Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Nurgül Bayram ve Gençlik Tiyatrosu Belgeseli

Yazının Giriş Tarihi: 06.02.2024 08:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 08:04

İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği tarafından 1953 yılında Gençlik Tiyatrosu kuruldu. Bu tiyatro 1968 yılına kadar faaliyetlerini yoğun biçimde sürdürdü. Bu tiyatrodan hem tiyatro sahnesinden tanıdığımız birçok profesyonel çıktı hem de farklı alanlarda ülkenin tanınmış insanları öğrencilik yıllarında bu tiyatroda yer aldılar.

İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu'nun öyküsü bir belgesel haline geldi. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Nurgül Bayram’ın, müziklerini Ali Otyam’ın, seslendirmesini Levent Dönmez’in üstlendiği belgeselin ilk gösterimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı’nın katkılarıyla, 30 Ocak’ta Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda gerçekleşti.

Nedim Saban’ın sunduğu galada, belgeselde yer alan, yıllardır birbirlerini görmeyen o gençler bugünün ustaları olarak sahneye çıkıp seyirciyi selamladılar. Bunlar arasında Zihni Göktay, Can Kolukısa, Yurdaer Erşan, Tan Oral, Güneş Uğurlu, Ali Özgentürk, Levent Dönmez, Cengiz Tünay, İlgi Adalan, Altan Akışık, Rahmi Dilligil ve İnci-Gündüz Aykut çiftinin kızları Arzu Karayel Aykut ve Huri Aykut da vardı.

Tiyatromuza ve ülkemizin farklı alanlarında isim yapmış bir çok değeri kazandıran İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu’nun kurucuları arasında iki isim de değerli hocalarım Prof. Dr. Nurettin Sözen ve doktora çalışmamın yol göstericisi rahmetli Prof. Dr. Üstün Korugan’dı.

GENÇLİK TİYATROSU BELGESELİ

Yönetmenliğini, yapımcılığını Nurgül Bayram’ın, müziklerini Ali Otyam’ın, seslendirmesini Levent Dönmez’in üstlendiği belgeselin ilk gösterimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı’nın katkılarıyla, 30 Ocak’ta Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda gerçekleşti.

Nedim Saban’ın sunduğu galada, belgeselde yer alan, yıllardır birbirlerini görmeyen o gençler bugünün ustaları olarak sahneye çıkıp seyirciyi selamladılar.

(Zihni Göktay, Can Kolukısa, Yurdaer Erşan, Tan Oral, Güneş Uğurlu, Ali Özgentürk, Levent Dönmez, Cengiz Tünay, İlgi Adalan, Altan Akışık, Rahmi Dilligil ve Bursalı desinatörlerden İnci-Gündüz Aykut çiftinin kızları Arzu Karayel Aykut ve Huri Aykut.)

NURGÜL BAYRAM NE DEDİ?

Yönetmen Nurgül Bayram, filminin beş yıldan uzun süren yapım aşamasında karşılaştığı zorlukları, ona destek verenlerle birlikte kendisinin de Gençlik Tiyatrosu’ndan ilham alıp onlar gibi birlik duygusu, dayanışmanın büyüsü ile aştığını belirtti. Yola çıktığında elinde hiçbir malzeme olmamasına rağmen, yurt içinde ve dışında farklı yerlere dağılmış 150 kişiyle görüşüp 42 röportaj yapan yönetmen sonunda Türk Tiyatro Tarihi’ne ciddi bir arşiv de kazandırmış oldu.

