlayışıyla yönlendirilmesi ile sağlanabileceğini ve böylece iş sonuçlarında mükemmelliğe ulaşılabileceğini vurgular. 

TÜRKİYE KALİTE DERNEĞİ KURULUYOR

1990’lı yıllara gelindiği Türkiye Kalite Derneği (Kal Der) Türkiye’deki belli başlı sanayi grup temsilcilerinin bir araya gelmesiyle, 1990 yılı sonlarında İstanbul’da kurulur.

O dönemdeki kurucu yöneticiler, Siemens’in Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sabuncu ve Kalite Güvence Yöneticisi Selim Güven, TSE Başkanı Mehmet Yılmaz Arıyörük, Şişecam Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kavrakoğlu, Elginkan Holding Yöneticisi Haydar Yalçın, Enka Holding Kalite Koordinatörü Prof. Dr. Ergin Çavuşoğlu, Altınyıldız Planlama Müdürü Ali Osman Kilitçioğlu, Türk Demirdöküm Toplam Kalite Yöneticisi Turgay Günay ve Arçelik Kalite Planlama ve Güvence Yöneticisi Regaip Baran’dır.  Dernek Kasım 1990 tarihinde ilk resmi başvurusunu yapar. Yapılan başvurunun kabul edilmesi üzerine Kasım 1991 tarihinde Kal Der resmen kurulmuş olur. Bugün Kal Der misyon ifadesi içinde birbirini bütünleyici bir şekilde tanımlanmış olan Kal Der’in kuruluşunda ortaya konan amaçlar aşağıdaki gibi ifade edilir:

“Kal Der, Çağdaş Kalite Felsefesinin ülkemizde etkinlik kazanması ve yaygınlaştırılmasını, Ülkemizde kalite bilincinin yerleştirilmesini, Kaliteli çalışmanın teşvikini, Dış piyasada rekabet olanaklarımızın artırılmasını, Sanayi ve hizmet sektörüne bu konuda teknik yardım ve koordinasyonun sağlanmasını benimser.”

KALDER BURSA ŞUBESİ KURULUYOR

Bu kuruluşun ardından 1998 yılında Kal Der Bursa Şubesi kurulur. Ahmet Altekin başkanlığındaki ilk yönetimde şu isimler vardır:

“Recep Bay, Engin Meydan, Ersin Dereligil, Celal Aydınlı, Saim Aşık, Fatma Pakdil, Sami Erol, Ahmet Altekin, Sinan Yükeb, Hamit Karadağ, Şefik Ararat.”

Bugüne kadar şu isimler Kal Der Bursa Şubesi başkanlığını yapar:

“Ahmet Altekin (1998 - 2000), Ahmet Altekin (2000 - 2002), Sami Erol (2002 - 2004),Sami Erol (2004 - 2006), Sami Erol (2006 - 2008), Sami Erol (2008 - 2009), Emin Direkçi (2009 - 2010), Emin Direkçi (2010 - 2012), Emin Direkçi (2012 - 2014), Erdal Elbay (2014 - 2016), Erdal Elbay (2016 - 2018), Erdal Elbay (2018 - 2020), Emin Direkçi (2020-2024), Serkan Ürkmez  (2024- ).”

KalDer Bursa Şubesi’nin 2024 - 2027 dönemi yeni yönetiminde Serkan Ürkmez, Burak Yaşar, Ergün Koru, Gökhan Gündemir, Güneş Şık Savaş, Mehmet Selam, Murat Dündar Akgün, Önder Plana, Sezer Sönmez, Erol Sapçı, Emre Ataç, Erhan Aras, Özgür Şahin, Oya Baykal Taner, Hüseyin Özden, Remezan Arslan, Fatih Ağırman, Ümran Ertaş, Av. Esin Berker, Alper Pekmezcioğlu, Şener Yeğinoğlu, Hüseyin Tetik, Zafer Barış Yazan ile Ümit Semerci yer alır.

1978’de kurulan BUSİAD’ın 1996’da başlattığı Kalite Ödülü, 1998’de KalDer Bursa Şubesi’nin kuruluşu ile EFQM kriterleri göz önüne alınarak verilmeye başlar.

21. Bursa Kalite ve Başarı Sempozyumu’nu ve Bursa Kalite Ödülü’nü daha yeni tamamladık. 

YAZA MERHABA PARTİSİ

Kal Der Bursa Şubesi yılın yorgunluğunu yönetim, çalışanlar, paydaşlar ve destekçiler ile bir araya geldiği Yaza Merhaba Buluşması’nda attı.

Referans Holding’in ev sahipliğinde holding bünyesindeki Bakioğlu Çiftliği’nde Cuma akşamı düzenlenen buluşma keyifli geçti.

Gecede KalDer Bursa Şubesi Başkanı Serkan Ürkmez, Genel Sekreter Aykan Kurkur, Ödül Yöneticisi Sadettin Çiçek, sanayicilerimiz Yalçın Aras, Ali İhsan Yeşilova, Vehbi Varlık, BBŞB Genel Sekreter yardımcısı Emin Direkçi, Eski Kal Der Başkanı Erdal Elbay, Eski Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Mümtaz Erdoğan ile kısa sürelerle de olsa sohbet imkanım oldu.

SON SÖZ

Bu güzel gece için KalDer Bursa Şubesi’ne davetleri nedeniyle; bize ev sahipliği yapan her ne kadar tanışmıyorsak da Referans Holding ve Bakioğlu Çiftliği sahibi Yusuf Bakioğlu’na teşekkürlerimi iletiyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.