Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kök neden ve seçim
07 Şubat 2017 Salı, 04:47

Kök nedenler, problemin arkasında yatan gerçek nedenler. Yüzeysel bakışa alışkın toplumumuzda bu yaklaşıma pek itibar edilmez. Sivrisinekler için özünde bataklığı kurutmak gerekir ama herkes ilaçlamayı tercih eder.
Yalın yaklaşımla kök nedene ulaşma yöntemi 5 neden analizidir. Bu sebep-sonuç ilişkilerini ortaya dökmek için kullanılan basit ve etkili bir problem çözme metodudur. Beş neden analizi için önce problemin neden olduğu sorulur ve her cevap aldığınızda bir neden sorusu daha sorulur. Ortalama olarak 3. nedenin cevabı verildiğinde kök nedene ulaşmış olursunuz.
Ülkemizin içinde sorunlara göz attığınızda, herkes temel sorunu farklı algılamaktadır. Kimine göre hukuk sorunludur, kimine göre demokrasi gelişmemiştir, kimisi yurttaşlık bilincinin yetersizliği ve eğitimden şikayet eder.
Bu tespitlerin hepsi doğrudur. Ama bunların hepsi bir kök nedene dayanmaktadır. O da seçimdir.
Ülkemizin sorunlarının kökünde seçim sistemi ve siyasi partiler yasası yatmaktadır. Bu sorun aşılmadığı sürece siyasi partileri tek adam yönetiminden kurtaramazsınız. Siyasi partileri şeffaflığa ve denetime açamazsınız.
Bu kök neden çözüldüğü andan itibaren oluşacak meclis sizi şaşırtıp, uzlaşma içinde bir anayasa hazırlar.
Aksi sistemin adına ne derseniz, deyin nerede ise son kırk yıldır olduğu gibi bir liderin iki dudağının arasındadır her şey.

Kapanış töreni

Bundan yaklaşık bir yıl önce Kalite Birliği, TSE ve UÜ ile 43 STK, bir araya gelerek 2016 Kalite Yılı projesinin hayata geçirmek için yola çıkmıştı.
Şimdi yarın TSE Genel Sekreteri Doğan Yazar'ın katılımı ile bu projenin kapanış toplantısı gerçekleştirilecek.
Emeği geçenleri, ve katkı koyanları kutluyorum.

Pardon isminiz neydi?

Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği, kısa adıyla BUSİAD, AyThink Gelişim Eğitim Koçluk ve Danışmanlık firması kurucusu, eğitmen Aykut Açkalmaz'ı konuk ediyor.
Aykut Açkalmaz katılımcılara "Pardon İsminiz Neydi?" isimli bir sunum yapacak.
Bu etkinlik 14 Şubat günü saat 17.00'de BUSİADEVİ'nde gerçekleşecek.
İlgilenenlere duyurulur.