Hava Durumu

Mustafa Bozbey’in toplantısından notlar

Yazının Giriş Tarihi: 08.05.2024 08:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.05.2024 08:01

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, seçilmesinden yaklaşık bir ay sonra basın mensupları ile Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Mustafa Bozbey bu tür toplantıları geleneksel hale getireceğini dile getirdi.

Bozbey toplantıyı açış konuşmasında bir süredir yerel ve ulusal gündemde yer alan yeğeninin işe alınma süreci ile ilgili konuya üstü kapalı değinerek, o konu kapandı, gereği yapıldı, dedi.

“Seçim bitti, ayrımcılık yapmayacağız. Biz herkesin, her dünya görüşünün Bursa Büyükşehir Belediyesi olacağız. Mazbata alma sürecimiz uzatıldı. Bu uzatılan belirsizlik süreci içinde tayinini yaptıran, tazminatını alıp, işten kendi isteği ile ayrılan herkesi biliyoruz. Bu konularda gerekenler yapılacak.” diyen Mustafa Bozbey toplantıya mevcut durumun mali analizini yaptığı bir girişle başladı. Bozbey şunları söyledi:

“Her geçen gün tespit ettiğimiz borç büyümeye devam etti. Bursalılar, şu an burada bulunan pek çok basın mensubunun yer aldığı önceki belediye başkanı toplantısında, 7.1 Milyar TL borç olduğunu belirtmişti.

Bilirkişiler borcun 25 Milyar TL'den fazla olduğunu belirtti. Bizim ekibimiz gece gündüz çalışarak anca ulaşabildik. Tablonun tamamı ortaya çıkınca paylaşacağız.

Ulaşabildiğimiz borç bilgilerini ayrı ayrı ekranda göreceksiniz. İncelemelerimiz henüz tamamlanmadı. Tamamlandığında sizlerle paylaşacağız.”

25 MİLYAR BORÇLA NELER YAPILABİLİRDİ?

Mustafa Bozbey, “Bu borç konusu ile ilgili olarak söylediğim her şeyin altı dolu, siyaseten konuşmuyorum. Her şeyin belgesi elimizde.” diyerek şöyle devam etti:

“ 7.1 Milyarla başlayıp 20 Milyar'la devam eden sürecin 25 Milyar'ı aştığını görüyoruz.

Bu para nerede harcandı? Bir karış metro mu yapıldı? Trafik sorunu mu çözüldü? Sahiller mi güzelleşti? Bu parayla neler yapılabilirdi?

25 Milyar TL ile 19 km metro hattı yapılabilirdi, 110 km hafif raylı sistem, 2100 adet kreş yapılabilirdi. Keşke, bu borç yatırımlar sonucunda olsaydı.” 

BAZI NOTLAR

Bursaspor Başkanı Sinan Bür’ün görüşme talebi ile ilgili olarak da şunları söyledi:

“Bugün şampiyon başkanımız İbrahim Yazıcı’nın vefat yıldönümü orada olamadım.

Sinan Başkanın benden talebi olmadı. Hangi talebi olduğunu bilmiyorum. Olumsuz karşılanmadı. Biz hiç bir randevu talebini olumsuz karşılamıyoruz. Akşam 2.30'da eve gittim. Yarıma kadar belediyede misafir ağırladım. İnanın herkesi kabul etmek istiyoruz. Fakat zaman sınırlı. Biz de kendimize çalışma payı ayırmamız gerekiyor. Bursalılardan özellikle istiyorum. Biraz öteleyelim sonra hep beraber görüşeceğiz herkesle kucaklaşacağız. Biraz Büyükşehir ile ilgili işleri tamamlamadık.

Bu arada yarın akşam bir toplantı var. Yarın akşam o toplantıda olacağız. Bursasporun geleceği ile ilgili önemli toplantı olacağını düşünüyorum. Bursaspor'un bu konumda olması hepimizin içini acıtıyor. Doğru bulmuyoruz. Yapılan yanlışların ne olduğunu herkes biliyor. Sokaktaki gence de sorsanız rahatlıkla ifade ediyor. Bu yanlışların ortadan kalması için nedenler var.” 

FARKIMIZ DENEYİM

Mustafa Bozbey 20 yıllık belediyecilik deneyimimiz ve deneyimli ekibimizle her işin altından kalkabilecek güçte olduklarını belirterek şöyle devam etti:

“BUSKİ ayrı, şirketler ayrı, belediye ayrı. Üç tane farklı yapının oluşturduğu bir konsorsiyumdan bahsediyorum. Üstesinden geliriz. 20 yıllık kent yöneticiliğimiz var. Doğru bilgilere ulaşmamızın sebebi de bu. 15 günde bir çok kişi ulaşamaz. Eriştiğiniz bilgilere 6 ayda bilmeyen insanın ulaşması mümkün değil. Biz nerede neyin olabileceğini yaklaşık tahmin ediyoruz. Biliyoruz. Oralardan baktığımızda ortaya çıkarabiliyoruz.” 

SON SÖZ

Mıustafa Bozbey ve ekibinin Bursa’ya katma değer yaratacak işler yapmasını diliyorum.

Başarılar…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.