Hava Durumu

Ömer Çam ve Şah Mat üzerine

Yazının Giriş Tarihi: 02.05.2024 08:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 08:02

Ömer Çam, yaklaşık 20 yılı aşkın bir süredir eşim ve benim dostumuz. Kendisiyle bir eğitiminde tanışmış, süreçte dostluğumuzu pekiştirmiştik.

Salı akşamı Podyum Sanat Mahal’de kendisinin özel bir gösterime davetliydik. Gösterinin adı Şah Mat’tı. Bu gösteri Ömer Çam’ın Hindistan, Japonya, Nepal ve Tibet’e yaptığı seyahatlerle deneyimlerini farklı bir boyuta taşıyarak “Değişim Atölyesi” adlı programla sunduğu etkinliklerin bir parçasıydı.

Güzel bir gösteri izledim diyemeyeceğim çünkü etkinliği gösterinin ötesinde aynı zamanda hızlandırılmış bir eğitimdi. Bir farkındalık yaratma çalışmasıydı.

Anlattıklarından ve paylaştıklarında zaman zaman kendiniz ile ilgili bir şeyler buluyor, farkındalık yaşıyor, zaman zaman sorguluyorsunuz.

Çeşitli kurumlara yıllardır eğitimler veren Ömer Çam’ın “Değişim Atölyesi” kapsamındaki bu ve benzeri gösteri/eğitimlerinin kurumsal eğitimler bağlamında değerli olduğunu düşünüyorum.

ÖMER ÇAM NE DEDİ?

Sevgili Ömer Çam ile gösterisinin/eğitiminin ertesi günü, dün biraz sohbet ettik. Kendisi vermek istediğiniz mesajları şöyle özetledi:

“Gerçekten yaşıyoruz muyuz?

Hayatı sorgulamak ve otomatik ve farkındalık olmadan geçen zamanı gerçek yaşama çevirmek elimizde.

Dış dünyayı yaratan her şey içeriden geliyor. Bizler dış dünyaya bakan gözlerimizi iç dünyamıza çevirdiğimizde ancak anda kalarak kaliteli ve farkındalıklı bir yaşam sürdürebiliriz.

Gerçekten değerli olan şeylere önem vererek yaşamak oynadığımız yaşam satrancında doğru hamleleri yapmak demektir.

Eğer yanlış yöne gidiyorsak ne kadar gittiğimizin bir önemi yok.

Bu hayatta kartvizitimizde ne yazdığının bir önemi yok. Önemli olan potansiyelimizin neresinde olduğumuzdur.”

ÖMER ÇAM KİMDİR?

29.01.1965 yılında Ordu’da doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesinden 1986 yılında mezun oldu.
Kariyerine Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren Otokar AŞ’de satış pazarlama uzmanı olarak başladı. Daha sonra Türk Pirelli Lastikleri A.Ş ‘de, Marmara, Adana ve Trabzon bölge satış müdürlüğü yaptı.
NLP ile Koçluk eğitimini Sao Paolo’da(Brezilya) Lambent Do Brasil’de aldı. Profesyonel eğitmenliğinin yanı sıra Yaşam, Spor, Yönetici ve Kariyer Koçluğu yapmaktadır. ICC(International Coaching Community) üyesidir.
Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde (MSM) 1 yıl tiyatro eğitimi aldı. Kadıköy sahnesinde Keşanlı Ali ve Bedirhan Ağa rollerini oynadı.
2011-2013 sezonlarında 1461 Trabzonspor takımının motivasyon koçluğunu yaptı.
Alanyaspor’un Süper lige çıkma sürecinde motivasyon sürecini yönetti. Trabzonspor ve Malatyaspor ile de futbolcu motivasyonu konusunda çalışmalar yaptı.
Bugüne kadar 73 ülke gezmiştir. 2000 yılından bu yana kişisel gelişim eğitimleri, spor, yaşam, yönetici koçluk çalışmaları dışında profesyonel motivasyon konuşmacısı olarak bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktadır.
Libas Akademi ve Türkiye Koçluk Platformunun kurucusudur. Hindistan, Japonya, Nepal ve Tibet’e yaptığı seyahatlerle deneyimlerini farklı bir boyuta taşımıştır. Bu deneyimlerini “Değişim Atölyesi” adlı programla sunmaktadır. İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Fakültesinde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Ömer Çam’ın alanı ile ilgili basılmış 9 kitabı bulunmaktadır.

SON SÖZ

Sevgili Ömer Çam’a kolaylıklar diliyorum. Bilgilerini toplumla paylaşan ve kişisel gelişimle birlikte, ailesel, kurumsal ve toplumsal değişimlere farkındalık yaratmak, değişimi tetiklemek uğruna yapmış olduğu çalışmalarda başarılar diliyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.