Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Otomobil uçar gider
03 Nisan 2017 Pazartesi, 04:44

Türkiye ekonomisinin temel direklerinden birisi de otomotiv sektördür. Bu sektörümüz son 11 yıldır üst üste ihracat şampiyonu olmaktadır.
Türk otomotiv endüstrisi ihracatında en yüksek artışı son olarak mayıs 2008 döneminde 2,5 milyar dolar ile elde etmişti.
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Mart 2017'de tüm zamanların rekoru kırıldı.
Mart ayında geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 32 artışla 2,7 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sektörümüz, aylık bazda tarihi bir başarı yakaladı.

İhracatın beşte birini tek başına gerçekleştirmeyi sürdüren sektörde, aralarında Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, Fransa, ABD ve Polonya'nın da olduğu en büyük pazarlara yüzde 116'ya varan oranlarda çift haneli artışlar oldu.
Ülke bazında en büyük pazar olan Almanya'ya ihracat yüzde 21 artışla 413 milyon dolar oldu.
Görüldüğü gibi şarkıda da söylendiği üzere "otomobil uçup, gidiyor", darısı diğer sektörlerin başına diyorum.
Bu arada otomotivde, yenilikçi tasarımlarla katma değerin artırılması amacıyla düzenlenen 6. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması'na başvurular başladı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından 4 Mayıs tarihinde İTÜ Maslak Yerleşkesi'nde düzenlenecek etkinlikte toplam 120 bin TL para ödülü dağıtılacak.

Sanat ve sokak

Nilüfer Belediyesi'nin "Sanat Sokakta" projesi, kapsamında Podyum açık alanda bir anda ortaya çıkan dansçılar sergiledikleri dansla çevredekilere keyifli anlar yaşattı.
Sanatı sokağa taşıyan Nilüfer Belediyesi, hafta sonunda Podyum Park'ta unutulmaz bir gösteriye imza attı. Nilüfer Belediyesi'nin "Sanat Sokakta" projesi kapsamında Dans Atölyesi katılımcıları renkli bir gösteri gerçekleştirdi.

Futbolcu Güleç'ten bilişime yatırım

Bir dönemler Bursaspor ve Beşiktaş'ın formalarını giyen milli futbolcu Gökhan Güleç, yazılım sektörüne iddialı bir giriş yaptı. Uludağ Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde (ULUTEK) firması için yer kiralayan Gökhan Güleç, Rektör Yusuf Ulcay'ı da ziyaret edip, yapmak istediği çalışmalar hakkında rektöre bilgi verdi. Güleç'e yeni girdiği sektörde başarılar diliyoruz.