Hava Durumu

Nilüfer Sağlık Kültür Merkezi

Yazının Giriş Tarihi: 02.03.2024 07:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.03.2024 07:55

“Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.”

Albert Einstein’e atfedilen bu söz işin özetini oluşturuyor. Sonuçta hayal ettiğinizi, hayata geçirdiğinizde siz dünyanın en mutlu kişisi oluyorsunuz.

Op. Dr. Ceyhun İrgil ile yolumuz medya dünyasında keşişti. Hem Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyor hem de Hakimiyet Gazetesi’nde medya dünyasına adım atarak Hakimiyet Çocuk Kulübü’nü kuruyordu.

Eğitimini tamamladı, ihtisasını bitirdi(genel cerrahi), yurtdışındaki çalışmalarını tamamladı. Bursa’daki Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi’nde çalışmaya başladı. Orada yöneticilik de yaptı. Sonrasında özel sağlık merkezini açtı.

Bu süreç içinde CHP’den Belediye Meclis Üyesi seçildi. Sonra bir dönem milletvekilliği yaptı. Bu siyasi yaşantısındaki her şey önseçim üzerine ve bir dönem üzerine kurulu oldu. Bir bağlamda siyasi yaşantısı ilkeler üzerine kuruluydu.

Sevgili Ceyhun’un bir hayali vardı. Bursa’ya bir Sağlık Kültür Merkezi kazandırmak. Bunun için ilk adımı Bursa Sağlık Tarihi’ni anlatan onun ve ona destek veren arkadaşlarının yaklaşık 10 yılını alan bir külliyat hazırladı.

İçinde müzesi, kütüphanesi, eğitim salonları, kafeteryası, araştırma merkezi, sergi salonu olan bir Sağlık Kültür Merkezi hayalinin ilk aşamasını külliyat çalışması ile eş zamanlı olarak yürüttü. 2005’te başlayan ve 2006’da açılan ilk sağlık müzesi Muradiye Medresesi’nin restorasyonu sonunda 100 m2’lik bir alanda hayata geçirildi. Sonra bu müze 2017 yılında Hisar içindeki tarihi bir restore edilmiş Osmanlı Evi’ne geçirildi. Müze 200 m2 olmuştu. Arkasından yine bir yer değişikliği yapıldı. Defterdarlık binasına geçildi bu sefer müze 350 m2 oldu. Oradan da çıkılması gündeme geldi. Pandemide ölümlerin doruk yaptığı dönemde Kasım 2020’de Nilüfer Belediyesi’nin bir deposuna taşındı.

Sonra İhsaniye’de uygun mimariyle Nilüfer Sağlık Müzesi denilen, Sevgili Op. Dr. Ceyhun İrgil’in Nilüfer Sağlık Kültür Merkezi diye tanımladığı (bu tanıma acizane bendeniz de katılıyor) içinde müze, kütüphane, kafeterya, araştırma merkezi, eğitim salonu, sergi salonu olan  bir yapı doğdu. Ve bu yapı 1000 m2’lik bir alanı kapsıyor.

CEYHUN İRGİL NE DEDİ?

Yaklaşık 20 yıllık bir süreci kapsayan bir hayal ile başlayıp, gerçeğe dönüşen bu öyküyü Ceyhun İrgil şöyle anlatıyor:

“Eğitimimi gördüğüm, mesleğimi icra ettiğim çok sevdiğim bu kente ve bu ülkeye her zaman borcum olduğu düşüncesiyle hareket ettim. Ben de bu borcu ödemek adına olanaklarım çerçevesinde bir katkı koymaya çalıştım. Bursa’ya bir sağlık kültür merkezi kazandırma hayaliyle yola koyulduğumda Bursa Sağlık Tarihi çalışması onun ilk adımı oldu. 10 yıl sürdü. Bu süreç içinde sağlık ile ilgili şahsi koleksiyonumu geliştirmeye çalıştım. İlk müze tamamı benim koleksiyonum ile açıldı. Eşimin ailesinin de desteği oldu. Sonra müze ortaya çıkınca bu külliyat çalışması içerisinde görüşmeler yapılan kişilerde koleksiyona katkıda bulunmaya başladılar.

Sonuçta bugün yaklaşık yüzde 60-70’si benim şahsi koleksiyonumun, kalanının da değerli destekçi ve bağışçıların koleksiyonundan oluşan bir müzeyi hayata geçirdik.

Burası sağlık müzesi ama aynı zamanda Sağlık Cumhuriyet Müzesi. Burada Atatürk’e ait emsalsiz, tek olan eşyalar var. Bursa’da 1926 yılında tedavi gördüğü bütün eşyaları burada. 100. yıl nedeniyle, milli mücadele dönemine özel önem verildi. Salgınlar bölümü özellikle bu müzede çok detaylı işlendi. Birçok kişi, ‘Ekonomik darlık, zorluk var. Bu müzelere ne ihtiyaç var?’ diyebilir. Aynen onlara katılıyorum. Salt müze açmanın anlamı yok. Bir müze sadece müze olmamalı. Bu yüzden burada aynı zamanda eğitim merkezi, tıp tarih araştırmaları merkezi, aynı zamanda 2 kütüphanesi, 3- 4 eğitim salonu, büyük bir etkinlik salonu ve sergi alanları var. Aynı zamanda halk sağlığı tarama merkezi olarak kullanılacak. Gelecekte de başka tıbbi alandaki çalışmalara örneğin; gelecek yıl tıp tarihi kongresine ev sahipliği yapması planlanıyor.

Eczacılık Kültürü Müzesi’ de burada yer alıyor.  Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in burada desteklerinin unutulmaması gerekiyor. Seçileceğine inandığım CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Şadi Özdemir’in de aynı kararlılığı sürdüreceğini inanıyorum. Türkiye’nin en büyük koleksiyonlarından Sinem Us’a ait eserlerde burada yer alacak.  Müzenin küratörlüğünü Sunay Akın’ın yaptı. Nilüfer Belediyesi ile bu konuda protokol imzalandı. Aynı zamanda bir kent belleği oluşturuyoruz. Bütün gönüllü tarih ve Bursa kültürü konusunda çalışanlar için de eğitim salonları açıyoruz. Onların da bir çalışma alanı olacak.”

SON SÖZ

Op. Dr. Ceyhun İrgil, müzeye kendi adının verilmesine karşı çıkıyordu. Ama müzecilikteki bir gelenek olan müzelere ana /çekirdek koleksiyonerin adının verilmesi geleneği burada sürdürüldü.

Müzenin açılışı perşembe günü aynı zamanda eczacı olan CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in katılımı ile yapıldı.

Ben Ceyhun İrgil’e Bursa’ya kazandırdığı bu değer için teşekkür ediyorum. Bir teşekkürüm de bunun hayata geçmesine olanak sağlayan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’e.

Bu arada sürece katkısı olan herkese de teşekkürler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.