Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kök nedene ulaşmak
15 Ağustos 2016 Pazartesi, 07:22
Karşımıza çıkan sorunlarda radikal önlemler alıp, palyatif çözümlerle sonuç alabileceğimiz; sorunlarımızdan kurtulabileceğimiz  düşüncesi  toplumumuzun genel eğilimidir.
Bakın problemlerin neden olduğu etkilerin tümünün farkında olmadan eyleme geçtiğimiz zaman gerçek neden hakkında öğrenebileceklerimiz kısıtlı kalır ve çözüm etkin olmaz.
Bulmamız gereken ortadaki sorunun kök nedenini bulmaktır. Bunun için inanç, duygu, sadakatı bir kenara bırakıp, aklı kullanmak gerekir. Kök nedenler, problemin arkasında yatan gerçek sebeplerdir.  Sivrisineklerden kurtulmak için ilaçlama çözüm değildir, bataklığı kurutmak gerekir.
Problemlerin gerçek çözümlerine ulaşmak, problemin varoluş nedenlerini öğrenmeyi sağlar. Probleme nelerin sebep olduğunu analiz etmeden; iyileştirmeler planlamak ve gerçekleştirmek, kaynakların ve zamanımızın yanlış ve sorumsuz kullanılması ile sonuçlanır.
Kök nedeni bulmak için şu soruları sormalıyız:
“Bu probleme neden olan gerçek sebepler nelerdir?
Bu problemin fark edemediğimiz diğer etkileri var mıdır?
Bu durumdan biz ne öğrenebiliriz?
Bunların tekrarlanmaması için ne gibi çalışmalar yapmalıyız?”
Kök nedene ulaşıldığında sorunun analizi ve çözüm yolları berraklaşır.

Doğa Tarihi Müzesi


Büyükşehir, Akçalar’daki Arkeopark’a  Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi kazandırıyor. 
Bölgede yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bulgularla 8500 yıl öncesine uzanan yaşamın izleri en güzel şekilde sunulacak. 
Başkan Recep Altepe, “Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi aynı zamanda bir okul gibi eğitime katkı sağlayacak” dedi.

UTİB ve Intertextile Shanghai


Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Uzakdoğu’da 24 – 27 Ağustos 2016 tarihleri arasında düzenlenecek “Intertextile Shanghai” fuarında Türkiye’yi temsil edecek. 
UTİB, Türk ev tekstili ürünlerinin kalitesini, modern tasarımını, yeni trendlerini ve renklerini fuara taşıyarak “Turkey Discover the Potential” diyecek. 
UTİB organi-zasyonuyla 21 Türk firması National Exhibition and Convention Center’da düzenlenecek fuarda yer alacak.