Belgeselin yapımcısı, senaristi ve yönetmeni Nurgül Bayram daha sonra şunları söyledi:

“Onlar Cumhuriyetin ilk kuşak çocukları. Bir meşale yakmışlar ve hem yurt içinde hem de yurt dışında Türk tiyatrosunu temsil etmişler. 1954’te Almanya’da ‘Erlangen Uluslararası Tiyatro Şenliği’nde dünya ülkelerinin gençlerinin katıldığı festivalden birincilik almışlar… Nisa Serezli, Ufuk Esin, Altınterim Erkuş (Soylu), Semine Celasun, İlhan Damacı, Belma Diren, Semiha Baybörü o tarihte temsil ettikleri ‘Yarın Başka Olacaktır’ oyununda öyle bir oyunculuk sergiliyorlar ki Avrupa gazeteleri ‘Modern Tiyatro Alanında Genç Türk Kadınları Kendilerini Kanıtladılar.’ başlığını atıyor. Onlar Cumhuriyetin sanatını ciddi şekilde etkileyen bir kurgu üretiyorlar ve o kurgunun üzerine yeni bir sanat inşa ediliyor. Bir belgesel yönetmeni olarak o değerlerimizin yaptıklarının tarihe kalacak bir esere dönüşmesini istedim ve bunu görev bildim. Ayrıca bir yandan da, Avukat - Yazar arkadaşım Yasemin Arpa ile birlikte   ‘Çıktık Açık Alınla - Gençlik Tiyatrosu’ adıyla kitabını hazırlıyoruz. Yakın zamanda kitabı da okurlarla buluşturmayı umuyoruz.

NURGÜL BAYRAM KİMDİR?

Nurgül Bayram, 1979 yılında Adana’da doğdu. Mustafa Kemal Üniversitesi Haberleşme bölümünden 2000 yılında mezun oldu. 2000-2005 yılları arasında; Sabah Çocuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü ve birçok dergide editörlük yaptı.

Senaryo Yazarları Derneği’nden; Safa Önal, Ümit Ünal, Birol Güven, Atay Sözer’den senaryo yazarlığı eğitimi alarak, 2006 yılında sinema ve televizyon sektörüne geçiş yaptı. Usta senarist ve yönetmen Safa Önal’ın senaryo ve reji asistanı olarak birçok dizi ve sinema filminde görev aldı.

Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar” adlı projeyle, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan ödül aldı.

Birleşmiş Milletler sponsorluğunda iklim değişikliğine farkındalık yaratma amaçlı hazırladığı “İklim İzcileri” adlı çizgi filmi Türkiye’de birçok ilkokulda gösterildi.

9 TV dizisi, 8 sinema filmi ve 7 belgesel projesinde yönetmen, yönetmen yardımcısı, senarist, asistan gibi çeşitli pozisyonlarda yer aldı.

SON SÖZ

2019 yılıydı. Sanatçı/küratör Huri Aykut aradı. Genç bir ekiple ziyaretime geldiler. (O günün anısına bir de fotoğraf çektirmiştik.). Nurgül Bayram’ı o gün tanıdım. Heyecanı yüzüne yansımıştı. Hazırlamakta olduğu Gençlik Tiyatrosu belgeselinden söz etti. Tiyatro tarihimizin önemli bir dönüm noktasına kayıt altına almak için yola çıkmıştı. Özünde çok değerli bir yolculuktu, bu. Ama kime göre? Neye göre? Günümüz insanının peşinde koştuğu popüler bir iş değildi. Emek, zaman, çaba ve kaynak gerekiyordu. Sevgili Nurgül yaklaşık 20 yıldır bu zorlu sektörün içindeydi. Bu sektörün önceliği dizi, sonrasında sinema filmi geliyordu. Belgesel dediğiniz bu değerli iş en son sıradaydı.

Emek, zaman ve çaba harcarken, ortada kaynak yoktu. O ve ona inanmış birkaç arkadaşı bu beş yılı aşan yolculukta yanında oldu. Sonunda bu güzel eser ortaya çıktı. Dileğim Bursa’da da bir gösterimi olması.

Sevgili Nurgül Bayram’ı kutluyorum. Bana göre çok büyük bir iş başarıp, Türk tiyatrosundaki bir kırılma noktasını tarihin tozlu sayfaları arasından çıkardı.

Anadolu’da ne derler “Kader, gayreti kıskanır” derler. Tebrik ediyorum. İyi ki varsınız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.